اطلاعات تخصصی

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب نوعی از فرآوری سنگ نامیده می شود که در آن ورق یا قطعه سنگی ابعاد بزرگ تری نسبت به نرم تولید داشته باشد. واژه اسلب در لاتین به معنای برگه یا ورق است و اسم گذاری این چنین فرآوری نیز به همین دلیل بوده است. ابعاد و اندازه دقیقی نمی توان برای سنگ های اسلب در نظر گرفت اما تولید کنندگان سنگ بر این اتفاق نظر دارند که سنگ های بیشتر از عرض 70 سانتی متر در دایره اسلب ها قرار خواهد گرفت. پس بنابراین سنگ اسلب به سنگ های ساختمانی گفته می شود که در ابعاد بزرگ تر و به صورت یک تکه برش خورده و فرآوری می شوند. سنگ اسلب می تواند بر اساس معدن سنگ، ضخامت، اندازه، سورت و نوع فرآوری به دسته بندی های متفاوتی تبدیل شود که در ادامه این وبلاگ به آن ها اشاره خواهیم داشت.

 

انواع سنگ اسلب بر اساس جنس سنگ

 

– اسلب مرمر(اسلب انیکس)
گران ترین، زیباترین و کمیاب ترین نوع سنگ اسلب محسوب می شود. این مدل اسلب به دلیل قابلیت عبور نور و البته زیبایی منحصر به فردی که دارد، یکی از محبوب ترین و لاکچری ترین سنگ های اسلب دنیا به شمار می رود.

 

– اسلب مرمریت
در کشورمان جنس مرمریت در بیشترین نوع تولید خود به مدل اسلب برش داده می شود. از آن جایی که سنگ های مرمریت برای نمای خارجی چندان مناسب نیستند پس تولید کنندگان به این نتیجه رسیده اند که برای نمای داخلی یا کاربری های مخصوص اسلب های مرمریت را وارد بازار نمایند. اسلب های مرمریت می تواند شامل مرمریت های سفید، کرم و مشکی شود.

 

– اسلب چینی(اسلب کریستال)
این جنس سنگ در دنیای اسلب ها را می توان در تولید داخلی در رتبه ی سوم قرار داد. سنگ های چینی یا همان نام علمی تر سنگ های کریستال می توانند در انواع فرآوری های اسلب تولید شده و در بازار های داخلی و بین المللی معرفی شوند. سنگ های اسلب چینی به عقیده نویسنده این وبلاگ پس از مرمر، زیباترین نوع سنگ اسلب به شمار می رود.

 

اسلب سنگ چیست؟

 

– اسلب تراورتن
از آن جایی که سنگ تراورتن بهترین سنگ برای نمای ساختمان معرفی شده است، بنابراین بیشتر به صورت تایل یا همان پلاک های عرض 40 تولید و فرآوری می شود. اما از آن جایی که تنوع رنگ بسیار بالا و ظاهر خاصی دارد در کشور در مواردی به صورت اسلب برش داده می شود. بنابراین از نظر تولید می توانیم اسلب تراورتن را پس از مرمر، مرمریت و چینی ها نام ببریم.

 

– اسلب تراانیکس
سنگ تراانیکس تلفیقی از تراورتن و انیکس(مرمر) است که می توانیم با تصور کردن نوع سنگ، به شکل و رنگ اسلب آن هم برسیم. سنگ تراانیکس در موارد خاص، توسط تولید کنندگان خاص به صورت اسلب برش داده می شود.

 

– اسلب گرانیت
یکی دیگر از مواردی که می توانیم سنگ های اسلب را بر اساس معدن و جنس سنگ معرفی کنیم، سنگ های گرانیت هستند. سنگ های گرانیت مشکی، سبز و سفید از جمله سنگ هایی هستند که تولید اسلب در آن ها نه به صورت انبوه اما همیشگی بوده و می توانیم در بازار های داخلی و خصوصا بین المللی انواع متفاوتی از آن ها را شاهد باشیم.

 

– اسلب لایمستون
سنگ اسلب ترامیت نیز در آخرین مرحله تولید و خرید و فروش اسلب ها قرار دارد. محدودیت اجرایی ترامیت ها و جنس آهکی که دارند دلیل اصلی این موضوع به شمار می رود. اما با این وجود شاهد تولید سنگ های اسلب با جنس سنگ ترامیت نیز خواهیم بود.

 

سنگ اسلب چیست

انواع سنگ اسلب بر اساس رنگ سنگ

 

– سنگ اسلب سفید
معادن سنگ چینی الیگودرز، ازنا و قروه از معروف ترین معادن سنگ چینی ایران هستند که فرآوری سنگ اسلب در آن ها بسیار زیاد است. معادن سنگ مرمریت همچون جوشقان، صلصالی، دهبید و هرسین نیز از مواردی هستند که سنگ های اسلب را به خوبی تامین می کنند. در کنار آن ها سنگ هایی همچون مرمر سفید یا ترامیت ها نیز وجود دارند که می توانیم سنگ های سفید رنگ اسلب را از آن ها استحصال کنیم. همچنین سنگ های تراورتن عباس آباد، ابیانه و دره بخاری نیز در مواردی با ابعاد برش اسلب تولید و فرآوری می شوند که در حیطه خود، یکی از زیباترین و منحصر به فرد ترین سنگ ها به حساب می آیند. بنابراین رنگ سفید در سنگ اسلب می تواند معادن و جنس های متفاوتی داشته باشد که ما بر اساس محل اجرا، بودجه و از همه مهمتر سلیقه می توانیم بین جنس های متنوع سنگ طبیعی بهترین را انتخاب کنیم.

 

– سنگ اسلب مشکی
معادن سنگ مرمریت همچون لاشتر، مشکی نجف آباد، گلدن بلک، تریدی بلک و … از معروف ترین معادن سنگ مرمریت کشور هستند که تولید سنگ اسلب از آن ها در متراژ های بالا صورت می گیرد. در جنس های دیگر می توانیم به سنگ کریستال لایبید خاکستری و همچنین سنگ تراورتن سیلور تکاب نیز اشاره کنیم. در دنیای گرانیت ها هم می توانیم به معادن سنگ مشکی نطنز و تویسرکان اشاره کنیم که سرسخت ترین و مقاوم ترین نوع اسلب ها را تشکیل می دهند. اما سنگ مرمر یا ترامیتی نداریم که رنگ مشکی داشته باشد و بتوانیم اسلب های آن ها را معرفی کنیم.

 

– سنگ اسلب رنگی
سنگ مرمر یا تراانیکس ها اسلب های رنگی را در خود جای داده اند. رنگ هایی همچون زرد، نباتی، سبز، آبی و … از جمله مواردی هستند که از جنس سنگ انیکس یا تراانیکس می توانیم آن ها را داشته باشیم. بنابراین اسلب های رنگی معمولا از جنس مرمر خواهند بود.

 

انواع سنگ اسلب بر اساس نوع فرآوری

 

– اسلب پولیش خورده
سنگ های اسلبی که سطح صاف و صیقلی دارند تماما در این دسته بندی قرار خواهند گرفت. از نظر جنس سنگ معدن و رنگ هیچ تفاوتی نداشته و هر سنگی که سابیده شود و سطح آن انعکاس نور آینه ای داشته باشد به عنوان سنگ اسلب پولیش خورده معرفی می شود. این مدل اسلب فراوان ترین نوع فرآوری در کشور به شمار می رود. تقریبا بیش از 90 درصد تولیدات سنگ های اسلب بر اساس فرآوری صیقلی هستند.

 

– اسلب چرمی
در مواردی می بینیم که اسلب های گرانیت، مرمریت و تراورتن را به صورت چرمی نیز تولید می کنند. این موضوع همیشگی نیست اما در برخی کارخانه ها بر اساس ارزش سنگ بریده شده می توانیم تعدادی از آن ها را شاهد باشیم. به عنوان مثال سنگ مرمریت لاشتر یا گرانیت جنگلی معمولا به شکل چرمی تولید و فرآوری می شوند.

 

– اسلب بوش همر
در بخش های دیگر سایت ایران سنگ فرآوری بوش همر کامل توضیح داده شده است. سنگ مرمریت لاشتر اصفهان، کریستال لایبید اصفهان و مرمریت گندمک شیراز را می توانیم به صورت اسلب بوش همر شده ببینیم.

 

– اسلب صفر ساب
معمولا سنگ تراورتن سیلور موج دار را به صورت اسلب های بدون ساب یا صفر ساب تولید می کنند. به این صورت که تمامی خلل و فرج سطح سنگ دیده می شود و رزین در فراوری بدون ساب کاربردی نخواهد داشت.

 

سنگ اسلب سنگبری چیست؟

انواع سنگ اسلب بر اساس اندازه

 

– در حالت کلی به سنگ هایی اسلب گفته می شود که عرض بیشتر از 70 سانتی متر داشته باشند. معمولا ابعاد تولیدی اسلب ها اینگونه است: عرض 70 تا 1.80 سانتی متر و طول 100 تا 300 سانتی متر. این موضوع می تواند کاملا متفاوت و بر اساس کوپ سنگ یا سفارش متغیر باشد.

– ضخامت تولید سنگ اسلب 2 و 3 سانتی متر می باشد. معمولا ضخامت 2 سانتی متر نرم تولید است.

– به هنگامی که دو سنگ اسلب دقیقا متقارن یکدیگر باشند و در کنار هم جای گیرند به آن اسلب بوک مچ گفته می شود.

– به هنگامی که چهار سنگ اسلب به صورت چهارگانه با یکدیگر متقارن باشند و مرکز هر چهار تایل یک شکل واحد را خلق سازند، به آن اسلب فور مچ گفته می شود.

– اندازه های اسلب ها می تواند به سه گروه اصلی مربعی، مستطیلی و فری سایز تقسیم شود.

– ابعاد مربعی همچون 100*100، 120*120 و 160*160 از رایج ترین اندازه های مربعی در دنیای اسلب ها به شمار می روند.

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب نوعی از فرآوری سنگ نامیده می شود که در آن ورق یا قطعه سنگی ابعاد بزرگ تری نسبت به نرم تولید داشته باشد. واژه اسلب در لاتین به معنای برگه یا ورق است و اسم گذاری این چنین فرآوری نیز به همین دلیل بوده است. ابعاد و اندازه دقیقی نمی توان برای سنگ های اسلب در نظر گرفت اما تولید کنندگان سنگ بر این اتفاق نظر دارند که سنگ های بیشتر از عرض 70 سانتی متر در دایره اسلب ها قرار خواهد گرفت. پس بنابراین سنگ اسلب به سنگ های ساختمانی گفته می شود که در ابعاد بزرگ تر و به صورت یک تکه برش خورده و فرآوری می شوند. سنگ اسلب می تواند بر اساس معدن سنگ، ضخامت، اندازه، سورت و نوع فرآوری به دسته بندی های متفاوتی تبدیل شود که در ادامه این وبلاگ به آن ها اشاره خواهیم داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یک =