راهنمای خرید

5 اشتباه در هنگام خرید سنگ ساختمانی

5 اشتباه در خرید سنگ ساختمانی

5 اشتباه در هنگام خرید سنگ ساختمانی

 

تنوع بالای سنگ ساختمانی در کشور موجب آن شده است که بین انتخاب های متعدد دچار اشکال و ایراد شویم و در مواردی این موضوع پیش بیاید که بهترین سنگ را در بدترین جای ممکن کار کنیم. سنگ هر چقدر هم که خوب و با دوام باشد اگر در جای نامناسب و کاربری غیر از چیزی که می تواند داشته باشد اجرا شود در مدت زمان کوتاهی دچار ایراد شده و کیفیت خود را از دست می دهد. بنابراین ما در ایران سنگ برآنیم تا موارد مهمی که باید از آن ها در زمان خرید سنگ جلوگیری کنیم را بررسی کنیم تا با کمک یکدیگر شما عزیزان بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

 

1- عدم توجه به جنس سنگ

می دانیم که هر جنس سنگ برای کاربری مخصوص به خود مناسب است. تراورتن برای نما، مرمریت و گرانیت و چینی برای کاربری های داخلی و پله و مرمر برای دکوراسیون داخلی مناسب است. پس می دانیم که هر جنس سنگ برای فضایی مناسب اجراست و با این وجود باید بین جنس های متفاوت بهترین انتخاب را داشته باشیم. جنس تراورتن بهترین سنگ برای نما، گرانیت، چینی و مرمریت نیز تقریبا می توانند در تمامی کاربری های غیر نما اجرا شوند. بنابراین محل کاربری که خود تعیین کننده جنس است در اولویت اول قرار دارد.

 

اشتباهات در خرید سنگ ساختمانی

2- خرید سنگ گران قیمت

در سنگ ساختمانی صحبت هر چقدر پول بدی سنگ بهتری خرید میکنی تا جایی معنا دارد که بین معادن سنگ متفاوت صحبت داشته باشیم. متاسفانه در بسیاری از موارد سنگ معادن متفاوت به جای دیگری معرفی و فروخته می شوند که تنها از نظر قیمتی با هم تفاوت دارند. در واقع کیفیت، رنگ و جنس سنگ هیچ تفاوتی با هم نداشته و فروشنده برای سود بیشتر صرفا آن را بهتر می خواند. پس سنگ گران قیمت همیشه به معنای سنگ بهتر نیست و در بین سنگ تراورتن که سنگ اصلی برای نما محسوب می شود، رنگ سنگ که نشان از معدن دارد تنها عامل مشخص کننده قیمت خواهد بود.

 

3- خرید از فروشگاه یا فروشنده نا معتبر

می دانیم که هر کسی شغلی دارد و در آن زمینه علم کافی دارد. افرادی که در بازار سنگ مشغول به کارند حداقل تجربه ده ساله را با خود به دنبال دارند که در هیچ وبسایت و وبلاگی نمی توانیم در مدت زمان کوتاهی آن ها را بیاموزیم. خلاصه امر این که برای خرید سنگ هر چقدر هم که اطلاعات کسب کنیم باز هم نمی توانیم سنگ خوب را از بد تشخیص دهیم. بنابراین عاقلانه ترین و بهترین راه ممکن اعتماد به فروشگاه و فروشنده معتبر است. فروشنده دلسوز و معتبر می تواند بهترین جنس سنگ و سورت بندی دقیق آن را برای ما مشخص کند و خریدی مطمئن را برایمان رقم بزند.

 

5 اشتباه در خرید سنگ ساختمانی

4- عدم توجه به کاربری سنگ

می دانیم که هر جنس سنگ برای کاربری منحصر به فرد خود مناسب است. ما در ایران سنگ تراورتن را بهترین سنگ برای نمای بیرون معرفی می کنیم و هر جنس سنگ غیر از آن با اما و اگر مواجه است. سنگ گرانیت و سنگ کریستال نیز می توانند بهترین سنگ ها برای کف و پله معرفی شوند و سنگ مرمریت نیز می تواند در بدنه های داخلی خود نمایی کند. بنابراین توجه به این موضوع که سنگ خریداری شده را برای کجا می خواهیم استفاده کنیم خود می تواند بیش از نیمی از مسیر را برایمان مشخص سازد. اگر بهترین سنگ تراورتن را در کف حیاط کار کنیم، بعد از چند سال از کیفیت آن کم شده و از بین خواهد رفت. همچنین اگر بهترین مرمریت را برای نمای بیرونی کار کنیم بعد از چندین سال دچار ایراد و مشل خواهد شد. بنابراین بهترین سنگ زمانی مشخص می شود که در کاربری درست و مخصوص به خود استفاده شده باشد.

 

5- عدم توجه به نوع فرآوری سنگ

سنگ طبیعی و سنگ ساختمانی در انواع نمونه های صیقلی، بوش همر، تیشه ای، اسکراچ، کات بروکن، چرمی و … موجود هستند که هر یک برای کاربری های خاصی تعیین شده اند. در بازار امروز سنگ های نما در فرآوری پولیش خورده و صیقلی بیشترین طرفدار را داشته و دلیل آن هم سر بودن سطح سنگ است. برای سنگ های پله یا سنگ های کف علاوه بر فرآوری سابیده می توانیم نوع تیشه ای یا بوش همر را نیز داشته باشیم. سنگ تیشه ای یا سنگ بوش همر شده سطح زبری داشته و برای اجرا در کف فوق العاده است. انواع اسکراچ و انواع کات بروکن نیز نوعی دیگر از سنگ ها هستند که می توانیم برای زیبایی بیشتر از آن ها استفاده کنیم.
حال موضوع این است که نوع فرآوری سنگ با توجه به جنس سنگ و همچنین کاربری آن مشخص شود. به عنوان مثال سنگ کات بروکن برای اجرا در نمای بیرونی خانه در شمال کشور مناسب نیست؛ چرا که رطوبت هوا در بین اله های ایجاد شده روی سنگ موجب رشد جلبک شده و زیبایی سنگ را از بین می برند. یا نباید از سنگ تیشه ای در نمای ساختمان استفاده شود چرا که فرآوری تیشه ای به دلیل سر نبودن سطح است و برای نما نیازی به ضد لغزش بودن سنگ نخواهیم داشت.

 

اشتباهات مردم در خرید سنگ ساختمانی

در پایان علاوه بر تمامی مواردی که در بالا بیان شد باید اضافه کنیم که اعتماد و مراجعه به فروشگاه معتبر می تواند مهمترین عامل برای یک خرید خوب و مطمئن تلقی شود. شاید ما وقت کافی برای مطالعه درباره سنگ ها و ویژگی هایشان را نداشته باشیم و در این صورت تنها می توانیم تقاضا و انتظار خود از سنگ را بیان کرده و مشاور فروش بهترین ها را به ما پیشنهاد کند. حتی اگر اطلاع اندکی در مورد سنگ داشته باشیم نمی توانیم همانند افراد با تجربه عمل کرده و خوب و بد را کاملا از هم تشخصی دهیم. بنابراین در هر دو حالت باید به مشاور و فروشنده مورد اعتماد، اطمینان کرده و دغدغه هایی که از کیفیت سنگ خواهیم داشت را درمیان بگذاریم. مشاور با توچه به تجربه و علم کافی که دارد می تواند تمامی دغدغه های شما از سنگ را به درستی درک کرده و راه حل های مناسبی را پیش روی شما بگذارد. مشاور با توجه به علم کافی در مورد هر جنس سنگ و نوع کاربری آن ها می تواند بسته به مبلغ مد نظر شما بهترین و ماندگار ترین سنگ را معرفی کند که ماندگاری همیشگی را به دنبال داشته باشد.
بنابراین پیشنهاد صادقانه ما این است که پس از مطالعه و اطاعت از موارد نام برده شده در بالا، در نهایت به فروشنده و مجموعه ای معتبر اطمینان کرده و خریدی آسوده را تجربه نمایید.

اشتباه در خرید سنگ ساختمانی چیست؟

در این مطلب در وبلاگ ایران سنگ در مورد اشتباهات مردم در خرید سنگ های ساختمانی را برای شما تشریح کرده ایم و خواندن این مطلب به شما بسیار کمک خواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + دو =