اطلاعات تخصصی

شوره سنگ چیست؟

شوره سنگ چیست؟

شوره ی سنگ چیست؟

 

سنگ ساختمانی به دلیل جنس و ماهیتی که دارد، دارای آهک بوده و این آهک موجود در دل سنگ می تواند در مواردی ایجاد شوره را به همراه داشته باشد. این گونه بیان می کنیم که هر سنگ نما می تواند پتانسیل شوره زدن را داشته باشد اما معدن سنگ موجب آن می شود که این درصد احتمال زیاد و کم شود. از طرفی برخی از سنگ های تراورتن به هنگام شوره زدن مشکلی برایشان پیش نمی آید و می توانیم با شست و شویی ساده شوره ی آنها را برطرف کنیم. اما این شوره به هنگامی مشکل ساز می شود که سنگ را دچار خوردگی کنند و در سطح سنگ پوسته ایجاد کنند. در این هنگام پوسته پوسته شدن سنگ موجب جذب آب در آن ها می شود و یخزدگی در آن ها موجب ترک برداشتن و کم شدن طول عمر مفید سنگ خواهد شد.
بنابراین اولین دلیل شوره زدن سنگ، معدن آن و کیفیت و جنس سنگ خواهد بود.
در مواردی علت شوره زدن سنگ، جنس بد سنگ نیست و ملات و شن استفاده شده در اصطلاح شسته نشده بوده و همچنین املاح موجود در آب چاه ها نیز می تواند در سطح سنگ ایجاد شوره کنند. بنابراین در ایران سنگ علت شوره زدن سنگ را می توانیم خود سنگ یا ملات و آب استفاده شده برای اجرای آن در نظر بگیریم. حال اگر جنس سنگ خوب و مقاوم باشد، این شوره یا سفیدک ایجاد شده روی سنگ با شست و شویی راحت از بین می رود و مشکلی برای سنگ ایجاد نمی کند. اما اگر سنگ جنس خوب نبوده و کیفیت خوبی نداشته باشد این سفیدک می تواند به مرور زمان مجدداً شکل گیرد و موجب خرده شدن سطح سنگ و از بین رفتن ساب و صیقل آن گردد.

 

روش از بین بردن شوره سنگ

– ارزانترین و سریعتر روش ممکن برای از بین بردن سفیدک روی سنگ، شستن سطح سنگ با آب می باشد. با گرفتن آب بر روی سنگ ترجیحاً با واتر جت یا فشار بالا می توانیم این شوره ایجاد شده را از بین ببریم. این روش در صورتی جواب گو خواهد بود که شوره از بین برود و سنگ دارای جنس و کیفیت ایده آلی باشد.

– روش دوم استفاده از مواد کلینر یا شوره بر می باشد. این روش به هنگامی کار ساز است که با شستن، سنگ مجدداً شوره بزند و در این هنگام تنها راه استفاده از شوره بر ها می باشد. نکته: مواد شوره بر سنگ دارای خاصیت اسیدی بوده و همین امر موجب از بین رفتن شوره ها می شود. بنابراین بعد از اجرای آن ها روی سنگ سطح سنگ باید حتما با آب شسته شود وگرنه موجب از بین رفتن ساب و صیقل روی سنگ خواهد شد.

– روش آخر نیز می تواند استفاده از مواد رزینی برای جلوگیری از شوره سنگ باشد. رزین سنگ یا محلول نانو سنگ هر دو می توانند از شوره زدن سنگ جلوگیری کنند. این استفاده از رزین می تواند پس از روش اول یعنی شست و شوی با آب و یا روش دوم یعنی استفاده از شوره برها باشد که هر دو می توانند از ایجاد سفیدک یا شوره روی سنگ جلوگیری کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + چهار =