اطلاعات تخصصی

10 نکته مهم در انتخاب و خرید سنگ ساختمانی

10 نکته خرید سنگ ساختمانی

10 نکته مهم در انتخاب و خرید سنگ ساختمانی

1- دوام سنگ
می دانیم که هر سنگ ساختمانی خصوصیات منحصر به فرد خود را داراست و بنابراین نوع سنگ و دوام آن می تواند اولین و مهم ترین پارامتر خرید تلقی شود. این که بدانیم چه سنگی برای کجا بهترین عملکرد را دارد خود به تنهایی نیمی از دوام سنگ را به دنبال خواهد داشت. به طود مثال می دانیم که سنگ تراورتن برای نما و سنگ گرانیت برای راه پله بهترین گزینه است. اگر جای این دو سنگ و کاربری آن ها عوض شود این موضوع به کلی برعکس شده و دوام آنچنانی از آن ها نخواهیم داشت. بنابراین اولین قدم شناخت سنگ و کیفیت و دوام آن و در دومین قدم اجرای دقیق و اصولی سنگ ها می باشد. سنگ تراورتن در برابر بارندگی و آفتاب مقاوم است. سنگ چینی و سنگ مرمریت در برابر فشار و سایش مقاوم است و سنگ گرانیت تمامی این موارد را با خود دارد.

2- رنگ سنگ
انتخاب رنگ سنگ یکی دیگر از مواردیست که قبل از انتخاب انواع سنگ باید به آن توجه کنیم. می دانیم که سنگ نمای ساختمان یا هر سنگ ساختمانی دیگری از انواع رنگ بندی ها برخوردار است و این که برای بخش های مختلف ساختمان چه رنگی در نظر بگیریم می تواند در انتخاب اصل سنگ کمک شایانی داشته باشیم. سنگ نما در اولین مرحله می تواند مهم ترین انتخاب رنگ تلقی شود. سفید، شکلاتی و کرم از جامع ترین رنگ در سنگ ها به شمار می روند که تقریبا تمامی سنگ های تراورتن از این سه رنگ اصلی تبعیت می کنند. رنگ های مشکی و رنگ های دیگر را نیز می توانیم در سنگ های دیگر همچون گرانیت، مرمریت و کریستال ها شاهد باشیم. یکی دیگر از موارد توجه به رنگ در انتخاب سنگ، توجه به سبک معماری و شهر محل پروژه خواهد بود. امروزه معمولا ساختمان های سبک کلاسیک یا نیمه کلاسیک با رنگ کرم و کرم روشن اجرا خواهند شد.

 

10 نکته در خرید سنگ ساختمانی

3- بافت
توجه به بافت و تراکم سنگ نیز می تواند بسته به شهر محل پروژه و آب و هوای آن حائز اهمیت باشد. در واقع توجه به جنس سنگ می تواند در نهایت توجه به بافت و تخلخل سنگ نیز منجر شود. سنگ گرانیت متراکم ترین سنگ ساختمانی به شمار می رود و به همین دلیل است که جذب آب فوق العاده پایین و دوام بسیار بالایی دارد. سنگ تراورتن تراکم کمتری داشته و به دلیل وجود خلل و فرج در دل آن در دسته سنگ های سبک وزن قرار می گیرد. سنگ های مرمریت و کریستال هم در بین این دو سنگ قرار دارند و تراکم های متوسط رو به بالا دارند. بنابراین سنگ متراکم بهترین سنگ برای کاربری کف تلقی می شود.

4- اندازه
انتخاب اندازه درست می تواند تا اندازه زیادی در هزینه های ما صرفه جویی کند. در محبث ساختمان سازی خصوصا بخش نمای ساختمان شاهد سورت بندی های متفاوتی از سنگ های تراورتن هستیم که گاها به صورت شمش و معمولی نیز سورت بندی شده اند. برای نماهای کلاسیک و نیمه کلاسیک که در نما با برش کاری و حجمی کاری زیادی روبرو هستیم نیازی به خرید سنگ های بلند نداریم؛ چرا که سنگ ها به هنگام برش خوردن می شکنند و از بین می روند. ما در ایران سنگ بهترین ابعاد برای سنگ نما را 40 سانتی متر و بهترین ابعاد برای سنگ کف فرش را 40*40 سانتی متر می دانیم. انتخاب ابعاد بزرگ تر یا کوچک تر کاملا سلیقه ای بوده اما به مرور زمان این دو اندازه بهترین نتیجه را از خود نشان داده اند.

5- شکل
شکل سنگ می تواند خود عامل مهمی در انتخاب طرح اصلی و نمای اصلی به شمار آید. منظور از شکل سنگ نوع فرآوری آن و سطح سنگ تلقی می شود. سنگ های ساختمانی در اشکال گوناگون مانند سنگ صیقلی، بوش همر، چرمی، تیشه ای، فلیم، هوند و … تولید و فرآوری می شوند که هر یک برای کاربری مخصوص به خود عالی هستند. به عنوان مثال سنگ صیقلی و براق برای نمای ساختمان و سنگ بوش همر یا تیشه ای برای کاربری کف فوق العاده محسوب می شود.

 

نکات مهم در خرید سنگ ساختمانی

6- هزینه
توجه به هزینه و توان پرداخت می تواند عامل اصلی انتخاب سنگ باشد. یک مثال ساده: در بازار الان نمی توانیم با مبلغ 100 میلیون تومان ماشین 206 بخریم؛ مگر این که ماشین دارای اشکالات بسیار اساسی و عجیب و غریب باشد. بنابراین از نظر نویسنده این وبلاگ هر سنگ دارای قیمت مشخصی است و نمی توان با قیمت های بسیار عجیب همان سنگ را تهیه کرد. پس در اولین قدم برای انتخاب سنگ می توانیم توان پرداخت و میزان هزینه را در نظر بگیریم. رنج قیمت خرید ما می تواند رنگ سنگ و سپس رنگ سنگ می تواند معدن آن را مشخص کند. به عنوان مثال نمی توانیم با قیمت های پایین سنگ تراورتن سفید بخریم؛ پس بهترین کار سرمایه گذاری با همان قیمت روی سنگ کرم یا شکلاتی خواهد بود. به بیان ساده تر وقتی رنج قیمتی پرداخت را داشته باشیم می توانیم اولویت بندی خود را بر اساس رنگ و کیفیت سنگ مشخص کنیم. اولویت ما در ایران سنگ همراه دوام و کیفیت و ماندگاری سنگ خواهد بود.

7- معدن
بعد از تعیین قیمت مد نظر و رنگ مورد پسند می توانیم نسبت به انتخاب سنگ از معدن های گوناگون اقدام کنیم. معمولا در یک رنگ مشابه و یک رنج قیمتی می توانیم دو الی سه معدن سنگ را معرفی کنیم که هر یک معایب و مزایای منحصر به فرد خود را دارند. بنابراین با کنار هم گذاشتن و مقایسه هر یک از آن ها می توانیم بین معادن سنگ متفاوت بهترین نتیجه گیری را داشته باشیم

8- کاربری سنگ
توجه به کاربری سنگ بسیار حائز اهمیت است. مورد استفاده سنگ می تواند در کیفیت و خصوصا دوام آن تاثیر به سزایی داشته باشد. به طور مثال نمی توانیم سنگ مرمریت را در نمای بیرونی اجرا کنیم اما همین سنگ مرمریت می تواند برای دیوار راه پله یا دیوار پارکینگ بهترین و مقرون به صرفه ترین سنگ تلقی شود. بنابراین ما در ایران سنگ برای هر یک از بخش های ساخت و ساز سنگ های مخصوص به خود را معرفی می کنیم و آن ها را در دو دسته بندی کلی بیرونی و داخلی طبقه بندی می کنیم.

نکات مهم در خرید سنگ ساختمانی

9- اعتماد
می دانیم که در دنیای امروز اعتماد بسیار کم رنگ شده است. ما قصد نداریم به دنبال مقصر باشیم اما در تلاشیم تا این حس خوب اعتماد را نسبت به هم وطنان خود تقویت کنیم. از طرفی شناخت سنگ اصلی از سنگ تقلی سالیان بسیاری طول خواهد کشید و بنابراین نمی توانیم به چند وبسایت معرف یا تصویر برای خرید اکتفا کنیم. بنابراین بهترین راهکار اعتماد است. اعتماد به فروشگاه یا معرف کننده بسیار معتبر که کارنامه درخشانی دارد. فراموش نکنیم که مجموعه ای مثل ایران سنگ با این سابقه و اعتبار هیچ گاه قصد ندارد که خدشه ای به بدنه سازمان خود وارد کرده و بنابراین بر اساس مشتری مداری پیش خواهد رفت. پس اعتماد به فروشنده معتبر و درست کار می تواند تا حد بسیار زیادی انتخاب درست ما را تکمیل کند.

10- زمان خرید
ما بهترین زمان خرید سنگ را قبل از تورم های محسوس می دانیم. تقریبا بعد از هر تورم یا افزایش قیمت دلار در کشور حدود 6 ماه زمان داریم که نسبت به خرید سنگ ساختمانی اقدام کنیم. چرا که معمولا در 6 ماه سنگ های انبار ها و کارخانه ها تمام شده و سنگ های تازه برش داده شده معرفی می شوند. بنابراین با توچه به تورم و افزایش قیمت دلار، فرآوری سنگ نیز گران تر و در نتیجه قیمت تمام شده سنگ نیز افزایش خواهد یافت. پس ما در ایران سنگ پیشنهاد می کنیم بعد از هر افزایش قیمت ناگهانی دلار یا حامل های انرژی حداکثر تا کمتر از 6 ماه نسبت به خرید سنگ اقدام نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =