اطلاعات تخصصی

بهترین سنگ های مرمریت ایران کدام اند؟

بهترین سنگ های مرمریت ایران کدام اند؟

بهترین سنگ های مرمریت ایران کدام اند؟

 

در کشور عزیزمان ایران تنوع بسیار بالایی از انواع سنگ های طبیعی ساختمانی وجود دارد که باعث شده است در هر رنگ و سبکی بتوانیم سنگ مورد نظر خود را پیدا کنیم. از نظر تنوع معدن تراورتن در رتبه نخست جهانی و در سنگ های مرمریت در رتبه ی پایین تر از پنجم قرار داریم و این موهبت الهی را باید قدر بدانیم. این تنوع بالایی سنگ مرمریت موجب می شود تا انواع رنگ بندی های اصلی و حتی فرعی سنگ را تامین کننده باشیم و تقریبا در هیچ مدل سنگی نیازی به واردات نداشته باشیم. در ایران سنگ همواره سعی بر آن داشته ایم تا بتوانیم معادن متفاوتی را به شما معرفی کنیم اما از آن جایی که تامین متریال هم دنیای خود را دارد تنها می توانیم بخش کوچکی از این دنیای عظیم را به صورت تخصصی دنبال کنیم. اما در بخش وبلاگ نویسی محدودیت نداریم و می توانیم تقریبا تا جایی که علم داریم به معرفی و بررسی سنگ ها بپردازیم؛ پس اگر می خواهید سنگ های مرمریت ایران را بهترین بشناسید پیشنهاد می کنیم این وبلاگ ایران سنگ را بخوانید.

 

در تعریف کلی سنگ های مرمریت، سنگ های ساختمانی بدون تخلخل هستند که می توانند در انواع کاربری های داخلی از جمله بدنه، سنگ پله و کف مورد استفاده قرار گیرند. این موضوع می تواند بسته به شرایط و طراحی ساختمان متفاوت باشد اما کاربری اصلی مرمریت ها همین سه مورد تلقی می شود. به دلیل تنوع بالای سنگ تصمیم داریم مرمریت های کشورمان را بر اساس رنگ دسته بندی و معرفی کنیم. سه رنگ اصلی سفید، کرم و مشکی در دنیای مرمریت ها وجود دارد که هر سنگ در آن زمینه رنگی می تواند خودی نشان دهد. همچنین سعی بر آن داریم که به هنگام معرفی آن ها اولویت را بر اساس جنس و کیفیت بگذاریم تا بهتر بتوانیم مقایسه بین مرمریت ها را داشته باشیم.

 

بهترین سنگ های مرمریت ایران کدام اند؟

 

مرمریت سفید

– سنگ هرسین
سنگ مرمریت هرسین بدون شک بهترین و ماندگار ترین سنگ در این خانواده به شمار می رود. زمینه رنگی هرسین کاملا سفید بوده و خطوط بسیار نازک مشکی و طوسی در سنگ خود نمایی می کنند. هر چقدر زمینه رنگی سنگ روشن تر و سفید تر و البته خالص تر باشد، مسلما سورت سنگ بهتر و قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. در حالت کلی مرمریت هرسین کرمانشاه را بهترین مرمریت سفید می دانیم.

– سنگ دهبید
سنگ مرمریت دهبید در بیشتر موارد سنگ های کرم را به بازار عرضه می کند اما در برخی از معادن سنگ دهبید شاهد مرمریت های سفید رنگ نیز هستیم. بنابراین از نظر جنس و کیفیت می توانیم دهبید سفید را نیز در بین سنگ های عالی نام ببریم.

– سنگ جوشقان
سنگ مرمریت جوشقان که با نام سنگ شهیادی نیز از آن یاد می شود یکی از فوق العاده ترین سنگ های سفید در خانواده مرمریت ها به شمار می آید. سنگ جوشقان بسته به سینه کار استخراجی معدن و سورت سنگی که دارد می تواند سنگ های کرم و سفید را به ما هدیه دهد. بنابراین سنگ سفید جوشقان می تواند به درستی در این تقسیم بندی در دسته سنگ های سفید قرار گیرد. مسلما هر چقدر زمینه رنگی سنگ سفید تر و خطوط و هاله های طبیعی درون آن کمتر باشد، سنگ تمیز تر و سورت گران تر خواهد بود.

– سنگ صلصالی
سنگ مرمریت صلصالی یکی از قدیمی ترین و معروف ترین سنگ های مرمریت ایران است که دارای زمینه های رنگی سفید، کرم و یاسی می باشد. زنگ سفید این سنگ همراه با خطوط قرمز می تواند جذابیت شگفت انگیزی به کار اجرا شده هدیه دهد. بنابراین می توانیم صلصالی سفید را به عنوان سنگ خوب در دنیای مرمریت ها معرفی کنیم.

 

بهترین سنگ های مرمریت ایران چیست؟

 

مرمریت کرم

– سنگ دهبید
همان گونه که در بالا به آن اشاره داشتیم مرمریت دهبید زمینه رنگی کرم و سفید دارد. بنابراین سنگ کرم رنگ دهبید می تواند به عنوان یکی از بهترین سنگ های کرم مرمریت به شمار آید. ما می توانیم مرمریت دهبید را در زمینه رنگی کرم در انواع بسیار متفاوتی داشته باشیم. تقریبا رنگ کرم می تواند از شکلاتی تا کرم روشن شروع شود و در بازار با نام های نسکافه ای و کرم مات هم نامیده می شود.

– سنگ خوی
سنگ خوی یکی از بهترین و ماندگار ترین مرمریت های کرم رنگ به حساب می آید. این سنگ نسبت به دیگر سنگ های مرمریت کمتر تولید و فرآوری می شود اما از آن جایی که هیچ محدودیتی ار نظر اجرا ندارد می تواند به عنوان یکی از مطمئن ترین مرمریت های کرم معرفی و عرضه گردد.

– سنگ جوشقان
سنگ جوشقان نیز همانند دهبید می تواند زمینه رنگی کرم نیز داشته باشد. بنابراین با توجه به جنس مقاوم و تراکم فوق العاده ای که این سنگ دارد می توانیم کرم رنگ جوشقان را به عنوان یکی از بهترین سنگ های این دسته بندی در مرمریت ها معرفی کنیم.

– سنگ پرطاووسی
سنگ پرطاووسی نیز یکی از مرمریت های زمینه کرم معرفی می شود. پرطاووسی یزد دارای زمینه رنگی کرم بوده و به دو دسته کم گل و پر گل تقسیم می شود. از نظر جنس و کیفیت می توانیم پرطاووسی را در رتبه سوم تا چهارم در بین دیگر سنگ ها معرفی کنیم.

– سنگ آباده
سنگ آباده نیز یکی دیگر از سنگ های مرمریت کرم به شمار می رود. این سنگ می تواند در انواع فرآوی های پله، پلاک و کف فرش تولید و در کاربری های داخلی مورد استفاده قرار گیرد. در دنیای مرمریت های کرم می توانیم آباده را یکی از گزینه های خوب و ارزان قیمت تلقی کنیم.

– سنگ اداوی
سنگ اداوی به عنوان ارزان ترین سنگ مرمریت شناخته می شود. این سنگ زمینه رنگی کرم و بژ داشته و در کاربری های داخلی استفاده دارد. خرید سنگ اداوی برای افرادی که به کار ساخت و ساز مشغول هستند همیشه مقرون به صرفه بوده است.

 

بهترین سنگ های مرمریت ایران کدام است؟

 

مرمریت مشکی

– سنگ لاشتر
سنگ مرمریت لاشتر معروف ترین و می توان گفت بهترین سنگ ایران است که شهرت جهانی نیز پیدا کرده است. زمینه رنگی سنگ لاشتر اصفهان طوسی ذغالی یا مشکی باز است. تراکم این سنگ بسیار بالا بوده و معمولا در هر مدل فرآوری می توانیم حضور لاشتر را ببینیم.

– سنگ گلدن بلک
سنگ مرمریت گلدن بلک یکی از سفت ترین و متراکم ترین سنگ های ایران محسوب می شود. زمینه این سنگ مشکی بوده و در دل آن خطوط سفید و طلایی رنگ خودنمایی می کند.

– سنگ مشکی نجف آباد
سنگ مرمریت مشکی نجف آباد به عنوان مشکی ترین سنگ در مرمریت های ایران شناخته می شود. زمینه این سنگ تماما مشکی بوده و خطوط سفید در آن به چشم می خورند. سنگ نجف آباد ترد و شکننده است و نسبت به سنگی همچون لاشتر کمتر می تواند برای نمای بیرون مناسب باشد. این سنگ در بین سازندگان همیشه زیباترین مرمریت مشکی معرفی شده است.

– سنگ تریدی بلک – سنگ بلک رز
سنگ مرمریت تریدی بلک و سنگ مرمریت بلک رز از نظر شکل ظاهری تقریبا با یکدیگر برابر هستند. همچنین می توان آن ها را مشابه مشکی نجف اباد نیز دانست. این سنگ ها نیز به عنوان مرمریت های مشکی در ایران بازار خوبی داشته و می توانیم آن ها را در دسته بندی بهترین ها قرار دهیم.

– سنگ اسپایدر
سنگ مرمریت اسپایدر یا همان دهبید مشکی نیز یکی از معروف ترین سنگ های کشورمان به شمار می آید. زمینه رنگی این سنگ تقریبا زاغ بوده و دارای هاله های سفید رنگ در دل خود خواهد بود.

 

جمع بندی

 

بنابراین در هر رنگ سنگ مرمریت می توانیم اولویت بندی را مشخص سازیم. هیچ سنگ مرمریتی نمی تواند خوب یا بد مطلق باشد اما در مقایسه با دیگر مرمریت ها می توانیم پاسخی روشن و قطعی داشته باشیم. ما برای مرمریت های سفید سنگ هرسین و جوشقان را بهترین می دانیم. همچنین برای مرمریت های کرم سنگ های معرفی شده تقریبا همگی می توانند عالی و مفید به نظر آیند. در مرمریت های مشکی نیز استفاده از سنگ لاشتر و نجف آباد بیش از هر سنگ دیگری به چشم می خورد. امیدواریم توانسته باشیم با توضیح مختصر اما در عین حال مفید انواع متنوعی از مرمریت های کشورمان را به شما معرفی کرده باشیم.

بهترین سنگ مرمریت ایران کدام است؟

بهترین سنگ های مرمریت ایران شامل سنگ هایی مثل لاشتر هرسین و دهبید هستند. ولی ایران یکی از بهترین کشورهایی است سنگ های مرمریت بسیار خوبی و زیبایی دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سه =