راهنمای خرید

سنگ درپوش چیست؟

سنگ درپوش چیست؟

سنگ در پوش چیست؟

تعریف کامل سنگ درپوش این گونه است که: سنگ ساختمانی که در دید نیست و بر روی دیوار قرار می گیرد. این جمله این معنی می شود که ما سنگ درپوش را بر روی دیوار های گوناگون نصب می کنیم تا از نفوذ آب به خود دیوار پیشگیری کنیم. بنابراین سنگ درپوش معمولا با ضخامت 3 سانتی متر و طول آزاد معرفی و عرضه می شود. سنگ درپوش به چند دسته کلی تقسیم می شود که در ایران سنگ بر اساس جنس سنگ، ضخامت، عرض و نوع فرآوری معرفی می شود. اما اگر بخواهیم تعریف کلی برای آن داشته باشیم می توانیم بگوییم که سنگ درپوش اصلا در دید نیست و هیچگاه آن را نخواهیم دید. اما نقش مهمی در ساختمان سازی ایفا می کند و به معنای واقعی کلمه می تواند از دیوار محافظت نماید؛ بنابراین یکی از مهم ترین و واجب ترین بخش های ساختمان سازی به شمار می رود.

 

انواع سنگ درپوش از نظر جنس سنگ

 

– سنگ درپوش تراورتن
یکی از مرسوم ترین سنگ های درپوش به حساب می آید. سنگ درپوش تراورتن در تمامی ضخامت های موجود تولید می شود و در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. ظاهر سنگ تراورتن درپوش پر از حفره است. در واقع در سنگ های درپوش هیچ فرآوری روی سنگ انجام نمی شود و در نتیجه سنگ درپوش را پر از خلخل و فرج و تخلخل خواهیم دید. اما از آن جایی که سنگ درپوش دیده نمی شود، جنس مقاوم و قیمت ارزان آن است که موجب می شود برای درپوش دیوار از آن بسیار استفاده شود.

– سنگ درپوش مرمریت
بعد از تراورتن ها، جنس مرمریت بیشترین طرفدار را در بین درپوش ها دارد. در واقع سنگ های درپوش مرمریت سطح صافی دارن و تنها ساب ندارند. از نظر مقاومت و قیمت چندان تفاوتی با تراورتن ها ندارند و معمولا در دو درخواست مشابه می توانیم هر دو را معرفی کنیم. پس درپوش جنس مرمریت نیز می تواند در تمامی شهر های کشور بر روی دیوار کار شود.

– سنگ درپوش کریستال(چینی)
گران ترین نوع درپوش تلقی می شود. این مدل سنگ به دلیل جنس محکم و مقاومی که داشته برای سفارشات خاص برش داده می شود و مسلما قیمت بالاتری نسبت به دیگر جنس سنگ ها خواهد داشت. از طرفی درپوش چینی یا همان درپوش سنگی کریستال بدون هیچ تخلخلی بوده و می تواند در نماهای بیرونی شهر های پر باران و سردسیر استفاده شود. البته از آن جایی که سنگ درپوش دیوار دیده نمی شود، معمولا کمترین درخواست برای جنس کریستال خواهد بود.

 

انواع سنگ درپوش از نظر ضخامت

 

ضخامت تولید سنگ درپوش 3 سانتی متر است. در واقع درپوش استاندارد باید تقریبا 3 سانتی متر ضخامت داشته باشد. البته این عدد دقیق نیست چرا که سنگ درپوش در واقع پرت کوپ های سنگ به شمار می رود و بنابراین می تواند نزدیک به نیم سانتی متر تلرانس داشته باشد. اما در حالت کلی منظور از سنگ درپوش، سنگ خام نسابیده 3 سانتی می باشد. در برخی موارد می توانیم از درپوش های 2 یا 4 سانتی متری هم استفاده کنیم. البته این ضخامت ها در بازار کمتر دیده می شوند و نرم تولید 3 سانت می باشد.

 

انواع سنگ درپوش از نظر نوع کاربری

 

سنگ درپوش دیوار
بیشترین میزان مصرف سنگ های درپوش در بالای دیوار ها خواهد بود. در واقع هر دیواری که بر روی نما، حیاط یا پشت بام(جان پناه) اجرا می شود در بالاسر خود سنگ درپوش را خواهد دید. سنگ درپوش در بالاسر دیوار نصب می شود تا از نفوذ اب به داخل دیوار جلوگیری کند. معمولا درپوش سنگی را با شیب بسیار کمی کار می کنند تا آب باران پس از این که روی سنگ ریخته شد بلغزد و به آن سوی دیوار بریزد. این موضوع می تواند از خیس شدن دیوار جلوگیری کند. درضمن سنگ درپوشی که برای روی دیوار استفاده می شود در بیشتر موارد دارای آبچکان است.

سنگ درپوش نرده
روی نرده سنگی، سنگی قرار می گیرد که قسمت های بالا نرده را به هم می چسباند. این درپوش نرده را در بازار با نام هندریل می نامند و آن ها هم ضخامت 3 سانتی متری دارند. با این تفاوت که درپوش نرده یا همان هندریل ها سنگ های ابزار خورده و سابیده هستند. یعنی سطح صیقلی و زیبایی دارند که می توانند برای نرده های نما خارج و حتی راه پله های داخلی استفاده شود. هندریل نرده چون در دید هست باید سنگ زیبا و صیقلی باشد و با هندریل دیوار بسیار متفاوت است.

 

انواع سنگ درپوش از نظر شکل ظاهری و نوع فرآوری

 

– سنگ درپوش نسابیده
بیشتر سنگ های درپوش نسابیده هستند. در واقع می توان گفت تمامی تولید سنگ درپوش بر اساس سنگ خام و نسابیده است مگر اینکه مشتری سفارش دیگری داشته باشد. پس سنگ درپوش سنگ خام و طبیعی می باشد که هیچ فرآوری خاصی روی آن صورت نگرفته و تماما طبیعی به نطر می رسد. در واقع درپوش سنگی فقط بریده می شود و در عرض های گوناگون راهی بازار می شود. ارزان بودن این مدل سنگ نیز دقیقا به همین دلیل است.

– سنگ درپوش سابیده
به سفارش مشتری می توانیم گاها درپوش های دیوار را سابیده نیز ببینیم. درپوش سابیده نسبت به درپوش معمولی گران تر است و به همین دلیل تنها با سفارش گیری تولید می شود. دلیل استفاده یا درخواست این چنین درپوشی فقط در دید کار شدن آن است وگرنه از نظر ماندگاری یا کیفیت هیچ تفاوتی با درپوش های معمولی نخواهد داشت.

قیمت سنگ درپوش چگونه است؟

سنگ درپوش تراورتن و مرمریت تقریبا یک قیمت دارند. چون فرآوری رزین و ساب روی هیچ یک انجام نمی شود. اما عرض سنگ درپوش هر چقدر بیشتر شود، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. سلامت سنگ، معدن و کیفیت برش نیز از دیگر پارامتر هاییست که قیمت سنگ درپوش را مشخص می کند.

 

سنگ درپوش در چه ابعادی تولید می شود؟

سنگ های درپوش می توانند جدای از جنس سنگی که دارند در عرض های 15، 20، 25، 30، 35 و 40 سانتی متر تولید شوند. طول درپوش سنگی آزاد است و می تواند از 40 تا 300 سانتی متر متفاوت باشد. بنابراین ابعاد درپوش به ضخامت دیوار بستگی دارد و دیوار هر عرضی که داشته باشد، سنگ درپوش 5 سانتی متر بزرگ تر انتخاب می شود.
به عنوان مثال برای دیوار با عرض 25 سانتی متر، سنگ درپوش 30 سانتی متری خریداری می کنیم. بنا در حین اجرا یک طرف یا دو طرف درپوش را از لبه دیوار فاصله می دهد تا آب جاری شده از سنگ به دیوار نریزد. وجود آبچکان هم دقیقا به همین منظور است و باعث می شود که آب به محض رسیدن به خط ایجاد شده روی سنگ سرازیر شود و به انتهای درپوش که همان دیوار است نرسد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =