اطلاعات تخصصی

تفاوت بین سنگ مرمر و مرمریت چیست؟

فرق بین سنگ مرمر و مرمریت چیست؟

فرق بین سنگ مرمریت و سنگ مرمر؟

 

تفاوت بین سنگ مرمر و مرمریت یکی از بیشترین سوال هاییست که از تیم مشاوره ایران سنگ پرسیده می شود. اگر بخواهیم به این سوال جواب کلی و کامل بدهیم باید جنس سنگ، نوع کاربری، قیمت، مدل های فرآوری و … را در نظر بگیریم. در واقع مرمر و مرمریت بسیار با هم متفاوت هستند و تنها وجه اشتراک آن ها نبود تخلخل در سنگ می باشد. سنگ انیکس و مرمریت دارای تفاوت های بسیاری هستند که در این وبلاگ به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 

تفاوت در جنس

سنگ مرمر یا همان سنگ انیکس به گونه ای از سنگ طبیعی گفته می شود که دارای رنگ شفاف بوده و به همین دلیل قابلیت عبور نور دارد. جنس سنگ مرمر در واقع بلوری است و معمولا در اندازه کوپ های کوچک و پر از ترک از معدن استخراج می شود. سنگ مرمریت اما نوعی سنگ آهکی می باشد که در رنگ های مختلف و تنوع بسیار بیشتری وجود دارد. تعداد معادن سنگ مرمریت ایران بیش از ده برابر معادن مرمر است و به همین جهت فراوانی بیشتری نیز دارند.

 

تفاوت در رنگ

سنگ مرمر ایران در رنگ های سبز، زرد و سفید دیده می شوند. سنگ های مرمر وارداتی نیز عموما در رنگ های آبی، صورتی و … وجود دارند که این رنگ بندی می تواند بسته به نوع سنگ متفاوت نیز باشد. در مرمریت ها اما داستان متفاوت است و انواع رنگ های مشکی، مشکی رگه طلایی، سفید، سفید رگه قرمز، کرم و … در آن ها وجود دارد. پس تنوع رنگ در مرمریت ها بسیار بیشتر از مرمرهاست.

 

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

 

تفاوت در قیمت

سنگ مرمر گران ترین سنگ دنیا شناخته می شود. دلیل زیبایی تمام عیار، ماندگاری بالا و کمیاب بودن است. بنابراین در هر نوع سنگ و هر مدل فرآوری قیمت سنگ مرمر نسبت به مرمریت ها بیشتر است. پس مرمریت ها ارزان تر هستند و از همین رو در بازار ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تفاوت در نوع کاربری

از سنگ مرمر بیشتر به صورت سنگ اسلب، سپس کف فرش و بعد آن پلاک 40 طولی استفاده می شود. به همین دلیل بیشترین نوع کاربری در مرمر ها سنگ های بدنه اسلب، کانتر و جزیره و کف های لاکچری می باشد. کاربری سنگ مرمریت اما بیشتر است. از سنگ های مرمریت در انواع راه پله، دیوار های داخلی و کف های داخلی استفاده می شود. قیمت مناسب تر مرمریت نسبت به مرمر اجرا و کاربری آن ها را بیشتر کرده است.

 

تفاوت سنگ مرمریت و سنگ مرمر

 

تفاوت در نوع فرآوری و ابعاد تولیدی

همانطور که در بالا به آن اشاره داشتیم سنگ مرمر به دلیل قیمت بالایی که دارد معمولا در اندازه اسلب تولید می شود. فرآوری مرمر همیشه به صورت صیقلی است و بعد اسلب می توانیم سنگ های پلاک و کف آن را نیز شاهد باشیم. سنگ مرمر در اندازه های 60*60، 30*60، 40*80، 40*40 و … برای بازار داخلی و بین المللی تولید می شود. در سنگ مرمریت این موضوع بسیار گسترده تر است. در واقع مرمریت ها دارای فرآوری های مختلفی همچون صیقلی، بوش همر، تیشه ای، هوند، بوش همر چرمی، کات بروکن، بادبر، اسکراچ و … هستند و از نظر اندازه تولیدی نیز بسیار متفاوت تر خواهند بود. پس تنوع در مرمریت ها بسیار بیشتر از مرمر می باشد.

 

فرق بین سنگ مرمریت و مرمر در نگاه کلی چیست؟

این دو مدل سنگ اگر چه از نظر اسم با هم شباهت دارند اما در دنیای واقعی از نظر شکل و رنگ، قیمت، نوع سنگ و جنس هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند. سنگ انیکس مرمر به دلیل قیمت بالا و همچنین زیبایی خارق العاده ای که دارد معمولا به عنوان سنگ خاص و لاکچری شناخته می شود. این جنس سنگ تنها سنگ ساختمانی محسوب می شود که قابلیت عبور نور از خود داشته و به همین جهت برای دکوراسیون داخلی شاهکار طبیعت تلقی می شود. از طرفی در دنیای مرمریت ها می توانیم موارد کاربری و تنوع بیشتر را نام ببریم. سنگ های مرمریت در انواع رنگی های سیاه، سفید و کرم موجود هستند و در هر رنگ می توانیم چندین معدن مختلف را معرفی نماییم. بنابراین همین موضوع قیمت و تنوع اجرا موجب آن شده است که امروزه در کمتر مکانی اجرای سنگ مرمر را شاهد باشیم. در گذشته به دلیل توان بالای خرید مردم و همچنین ارزان بودن سنگ، استفاده از مرمر برای راه پله و کف ساختمان امری طبیعی محسوب می شده است اما امروزه بسیاری از پس هزینه های سنگ های مرمر سیک هم برنمی آیند که برسد به سنگ مرمر. بنابراین در یک جمله می توان گفت که انتخاب بین سنگ مرمر و مرمریت به بودجه در نظر گرفته شده برای خرید سنگ و همچنین نوع کاربری و محل اجرای ما بستگی خواهد داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =