اطلاعات تخصصی

سنگ چینی چیست؟

سنگ چینی چیست؟

سنگ چینی چیست؟

 

شاید اگر نام سنگ چینی را بشنویم، در اولین نظر سنگ های وارداتی از کشور چین به ذهن برسند اما در واقع سنگ چینی یا در اصطلاح همان سنگ کریستال، گونه ای از سنگ های طبیعی به شمار می آیند که بر اثر فشار و دمای بالا در لایه های زیرین زمین تشکیل می شوند. این سنگ امروزه با اسم علمی و دقیق تر سنگ کریستال شناخته می شود اما در گذشته با توجه به ظاهر و نوع شکننده آن به سنگ چینی مشهور بوده است. معروف ترین معادن سنگ چینی دنیا در کشور ایتالیا قرار دارد و در بیرون مرز های کشور این سنگ را در دسته بندی مرمریت ها قرار می دهند و از آن با نام white marbel یاد می کنند. اما در کشور ما این سنگ در دسته بندی جداگانه چینی ها قرار می گیرد و با مرمریت ها متفاوت تلقی می شود. به بیان دیگر چون سنگ کریستال از دگرگون شدن آهک به وجود می آیند، شباهت بسیاری به مرمریت دارد اما چون بلور های تشکیل دهنده این سنگ بسیار درشت تر و شکننده تر است، ما آن ها را با سنگ چینی و کریستال نام گذاری کرده ایم.
ماهیت و کانی اصلی تشکیل دهنده سنگ چینی کلسیت است. در واقع سفیدی سنگ چینی به دلیل وجود کلسیت بوده و در کنار آن وجود کانی های کربن دار در سنگ، هاله ها و خطوط مشکی و خاکستری را در سنگ به دنبال دارند. همچنین وجود کانی دیگری به نام کوارتز به سختی سنگ می افزاید و در واقع سنگ چینی بر اساس معدنی که دارد میزان کوارتز متفاوتی داشته و در نتیجه استحکام و مقاومت متفاوتی با دیگری دارد.
ما مقامت و استحکام سنگ چینی را مابین گرانیت ها و مرمریت ها می دانیم. یعنی سنگ چینی از گرانیت ضعیف تر و از مرمریت ها مقاوم تر است. بنابراین بهترین و مناسب ترین جایگزین برای گرانیت، چینی ها و کریستال ها به شمار می آیند. البته سنگ های چینی بر اساس معدن سنگی که دارند در همین زمینه مقاومت نیز متفاوت هستند و همان گونه که در بالا گفته شد، با توجه به میزان وجود کانی های تشکیل دهنده، رنگ و تراکم هر معدن چینی با دیگری متفاوت بوده و در بین چینی ها نیز می توانیم سنگ های ضعیف و مقاوم را دسته بندی کنیم.

 

معرفی سنگ چینی بر اساس شکل ظاهری

ماهیت و رنگ اصلی سنگ چینی، سفید است. در واقع سنگ چینی زمینه رنگی سفید داشته و خطوط و هاله های خاکستری و مشکی در آن خودنمایی می کنند. سنگ های سفید در بازار با نام سنگ چینی و سنگ های خاکستری بیشتر با نام سنگ کریستال شناخته می شوند. پس ما سنگ چینی را با رنگ سفید یا خاکستری رگه دار می شناسیم.

 

معرفی سنگ چینی بر اساس معدن

معروف ترین معادن سنگ چینی در ایران سنگ ازنا، الیگودرز، لایبید، قروه، کشکک، نیریز و … هستند. ما مهمترین معادن سنگ چینی در ایران را در لرستان، اصفهان و استان فارس می دانیم. به همین دلیل است که بیشترین تناژ های فرآوری این جنس سنگ در این سه استان وجود دارد.

 

سنگ چینی چیست

ویژگی های مثبت سنگ چینی

 

– سنگ سفید
سنگ چینی را از دیرباز در نمای داخلی و خارجی بسیاری از خانه ها به چشم دیده ایم. سنگ سفید همیشه یکی از جذاب ترین نوع سنگ ها محسوب شده و به همین دلیل اولین و مهم ترین ویژگی خوب این سنگ را رنگ سفید و روشن آن می دانیم.

 

– مقاومت بسیار بالا در برابر سرما، گرما، بارندگی و رطوبت
سنگ چینی از نظر مقاومت و ماندگاری در شرایط جوی نامساعد، بعد از گرانیت ها رتبه بندی می شود. به بیان دیگر سنگ چینی را مقاوم ترین و بهترین سنگ بعد از گرانیت ها می دانیم و از همین رو قابلیت اجرا در تمامی فضاها و کاربری ها را داراست.

 

– قابلیت اجرا در نمای داخلی و خارجی
در چند سال گذشته سنگ های تراورتن جایگزین چینی ها شده اند. تا قبل آن تمامی نماهای خارجی منازل را با سنگ های چینی و خصوصا ابعاد کوچک کار کرده اند. بنابراین سنگ چینی می تواند علاوه بر اجرا در نمای داخلی به عنوان سنگ پلاک، پله و کف فرش، در نمای خارجی نیز به عنوان سنگ نما استفاده شود.

 

– جنس متراکم و جذب آب بسیار پایین
سنگ چینی با توجه به ماهیتی که دارد از تراکم فوق العاده بالایی برخوردار بوده و از همین رو جذب آب در آن را پایین می دانیم. این سنگ قرص و محکم بوده و هیچ تخلخلی ندارد.

 

– وجود سنگ چینی در تمامی انواع فرآوری ها
سنگ های چینی را می توانیم تقریبا در تمامی گونه های سنگ ساختمانی مشاهده کنیم. سنگ پلاک، پله، اسلب، کف فرش، گیوتین و … از معروف ترین مدل های سنگ چینی به شمار می آیند.

 

– ثبات رنگ همیشگی
– ماندگاری بالا در کاربری کف خصوصاً محوطه های بیرونی و فضا باز

 

ویژگی های منفی سنگ چینی

 

– سنگ چینی ترد و شکننده است
سنگ چینی در اثر ضربه و فشار ناگهانی بسیار ترد و شکننده است. بنابراین برای کاربری کف و پله معمولا ضخامت های بالای آن پیشنهاد می شود.

 

– سنگ چینی بدون تخلخل است
سنگ چینی هیچ خلل و فرجی ندارد؛ بنابراین اگر برای نمای بیرونی به عنوان سنگ نما استفاده می شود ملزم به اجرا با اسکوپ است.

 

سنگ چینی کدام است؟

انواع فرآوری های سنگ چینی

سنگ چینی تقریبا می تواند در تمامی طبقه بندی های تولید و فرآوری سنگ حضور داشته باشد. ما سنگ چینی را به اشکال گوناگون صیقلی، تیشه ای، بوش همر، کات بروکن، اسکراچ و … خواهیم دید. از طرفی سنگ چینی می تواند به عنوان سنگ راه پله، سنگ کف فرش و همچنین سنگ بدنه مورد استفاده قرار گیرد.

 

چند سوال مهم در مورد چینی ها

 

– ماندگاری سنگ چینی چقدر است؟
سنگ چینی یا همان سنگ کریستال بعد از جنس گرانیت، مقاوم ترین و ماندگار ترین سنگ ساختمانی به شمار می آید. بنابراین اگر برای پله، سنگ بدنه یا سنگ کف فرش پارکینگ یا حیاط خود به دنبال سنگ مقاوم هستید، چینی می تواند بهترین و مطمئن ترین سنگ پیشنهادی ما به شما باشد.

 

– مقاومت فشاری و سایشی سنگ چینی چقدر است؟
اگر به سنگ کف امکان تاریخی یا عمومی نگاه کنیم، شاهد اجرای سنگ های کریستال در انواع متفاوت تیشه ای یا صیقلی هستیم. این موضوع می تواند اثبات این حرف باشد که سنگ چینی یکی از مقاوم ترین سنگ ها در برابر فشار و سایش خواهد بود.

 

– مقاومت سنگ چینی در برابر سرما و بارندگی چطور است؟
ماهیت و تراکم این سنگ به گونه ایست که می تواند در تمامی شهر های کشور با هر آب و هوایی در کاربری های کف و بدنه اجرا شود و ماندگاری فوق العاده بالایی از خود نشان دهد.

 

– قیمت سنگ چینی چطور است؟

جواب به این سوال تماما به نوع کاربری، ضخامت برش و سورت سنگ بستگی دارد؛ اما در حالت کلی سنگ پله چینی نسبت به مرمریت ها گران تر بوده و سنگ پلاک آن نسبت به تراورتن سفید بسیار ارزان قیمت تر است.

 

جمع بندی

اگر از مشاوران با تجربه ایران سنگ بخواهید که بهترین و مقاوم ترین سنگ پله، یا کف را به شما معرفی کنند، بدون شک جواب دو کلمه است: گرانیت یا چینی در بسیاری از موارد می بینیم که سنگ گرانیت مورد پسند افراد قرار نمی گیرد و بیشتر به عنوان سنگی که در اماکن عمومی و پرتردد استفاده شده است از آن یاد می شود. بنابراین اولویت بعدی و مطمئن ما سنگ های چینی خواهد شد. سنگ چینی الیگودرز، سنگ چینی ازنا یا سنگ کریستال لایبید از بهترین و مقاوم ترین سنگ های ساختمانی به شمار می آیند که می توانیم با خیالی آسوده آن ها را به عنوان سنگ کف حیاط، کف پارکینگ یا محوطه های بیرونی اجرا کنیم. با این وجود در میان تمامی معادن سنگ چینی در کشور، ما در ایران سنگ معدن لایبید را یکی از محکم ترین ها می دانیم. به بیان دیگر سنگ چینی لایبید که در بازار با نام سنگ کریستال لایبید شناخته می شود به قدری محکم است که می توانیم فرآوری تیشه ای یا بوش همر را روی آن به اجرا در آوریم. سنگ لایبید زمینه رنگی طوسی و خاکستری هاله دار دارد و اگر به دنبال سنگ چینی سفید هستید، اون موقع بهترین انتخاب می تواند چینی های الیگودرز، ازنا، کشکک و قروه باشد.

سنگ چینی چیست؟

سنگ چینی یکی از معروف ترین سنگ های موجود در کشور ایران و دنیا می باشد و در ایران سنگ و دراین مطلب به طور کامل توضیحات لازم داده شده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =