اطلاعات تخصصی

سرامیک یا سنگ کدام یک برای نما بهتر است؟

سرامیک یا سنگ کدام یک برای نما بهتر است؟

سرامیک یا سنگ کدام یک برای نما بهتر است؟

 

یکی از پر تکرارترین سوالاتی که این روزها ذهن تمامی سازندگان ساختمان را به خود مشغول کرده است. هدف از این وبلاگ ارائه یک مقاله کامل و جامع در مقایسه سرامیک و سنگ به عنوان متریال نما است. انتخاب متریال مناسب برای نمای ساختمان بسیار مهم است، برای اینکه تمام زیبایی ساختمان را از بیرون نمای آن مشخص می کند و ساختمانی که نمای خوبی ندشته باشد هرچه در داخل خوب باشد نیز بازی را باخته است. یکی دیگر از موارد مهم برای انتخاب مصالحی مناسب برای نما دوام و طول عمر آن می باشد که یک مسئله مهم است. با بررسی ویژگی ها، مزایا و معایب سرامیک و سنگ، شما بعد از خواندن این وبلاگ به درک بهتری از اینکه کدام گزینه برای نمای شما مناسب تر است، می رسید و می توانید مثل یک متخصص تصمیم بگیرید.

 

– اهمیت متریال نما
نمای ساختمان به عنوان مهم ترین بخش زیبایی ساختمان را به اصطلاح چهره آن می نامند، هویت ساختمان و سبک درونی آن نیز به نما بستگی دارد. فراتر از جنبه زیبایی، مصالح مورد استفاده شده در نما نقشی حیاتی در محافظت از ساختمان در برابر عوامل جوی، رطوبت و سایر عوامل خارجی دارند. انتخاب سنگ یا سرامیکی که در مجموع بتواند از نظر دوام، عملکرد و زیبایی را تامین کند بسیار مهم است. هر کدام از سرامیک و سنگ به دلیل ویژگی های ذاتی خود به عنوان انتخاب های محبوب و پرطرفدار ظاهر شده اند، اما برای تصمیم گیری آگاهانه، نیاز به مقایسه ای کامل است. در اینجا به بررسی سرامیک در نمای ساختمان می پردازیم و تمام نکات مثبت و منفی آن را بیان می کنیم، با ما همراه باشید.

 

سرامیک یا سنگ برای نما بهتر است؟

 

– ویژگی ها و مزایای سرامیک ها در نما

سرامیک مثل سنگ یک متریال همه کاره است که به دلیل دوام، تنوع بالا در ابعاد و طرح و رنگ و حتی جنس، برای نمای ساختمان این روزها محبوبیت پیدا کرده است. تنوع بالا در سرامیک ها این امکان را برای طراحی خلاقانه فراهم می کند. سرامیک ها در نما در برابر رنگ پریدگی، خوردگی و  پودرشدن مقاوم هستند و این موارد آنها را به انتخابی مطمئن برای استفاده طولانی مدت تبدیل می کند. البته باید خاطر نشان کرد که این موارد و ویژگی ها را سرامیک های پرسلان و گرانیتی دارند.

 

– انواع نماهای سرامیکی
سرامیک های نما انواع مختلفی دارند که از آن جمله می توان به سرامیک های لعاب دار براق، بدون لعاب، لعاب مات و چرمی اشاره کرد. سرامیک های نما امروزه در ابعاد مختلفی مثل 60*120 – 100*100 و…تولید می شوند. تنوع در طرح و نقش نیز در سرامیک های نما بسیار بالاست و این روز ها سرامیک ها با طرح شبیه به سنگ نیز تولید می شود که در فیس های مختلف ( مثل سنگ با خط و طرح های مختلف ) به بازار عرضه می گردد که در بعضی مواقع از دور تشخیص سنگ و سرامیک بودن آن به شدت سخت است. در ادامه به بررسی سنگ های ساختمانی می پردازیم.

– خواص و مزایای سنگ برای نما

نماهای ساختمان با استفاده ار سنگ قرن هاست که به دلیل زیبایی، طبیعی بودن و دوام بسیار خوب مورد استفاده قرار گرفته اند. سنگ‌های طبیعی مانند گرانیت، مرمر، چینی، سنگ لایم استون، مرمریت و تراورتن ها از طیف وسیعی از رنگ‌ها، نقش و بافت‌ها را به ما از دل طبیعت هدیه می دهند و گزینه‌های فراوانی را برای معماران و طراحان برای ایجاد نماهای بصری چشمگیر فراهم می‌کنند. نماهای سنگی در زیبایی و قیمت گذاری ساختمان جزء ویژگی های بارز هستند.

 

– انواع مختلفی از جنس های سنگ برای نما

سنگ های ساختمانی برای نما از 6 جنس موجود در کشور ما استفاده می شود که هر کدام ویژگی و معایب خاص خود را دارند که به طور مختصر ویژگی های بارز هر کدام را بیان می کنیم. سنگ های گرانیت با استحکام و دوام خود یک انتخاب محبوب برای مناطق پرتردد هستند. سنگ مرمر با ظاهری مجلل و زیبا و قابلیت عبور نور یک سنگ خاص و لاکچری است. سنگ های لایم استون و ترامیت جزء سنگ های سفید و روشن و یکدست هستند. سنگ های تراورتن بهترین انتخاب برای نما می باشند و در شرایط جوی مقاوم ترین اند. سنگ های مرمریت خوش رنگ ترین و پر نقش ترین سنگ های ساختمانی کشور هستند و مناسب برای نماهای داخلی و پله می باشند و در آخر سنگ های چینی نقش زیبایی از طبیعت می باشند که برای انواع کاربری ها از آن استفاده می شود.

 

نما سنگ بهتر است یا سرامیک

 

در اینجا به مقایسه هر دو متریال می رسیم سرامیک در مقابل سنگ برای نما کدام و چرا؟

 

– زیبایی و طراحی

وقتی صحبت از زیبایی و گزینه های طراحی به میان می آید، سرامیک و سنگ هر دو طیف وسیعی از طرح و نقش را دارند. سرامیک ها در طرح های مختلف در ابعاد متنوع در عین حال در بعضی طرح ها دقیقا شبیه به سنگ حتی با بازی رنگ و نقش در کارخانه ها تولید می شوند. به طوری که تنوع رنگ و نقش و طرح آن چندین برابر سنگ های طبیعی هستند.
حال از سوی دیگر، سنگ های نما از زیبایی و ظرافتی بی انتها بهره می برند. سنگ های طبیعی نقش، زیبایی و تنوع رنگ های منحصر به فردی را ارائه می دهند که با هیچ ماده دیگری قابل تکرار نیستند. حس و انرژی طبیعت را شما در سنگ از نزدیک حس می کنید. چه ظاهر سخت و خشن سنگ گرانیت باشد و چه رگه های ظریف و پیچیده مرمر و یا نقش و بازی رگه ها و زنده بودن در سنگ چینی همه یک حس از طبیعت و سر زندگی و تجمل را به ساختمان می بخشد. علاوه بر این، سنگ را می‌توان برای ایجاد طرح‌ها و جزئیات پیچیده تراشید یا شکل داد و سبک هایی مثل نماهای رومی و کلاسیک را خلق کرد. انتخاب بین سرامیک و سنگ از در نهایت به سبک معماری ساختمان، محیط اطراف و از همه مهم تر سلیقه شخصی شما بستگی دارد. سرامیک ها از نظر گزینه‌های رنگی، نقش و طرح و ابعادی تنوع بیشتری را ارائه می‌دهد، در حالی که سنگ جذابیت طبیعی و بصری جذابی را ارائه می‌دهد و قابلیت برش کاری و ابزار را نیز دارد.

– دوام و نگهداری

دوام و طول عمر از عوامل بسیار مهمی است که باید در انتخاب متریال نما در نظر گرفت. سرامیک و سنگ هر دو دوام عالی دارند، اما تفاوت هایی وجود دارد که باید در نظر گرفت شود.
نماهای سرامیکی به شرط پرسلان بودن به دلیل استحکام و مقاومت در برابر سایش و خالی کردن شهرت دارند. آنها در برابر رطوبت، خراشیدگی و ضربه بسیار مقاوم هستند و برای مناطق سخت از نظر آب و هوایی مناسب هستند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که سرامیک های لعابدار (مخصوصا براق ها) اگر در معرض ضربه‌های شدید قرار بگیرند ترک خورده یا خش پذیر هستند.
سنگ های نما هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و برای مکانی خاص بهترین گزینه هستند و اگر به اشتباه انتخاب شوند بدترین انتخاب هستند. سنگ طبیعی های طبیعی در برابر خط و خش و آتش، و سردی و گرمای هوا مقاوم هستند و آنها انتخابی مطمئن برای استفاده در ساختمان هستند. با این حال، انتخاب یک سنگ خوب برای هر ساختمان و هر مکان نیاز به علم شناخت سنگ های ساختمانی می باشد که ما در ایران سنگ آماده پاسخگویی و راهنمایی شما هستیم.

