راهنمای خرید

10 نما بیرونی ساختمان با سنگ تراروتن

نما بیرونی ساختمان با سنگ تراورتن

10 مدل نما بیرونی ساختمان با سنگ تراورتن

 

ساختمان‌ها در زندگی روزمره ما نقش اساسی دارد. از ساختمان‌های کوچک تا بزرگ گرفته تا تجاری و مسکونی همگی به هنر و علم ساختمان‌سازی نیاز دارند و نمای آن یکی از مهم ترین بخش های آن می باشد. یکی از جنس‌های مورد استفاده در نمای ساختمان، سنگ تراورتن است. در زیر 10 مدل نما با سنگ تراروتن را در سبک ها مختلف معماری و استفاده از سنگ های متنوع را برای شما آورده ایم تا به بررسی آن بپردازیم.

 

مدل 1

ساختمان زیر یک ساختمان 2 طبقه مسکونی می باشد. متراژ این ساختمان کم بوده و قدرت مانور بالایی در طرح در آن وجود نداشت ولی سازنده علاقه به سبک نمای رومی در طراحی و استفاده از سنگ در نما داشت. با بررسی سلیقه مشتری در رنگ سنگ به این مشتری سنگ تراورتن طرق با رنگ کرم معرفی شد. رنگ کرم رنگ اصلی در نماهای رومی ساختمان می باشد. برای نزدیکی به سبک رومی ساختمان از ستون های سنگی استفاده کردیم و در تاج نما از دندون موشی های سنگی هم رنگ با سنگ اصلی استفاده شد. به خاطر فضای کم ساختمان زیاد نما را شلوغ نکرده و درب های ورودی را با چند ابزار و برش ساده همراه با حجمی کردن نما تمام کردیم.

دو نکته مهم در این نما را خدمت شما عرض کنیم:

 1. سنگ کرم طرق یک سنگ با قیمت مناسب می باشد و با توجه به بودجه مشتری بهترین تصمیم گیری انجام شد. سنگ های سفید تر و یا کرم روشن تر نیز می توانست به جای این سنگ مورد استفاده قرار می گرفت که ساختمان روشن تر شود. ولی تمام این ها به سلیقه مشتری بر می گردد که نمای روشن یا تیره تر را پسند کند.
 2. سنگ های این رنگی در طول 1 تا 2 سال روشن تر می شوند. این خاصیت این رنگ سنگ می باشد که نقطه های رنگی سنگ به به شکلاتی می زند بر اثر نور خورشید و گرما روشن می شود.

ساختمان با سنگ تراروتن

 

مدل 2

ساختمان 2 طبقه تجاری زیر را مشاهده می کنید که در پایین، مغازه ها و در بالا آن یه طبقه اداری ساخته شده است. تمام سعی در طراحی این نما این بوده که نور گرفته نشود. به خاطر یک نمای تجاری شکیل یکی از بهترین سورت های سنگ عباس آباد انتخاب شد. سنگ تراروتن عباس اباد یکی از بهترین سنگ های سفید و روشن در جهان می باشد که جنس بسیار مرغوبی نیز دارد. برای روح دادن به کار از سنگ دهشیر شکلاتی نیز به عنوان قاب و دور پنجره استفاده شد که این سنگ نیز یکی از بهترین سنگ ها در رنگبندی شکلاتی می باشد که در اثر آفتاب و… رنگ پریدگی پیدا نمی کند.

نکات مهم در انتخاب سنگ برای این ساختمان عبارت است از:

 1. در بودجه این ساختمان محدودیتی نبود و سعی شد از بهترین سنگ های ساختمانی در آن استفاده شود و تاکید زیادی بر سفید بودن سنگ در آن وجود داشت که از سنگ سورت سوپر عباس آباد در آن استفاده شد که قمیت بالایی دارد. میتوان از سنگ های کرم تر همراه با سنگ سیلور در قاب نیز نمای زیبایی پدید آورد.
 2. برای گرفته نشدن نور ساختمان و سلیقه مشتری بر ساده بودن نما ترجیح داده شد زیاد از سبک های حجمی و ابزار سنگ استفاده نشود تا سادگی کار حفظ شود.

 

نما بیرونی ساختمان با استفاده از سنگ تراورتن

 

مدل 3

یک نمای ساختمان 2 طبقه نسبتا شلوغ به سلیقه مشتری استفاده از چندین سنگ و متریال در نما ولی در آخر نمای زیبایی بوجود آمد. سنگ استفاده شده در زمینه سنگ تراورتن عباس آباد موج دار است. این سنگ با سنگ شکلاتی دهشیر موج دار ترکیب همیشه جذابی را پدید می آورند. ترکیب سفید و شکلاتی همیشه زیبا بوده و هیچ گاه خسته کننده نمی شود. در نمای ورودی ساختمان از سنگ های آنتیک استفاده شد که  این کار زیبای خاصی را به نما بخشید ولی این نکته را مد نظر داشته باشید سنگ های آنتیک در نمای بیرونی حتما باید رزین شده و دائما تمیز شوند. مخصوصا قسمت باغچه باید رزین شود تا در اثر آبیاری باغچه سنگ از بین نرود.

نکته های مهم در مرود این نمای ساختمان:

 1. نماهای شلوغ همیشه بد نیستند. با یک انتخاب مناسب و ترکیب مصالح خوب در کنار هم نمای زیبایی را می توان پدید آورد.
 2. ساختمان های شمالی که عرض خوبی داشته باشند برای نما بسیار دست طراح باز است و میتوان نماهای خوبی اجرا کرد.

 

نما بیرونی ساختمان با سنگ تراورتن

 

مدل 4

نمای ویلایی در یک باغ زیبا اجرا شده است. این نما با طراحی به سبک کلاسیک اجرا شده است و در آن از سنگ حاجی آباد استفاده کردیم. با نظر و سلیقه مشتری ابزار های خیلی ساده و حجی در نما استفاده شد تا به زیبایی مد نظر برسد. استفاده از نرده سنگ هم رنگ با نمای ساختمان جلوه خوبی به نما بخشیده است.  در مکان هایی مثل باغ و ویلا که رطوبت در آن زیاد است و دما در زمستان نیز به شدت سرد می شود باید از سنگ تراورتنی استفاده شود که مقاومت خوبی داشته باشد. سنگ حاجی آباد یکی از بهترین سنگ های ساختمانی می باشد که جنسی بسیار محکم و مقاوم دارد.

نکته های مهم در مورد نما:

 1. در نماهای کوچک که فضا برای استفاده از سنگ خیلی نیست هرچه سنگ و سبک ساده تر باشد نما زیبا تر می شود. شلوغ کاری در نماهای کوچک یک حالت بی نظمی به ساختمان می دهد.
 2. معمولا پیشنهاد می کنیم از سنگ های خیلی سفید مثل عباس آباد در نماهای ویلا و باغ استفاده نکنید مخصوصا در نماهای پایین دست چون به خاطر رطوبت به مرور زرد می شوند.

 

نما بیرونی ساختمان سنگ تراروتن

 

مدل 5

در نمای زیر یک آپارتمان را مشاهده می کنید. در این نمای ساختمان از سنگ ابیانه موج دار استفاده کردیم. کارفرما سبکی ساده همراه با سنگی یکدست را برای نما انتخاب کرده بود و کمی هم در هزینه ها باید صرفه جویی می شد و نمیتوانستیم سراغ سنگ های سفید برویم پس بهترین انتخاب برای این پروژه استفاده از سنگ کرم ابیانه بود که هم یکدست باشد و هم قیمت مناسبی داشته باشد. سنگ ابیانه جز سنگ های خوب و یکدست در بازار می باشد که در ایران سنگ تولید و فرآوری می شود. نرده های حفاظ مشکی نیز در کنار رنگ کرم سنگ نما به زیبایی آن افزوده است. در این نما از سبک خاصی استفاده نشده و خیلی ساده و اتفاقا زیبا یک نما پدید آمد. استفاده از یک طرح کلاسیک ساده در بالای نما با اینکه زیاد به چشم نمی آید ولی بد هم نشده است.

نکته های مهم در این نما:

 1. استفاده از سنگ ها رنج قیمت متوسط در پروژه های بزرگ همیشه پیشنهاد می شود. دلیل این نکته این است که استفاده از سنگ گران قیمت برای این جور پروژه قیمت هر متر مربع ساختمان را بسیار بالا می برد و معمولا کسی زیر بار نمی رود.
 2. بعضی کارفرما ها تاکید بر این دارند که نمایی ساده و یکدست داتشه باشند و از شلوغ بودن بیزارند. از در این ما سعی شد ساده ترین و زیبا ترین سنگ را برای این پروژه انتخاب کنیم.

نما ساختمان با سنگ تراروتن

 

مدل 6

یک نمای آپارتمان اجرا شده در تهران را مشاهده می کنید که با استفاده از سنگ کرم از معادن سنگ محلات اجرا شده است. در این پروژه سعی شد از یک سنگ یکدست با قیمت معقول استفاده شود تا هزینه هایی نهایی کم شود. در طراحی برای زیباتر شدن کار چند قسمت را حجمی کردیم ولی کارهای بیشتری می توانستیم انجام دهیدم تا کار زیبا تر شود. مثل استفاده از سنگ سیلور در قاب های پنجره و یا ایجاد چندین ستون در نما، ولی کارفرما قادر به هزینه زیاد تر نبود.

 نکته مهم در این نمای ساختمان:

 1. در این نما کارفرما نیازی ندید نما را طراحی کرده و بعد اجرا کنیم، به خاطر همین نما خیلی یکنواخت شدو می توانستند با یک طراحی جذاب با همین سنگ و ترکیب آن با یک سنگ دیگر نمای زیبا تری خلق کنند.
 2. پنجره در نمای ساختمان هم میتوان زیبایی را افزایش دهد و هم کم کند. اگر فضای پنجره را با یک طراحی و خلاقیت اجرا کرده بودند حتما نمایی بهتر درست میشد.

نماهای ساختمان با سنگ تراورتن

 

مدل 7

نمای ساختمانی دو طبقه را در زیر مشاهده می کنید این نما با استفاده از سنگ تراورتن کرم محلات و سنگ گیتین انیکس و در قاب های نما از سنگ سیلور استفاده شده است. طراحی نما از قبل انجام شده بود و انتخاب های متریال توسط خود مشتری انجام شد. استفاده از سنگ گیوتین در نما باعث زیباتر شدن نما شده و کار را از یکنواختی در آورده است. جلوه اصلی نما در ورودی آن می باشد که توسط سنگ سیلور با یک طرح مربع شکسته یکی از نکات مثبت نما می باشد.

کار فرما میتوانست سنگ سفید تر و روشن تری در نما استفاده کند که با سنگ گیوتین انیکس و تراروتن سیلور قطعا نمای زیباتری داشته باشد ولی ترجیح دادن سنگ کرم با قیمت مناسب را انتخاب کن.

 نکته مهم در این نمای ساختمان:

 1. سنگ سفید در زمینه به زیبا تر شدن هر نمایی کمک شایانی می کند مخصوصا وقتی در کنار سنگ سیلور و یا انیکس قرار می گیرد.
 2. استفاده از سنگ آنتیک یا گیوتین در نمای بیرونی زیباست ولی باید حتما رزین شود تا بر اثر آلودگی هوا و باراندگی های اسیدی و گرد و خاک به مرور زیبایی خودش را از دست ندهد.

نمای بیرونی ساختمان با سنگ تراروتن

 

مدل 8

 

یک نمای فوق العاده زیبا با استفاده از یک سنگ سوپر دره بخاری یکی از بهترنی نماها را بوجود آورد. در این نما از سبک نیمه رومی استفاده شد و در آن از ستون و نرده های سنگی هم رنگ با سنگ انتخاب گردید. اگر عرض ساختمان کمی بیشتر بود واقعا زیبایی آن دو چندان میشد و با نظر کارفرما تمام ساختمان از یک سنگ کار شد. اگر از سنگ سیلور نیز در قاب های نما یا طرح در آن به کار گرفته می شد جلوه بهتری هم نما و هم سنگ سفید پیدا می کرد.

 نکته مهم در این نمای ساختمان:

 1. هرچه عرض زمین شما بیشتر باشد نمایی اجرایی زیباتر می شود.
 2. نمای زیر بسیار اصولی ساخته و طراحی شده است که حتی نور ساختمان را نیز کم نکند.

نمای ساختمان با تراورتن

 

مدل 9

 

یک ساختمان 4 طبقه با استفاده از سبک کلاسیک نما شده است. در این نما از سنگ دره بخاری درجه یک استفاده شده است. به سلیقه کارفرما از ترکیب کردن سنگ دره بخاری با سنگ شکلاتی یا سیلور جلوگیری شد ولی برای جلوه بیشتر بهتر بود یک سنگ رنگی نیز در آن استفاده شود. چندین ستون در نما اجرا شد تا زیبایی بیشتری به نما بخشیده شود. می توانستیم در پنجره ها از نرده سنگی نیز استفاده کنیم ولی نظر کارفرما به نرده های استیل بود که بعد از اتمام کار سنگ اجرا شد.

نکته مهم در این نما:

 1. برای جلوه بیشتر می توانستیم سنگ شکلاتی یا سیلور در قاب استفاده کنیم.
 2. استفاده از نرده سنگی همیشه گزینه جذابی برای نمای ساختمان می باشد این کنکته را در نظر داشته باشید.

نمای ساختمان با سنگ تراورتن

 

مدل 10

 

یک نمای ترکیبی حجمی با استفاده از سنگ تراورتن عباس اباد و سیلور و آجر قرمز که طرحی بسیار زیبا را پدید آورده است. این نمای زیبا در نبش یه کوچه قرار گرفته بود و سعی بر این شد بهترین متریال ها را برای این ساختمان استفاده کنیم. زمینه اصلی نما سنگ تراورتن سوپر عباس اباد هستش و آجر قرمز و سنگ سوپر سیلور به عنوان سنگ ترکیبی و جلوه کار در آن اجرا شده است. سبک کار و مدل اجرا همه طبق نظر مشتری اجرا شده است و برش کاری و ابزار نیز آماده برای ایشان فرستاده شد.

نکته مهم در این نما:

 1.  اگر شما نمایی ساده تر را دوست دارید و لی مدل این نما را پسند می کنید می توانید از بین آجر و سنگ سیلور یکی را انتخاب کنید تا نما خلوت تر شود.
 2. برای ارزن تر شدن نما می توان از سنگ های سفید محلات و یا اصفهان استفاده کرد چون سنگ سفید عباس آباد قیمت بالایی دارد.

نمای ساختمان ها با سنگ تراورتن

 

نتیجه گیری نهایی

 

برای انتخاب سنگ به عنوان نمای ساختمان شما می توانید از تمامی سنگ های موجود در بازار استفاده کنید ولی خلاصه کلام می شود اینکه سنگ تراورتن بهترین انتخاب برای شما بین سنگ ها و از طرفی بهترین در بین تمام متریالی موجود می باشد. بهتر از آجر، چوب و کامپوزیت در ساختمان های تجاری حتی سنگ بهتر است. این را در مقاله ای به زودی مفصل از لحاظ معماری و تخصصی توضیح خواهیم داد. استفاده از سنگ تراورتن در لحاظ قیمتی نیز امروزه خیلی به صرفه تر از دیگیر مصالح است و این به خاطر قیمت گذاری نهایی ساختمان با سنگ می باشد.

ایران سنگ تنوع بالایی از سنگ تراروتن را در کارخانه خود فرآوری می کند و با توجه به نیاز شما به شما بهترین ها را پیشنهاد کرده و شما را در خرید و انتخاب راهنمایی خواهیم کرد. کافی است با ما تماس بگیرید و شرح حال ساختمان خود و شرایط را بفرمایید تا کلیه اطلاعات لازم را در اختیار شما بگذاریم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 2 =