اطلاعات تخصصی

صادرات سنگ به چین

صادرات سنگ ایران به چین

صادرات سنگ ایران به چین

 

صادرات سنگ ایران به چین در بیشتر موارد به صورت سنگ کوپ یا همان بلوک انجام می شود. در واقع چین جز کشور هاییست که معادن سنگ بسیار زیادی دارد و از همین رو فرآوری و تولید سنگ آن در کشور پیشتاز است. به همین دلیل واردات این کشور در زمینه سنگ های ساختمانی در کمتر حالتی سنگ برش داده شده و فرآوری بوده و بیشتر به صورت کوپ سنگ می باشد. کوپ سنگ یا همان بلوک سنگ صادر شده به چین توسط بازرگانان دریافت شده و به صورت دلخواه و سفارشی برش داده می شود. در ایران سنگ انواع متفاوتی از سنگ های ساختمانی موجود است. اما در حال حاضر فروش سنگ خام و کوپ در سبد محصولات و حتی معرفی این مجموعه قرار نگرفته است و بنابراین در خصوص صادرات سنگ خام تنها می توانیم به عنوان راهنما کننده و معرف تلقی شویم. در ادامه این وبلاگ به بررسی کوپ های صادر شده خواهیم پرداخت و با توجه به پتانسیل بازار های بین الملل قصد داریم قوی یا ضعیف بودن هر جنس سنگ را در این امر بررسی کنیم.

 

صادرات سنگ مرمر به کشور چین

می توان گفت که بیشترین میزان صادرات کوپ سنگ به چین در مرمر ها دیده می شود. در کشورمان معادن متعددی از این سنگ وجود دارد که سنگ های سوپر و صادراتی خود را به چین یا دیگر کشور ها صادر می کنند. متاسفانه امروزه با توجه به توان خرید مردم ایران و همچنین کیفیت تولید و فرآوری معدن دار چاره ای جز صادرات بلوک سنگ ندارد و بر خلاف عقیده نویسنده این متن سنگ مرمر به صورت خام به چین صادر می شود. کوپ سنگ بسته به ابعاد و تناژی که دارد بسته بندی می شود و با کانتینر به کشور مقصد ارسال می شود. بیش از 99 درصد فرآوری سنگ مرمر در چین برش سنگ به صورت اسلب های ضخامت 1 تا 2 سانتی متر خواهد بود. مرمر سیرجان، مرمر کرمان، مرمر ارومیه، مرمر آستان و … از معروف ترین معادن مرمر کشور محسوب می شوند که چین خواهان سنگ آنهاست.

 

صادرات سنگ مرمریت به کشور چین

مرمریت ها رتبه دوم را در صادرات سنگ به چین دارند. کوپ سنگ مرمریت در ابعاد و تناژ مشخص برای وارد کننده چینی بسته بندی و ارسال می شود. البته بسته بندی خاصی برای بلوک سنگ وجود ندارد و تنها سالم رسیدن بار است که حائز اهمیت می شود. سنگ های مرمریت مشکی، مرمریت کرم و سپس سفید رتبه صادرات خام فروشی به چین را دارند. سنگ مرمریت صادر شده به چین در ابعاد اسلب برش داده می شود. لاشتر، مشکی نجف آباد، صلصالی، جوشقان، دهبید و … از معروف ترین معادن مرمریت کشور محسوب می شوند که چین خواهان سنگ آنهاست.

 

صادرات-سنگ-به-چین

 

صادرات سنگ چینی به کشور چین

چین خود دارای معادن بسیاری از سنگ کریستال است و از همین رو چندان خواهان سنگ کریستال ایران نیست اما مسلما این جنس سنگ را نمی توان از صادرات سنگ ایران حذف کرد. سنگ کریستال معدن ازنا، الیگودرز، سیرجان، قروه، نیریز و لایبید از معروف ترین سنگ های داخلی و صادراتی محسوب می شوند که اگر مشتری چینی درخواست بلوک سنگ کریستال داشته باشد مطمئنا یکی از این معادن را انتخاب می کند. در 100 درصد مواقع سنگ کریستال را در چین به صورت اسلب برش می دهند. لازم به ذکر است که رسیدن سالم سنگ کوپ کریستال به چین از دیگر سنگ ها مهم تر و دقیق تر خواهد بود.

 

صادرات سنگ گرانیت به کشور چین

گرانیت چین نیز مانند کریستال این کشور است. معادن متعددی دارد و بنابراین زیاد به سراغ معادن گرانیت ایران نمی آید. اما اگر درخواست کوپ سنگ گرانیت از سمت مشتری چینی داشتید می توانید از سه معدن گرانیت گل پنبه ای زاهدان، نهبندان و نطنز سنگ را معرفی کنید. در بین گرانیت های مشکی نیز می توانید دو معدن تویسرکان و نطنز را معرف باشید. سنگ گرانیت در کشور چین که به صورت بلوک وارد شده است در انواع فرآوری ها و ضخامت ها برش داده می شود.

 

جمع بندی

در ایران سنگ سعی بر آن داریم تا انواع سفارشات داخلی و صادراتی را پاسخگو باشیم. اما از آن جایی که ما معتقدیم که صادرات خام سنگ و خام فروشی صحیح نیست از همین رو در این زمینه همکاری نخواهیم داشت. ما در ایران سنگ معتقدیم سنگی که از معادن کشور استخراج می شود متعلق به همین خاک است و باید در همین کشور برش داده و فرآوری گردد. هر کارخانه سنگبری می تواند ده ها نفر نیروی کاری بگیرد و افراد زیادی را مشغول به کار سازد. بنابراین چشم انداز ایران سنگ برای صادرات همیشه سنگ برش خورده و فرآوری شده بوده که در این زمینه تمام تلاش خود را داشته ایم. اما اگر شما تصمیم بر صادرات سنگ به چین را دارید باید بدانید که خام فروشی را انتخاب کنید. تاجران چینی سنگ خام و بلوک را از ایران درخواست دارند و در این زمینه می توانید با افراد با تجربه مشورت کنید و راهنمایی بخواهید. امیداوریم کشورمان ایران روزی به درجه ای تولید با کیفیت سنگ دست یابد که سراسر جهان سنگ تولید شده ایران را درخواست داشته باشند. همچنین موارد مالی و هزینه های صادرات نیز اگر به صورت شفاف و مشخص در صورت صادر کننده ها قرار گیرد می تواند دست صادر کننده ایرانی را برای انواع سنگ های برش داده شده باز بگذارد تا تاجر ایرانی محبور به خام فروشی نشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + بیست =