 

برای نما سنگ بهتراست یا سرامیک؟

 

– هزینه و بودجه

هزینه یکی از مهمترین عوامل است که بر انتخاب بین نماهای سرامیکی و سنگی تأثیر می گذارد. البته که امروزه تقریبا قیمت های سرامیک و سنگ از یک رنج قیمتی شروع می شوند ولی در رنگ و جنس قیمت ها می توانند اثر خود را بر انتخاب شما بگذارند. نماهای سرامیکی عموماً مقرون به صرفه تر از نماهای سنگی هستند. قیمت هر متر مربع سرامیک نما بسته به عواملی مانند کیفیت، اندازه، جنس و طراحی و برند می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، نماهای سرامیکی یک راه حل مقرون به صرفه را بدون به خطر انداختن دوام و زیبایی ارائه می دهند. به طور مثال شما در رنگ های سفید قیمت سرامیک ها 1/10 قیمت سنگ می باشد.
هزینه اجرا (مزد و اجرت بنا) سرامیک نیز کم تر از سنگ ساختمانی می باشد.

از سوی دیگر، نماهای سنگی به دلیل هزینه بالاتر تامین و فرآوری سنگ، گرانتر هستند. علاوه بر این، نصب نماهای سنگی نیاز به مهارت و تخصص تخصصی دارد که بر هزینه کلی می افزاید. با این حال، مهم است که ارزش بلندمدت و دوام نماهای سنگی را در نظر بگیرید، زیرا می توانند ارزش فروش مجدد ملک را افزایش دهند سنگ ها در قیمت گذاری بسیار تاثیر گذارتر از سرامیک ها هستند.

 

نتیجه گیری و انتخاب نهایی

 

در کل باید گفت سرامیک و سنگ هر دو گزینه های قانع کننده و خوبی برای نما هستند که هر کدام ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد خود را دارند. البته گفتن این نکته که هر کدام از مصالح را باید به درستی انتخاب کرد خالی از لطف نیست.

در کل ویژگی ها و معایب سنگ و سرامیک عبارت است از:

ویژگی های سرامیک ها

– طیف گسترده طرح و نقش سرامیک
– ابعاد متنوع تر از سنگ ها
– قیمت مناسب تر اجرا
– دوام عالی سرامیک های پرسلانی
– نیاز به نگهداری کم
– قیمت مناسب طرح های شبیه به سنگ در رنگ های سفید و روشن

معایب سرامیک ها

– مصنوعی بودن طرح و نقش
– لعاب های خش پذیر
– در قیمت گذاری ساختمان تاثیر منفی دارد.
– قابلیت ابزار و طرح پذیری ندارند.
– شرایط خرید نقدی

 

سرامیک یا سنگ برای نما کار کنم؟

 

ویژگی های سنگ های طبیعی

– طرح و نقشی از طبیعت
– تاثیر مثبت در قیمت گذاری
– قابلیت ابزار و برش کاری در طرح های متنوع
– مقاومت خوب در برابر سرما و گرما
– شرایط خرید اقساطی
– وجود نرده و مجسمه و…هم رنگ و نقش سنگ

معایب سنگ ها

– قیمت بالای اجرا
– نیاز به شناخت سنگ ها
– قیمت بالا در رنگ های سفید

برای پایان دادن به این وبلاگ و مطلب، تاکید بر این نکته مهم است که انتخاب بین سرامیک و سنگ برای نما در نهایت به الزامات و اولویت های خاص پروژه و سلیقه ی شما بستگی دارد. چون امروزه در هر دو صنعت پیشرفت های بسیار خوبی صورت گرفته و هر دو متریال از لحاظ کیفیتی تقریبا مشابه هم هستند.
تعامل با افراد حرفه ای مانند معماران، طراحان و پیمانکاران، و یا تماس با پشتیبانی سایت ایران سنگ که همه با علم و شناخت خوبی نسبت به سنگ و سرامیک ها آماده راهنمایی شما می توانند به شما در انتخابی مطمئن تر کمک شایانی کند. ما می توانیم عواملی مانند آب و هوا، طرح ساختمان، بودجه و حتی سلیقه شما تصمیم گیری را برای شما راحت تر و تخصصی تر انجام دهیم.

برای نمای ساختمان سنگ بهتر است یا سرامیک؟

در این وبلاگ کامل توضیح داده ایم که برای نمای ساختمان خود بهتر است سنگ یا سرامیک را کار کنید و دلایل خود را بیان کرده ایم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =