اطلاعات تخصصی

ویژگی و معایب سنگ هرسین

ویژگی و معایب سنگ هرسین

ویژگی و معایب سنگ هرسین

سنگ هرسین از معادن سنگ کرمانشاه استخراج می شود. این سنگ جنس و ماهیت مرمریت داشته و بنابراین هیچ خلل و فرجی در آن پیدا نمی شود. میزان آهک استاندارد، ساب پذیری خوب و از همه مهمتر رنگ سفید این سنگ است که به جذابیت و معروف بودن آن کمک کرده است. ما در ایران سنگ در تلاشیم تا انواع گوناگون و متنوع این سنگ مرمریت را به شما عزیزان معرفی کرده تا بدانیم که می توانیم در تمامی کاربری های داخلی از سنگ هرسین بهترین استفاده را داشته باشیم. سنگ هرسین زمینه رنگی سفید و روشنی دارد. اگر از نزدیک به آن نگاه کنیم خطوط بسیار نازک و خاکستری رنگ را در آن می بینیم که به صورت انبوه در سنگ پخش شده اند اما چون خیلی نازک هستند از فاصله معمولی اصلا دیده نمی شوند. در واقع وقتی به سنگ هرسین کرمانشاه نگاه می کنیم آن را سفید و تماما یکدست می بینیم. از دیگر مواردی که می توانیم برای این سنگ نام ببریم جنس قرص و محکم آن می باشد. این سنگ به دلیل ماهیتی که دارد، تراکم بالایی داشته و نسبت به دیگر مرمریت ها از استحکام و دوام بالاتری برخوردار است؛ بنابراین می توانیم بگوییم که مرمریت هرسین می تواند در تمامی کاربری های داخلی و گاها خارجی استفاده شود.

 

معایب سنگ هرسین

 

ویژگی های مثبت سنگ هرسین

 

– سنگ سفید
سنگ سفید همه یکی از پرطرفدار ترین سنگ ها به شمار رفته است. سنگی که سفید باشد می تواند بازتاب نور خوبی از خود داشته باشد و تقریبا می تواند با هر نما و طرحی اجرا شود. سنگ هرسین زمینه رنگی سفید و یکدستی داشته و سورت های کرم رنگ آن نیز معمولاً در دسته روشن ترین مرمریت ها قرار خواهد داشت.

– جنس متراکم و مستحکم
سنگ هرسین در قیاس با دیگر مرمریت ها از تراکم بالاتری برخوردار است. این سنگ می تواند به راحتی به عنوان سنگ پله و سنگ کف فرش در فضاهای داخلی اجرا شود و دوام و ماندگاری بالایی از خود نشان دهد.

– تنوع در نوع فرآوری
سنگ هرسین می تواند در انواع مدل های پله، پلاک، کف فرش و حتی سنگ بادبر تولید و فرآوری شود. این سنگ به دلیل مقاومت بالایی که دارد می تواند به عنوان سنگ نما در نوع بادبر در بیرون ساختمان نیز اجرا شود.

– بازی رنگ کم و وجود سورت های متنوع
سنگ هرسین در یک مدل فرآوری می تواند تقریبا 3 – 5 سورت متفاوت داشته باشد. از درجه چهار تا سوپر ممتاز این سنگ می توانند با کمترین تنوع رنگ سورت بندی شوند و بنابراین سنگ خریداری شده کاملا یکدست و یکنواخت خواهد بود. وجود درجه بندی متنوع در این سنگ نیز می تواند دست ما را برای انتخاب سورت مناسب باز بگذارد.

– ساب پذیری و برش خوب
سنگ مرمریت هرسین در دسته سنگ های ساختمانی قرار دارد که ساب پذیری بالایی دارد. در واقع این سنگ می تواند به گونه ای پولیش شود که سطحی مشابه آینه داشته باشد. خوش تراش بودن این سنگ نیز موجب می شود تا کیفیت برش عالی باشد و گوشه های سنگ سالم برش داده شود.

– تحمل فشار بالا و تردد را دارد
بدون شک سنگ هرسین در بین سنگ های مرمریتی قرار دارد که می توانیم با خیالی آسوده آن را برای سنگ کف فرش مناسب بدانیم. هرسین پاخور بوده و بنابراین برای امکان و محل هایی با تردد متوسط بسیار جواب گو و عالی به نظر می رسد.

 

ویژگی های سنگ هرسین

 

ویژگی های منفی سنگ هرسین

 

– قیمت بالا
سنگ هرسین نسبت به رنگ سفیدی که دارد بسیار قیمت مناسب است؛ اما در مقایسه با دیگر مرمریت ها می توان گفت که از قیمت بالاتری برخوردار است. در واقع هرسین یکی از گران ترین سنگ های مرمریت به شمار می رود.

– عدم اجرا در نمای بیرونی
هیچ سنگ مرمریتی برای نمای بیرون ساختمان خصوصاً در شهر های پر باران و سردسیر مناسب نیست؛ جنس سنگ هرسین هم مرمریت بوده و بنابراین برای اجرا در نما با محدودیت مواجه است.

– برش انحصاری سنگ
می توان گفت به صورت تقریبی و میانگین از هر 100 کارخانه سنگبری، تنها 1 کارخانه سنگ هرسین ببرد. بنابراین تنوع و قیمت گذاری سنگ با محدودیت مواجه است.

 

جمع بندی

در بالا سعی داشتیم تا ویژگی های خوب و بد سنگ معروف هرسین را بیان کنیم. فراموش نکنیم که بهترین سنگ اگر در مکان نامناسب اجرا شود می تواند به بدترین سنگ تبدیل شود. برای سنگ سفید هرسین هم این چنین خواهد بود. به بیان دیگر می دانیم که هرسین یک مرمریت است و هیچ سنگ مرمریتی برای نمای بیرونی مناسب نیست. پس نمی توانیم آن را جایگزین مناسبی برای تراورتن های سفید بدانیم. اما از طرفی وقتی به دیگر سنگ های مرمریت نگاه می کنیم می بینیم که هیچ سنگی همانند هرسین روشن و یکدست نبوده و این ویژگی منحصرا برای هرسین می باشد. در واقع اگر سنگبری، سنگ های هرسین خود را در درجات متفاوت سورت بندی کند می تواند در سورت ها و درجه های متنوع، یکدست ترین سنگ ها را داشته باشیم. این سنگ بر اساس هاله های رنگی و خصوصا زمینه رنگی که دارد می تواند سورت بندی شود. معمولا دسته های ضعیف این سنگ دارای لکه ها و هاله های رنگی بوده و پس از آن زمینه های کرم و کرم روشن می توانند در دسته بندی های بهتری قرار گیرند. سنگ های ممتاز و بهتر نیز که کاملا روشن و حتی سفید هستند و بازی رنگ تقریبا ناچیزی در آن ها پیدا می شود.
از نظر نوع کاربری می توانیم هرسین را به عنوان سنگ راه پله، پلاک و فرشی انتخاب نماییم. در واقع می توانیم سنگ پله، زیر پله، بغل پله و حتی پاگرد ها را هرسین انتخاب کنیم و در نهایت راه پله ای تماما سفید و یکدست داشته باشیم. این سنگ می تواند در تمامی کاربری های داخلی بدون هیچ محدودیت و ایرادی اجرا شود. سنگ هرسین در گرم ترین تا سردترین شهر کشور می تواند به عنوان سنگ کف فرش در محوطه های سرپوشیده اجرا شود و ماندگاری و حفظ کیفیت بالایی از خود به نمایش بگذارد. پس اگر به دنبال سنگ محکم، صیقلی و سفید هستید و می خواهید از تراورتن سفید ارزان تر باشد، باید مرمریت هرسین را به شما پیشنهاد کنیم.

ویزگی های سنگ هرسین چیست؟

از جمله ویژگی هاتی سنگ هرسین میتوان به مواردی همچون:

- ساب براق
- تنوع سایز و اندازه
- تولید انبود
- قابلیت صادرات سنگ
- رنگ سفید و یکدست
- مقاومت خوب

معایب سنگ هرسین چیست؟

معایب سنگ هرسین شامل مورادی زیر می شود:

- در مقابل مواد اسیدی قوی نیست
- مواد رنگی در طولانی مدت روی سنگ اثر می گذارد
- قیمت نسبتا بالا

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =