اطلاعات تخصصی

صادرات سنگ به کشور عمان

صادرات سنگ به عمان

صادرات سنگ به عمان

 

کشور ایران از گذشته تا به امروز شاهد صادرات سنگ های مختلف به کشور های حاشیه خلیج فارس بوده است. کشور های عرب مانند کویت، امارات، عمان، یمن و … درخواست واردات سنگ ایران را به طور گسترده داشته اند و اگر فردی در حوزه صادرات سنگ فعالیت داشته باشد حداقل چندین بار با تاجران عرب همکاری داشته است. در این وبلاگ از سایت ایران سنگ به بررسی سنگ های درخواستی برای صادرات سنگ عمان و همچنین چگونگی ارسال آن صحبت خواهیم داشت و سعی بر آن داریم که بتوانیم راهنمای خوبی برای تاجران و واسطه های بزرگوار باشیم.

 

چه سنگ هایی به عمان صادر می شود؟

صادرات سنگ ساختمانی به عمان به چند دسته کلی تقسیم می شود. معمولا دسته بندی سنگ ها بر اساس جنس و سپس ابعاد صورت می گیرد. کشور عمان در بیشتر موارد سنگ گرانیت خود را از هند وارد می کند اما سنگ های تراورتن و مرمریت ایران را درخواست بسیار دارد. پس اگر بخواهیم اولویت صادرات سنگ را به این کشور در نظر بگیریم می توانیم سنگ های تراورتن و مرمریت را به ترتیب نام ببریم. سنگ های دیگری نیز همانند مرمر و لایمستون ها نیز می توانند در سفارشات درخواستی آن ها قرار گیرند که در این بخش به طور مفصل تر به آن ها اشاره خواهیم داشت.

 

صادرات سنگ تراورتن به عمان

سنگ تراورتن معمولا در ابعاد طول آزاد و ابعاد حکمی به این کشور صادر می شود. ضخامت سنگ صادراتی عمان 2 سانتی متر است و سنگ می تواند به صورت فرآوری پولیش شده، چرمی و صفر ساب صادر شود. ابعاد حکمی سنگ تراورتن می تواند 30*60، 40*80، 40*100 و 40*120 باشد که در پالت های چوبی در بسته ارسال می گردند. بنابراین سنگ تراورتن می تواند به سه صورت نام برده شده و در قالب سنگ موجدار و بدون موج به عمان صادر شود. در حال حاضر هر سه رنگ تراورتن ایران، یعنی سفید، کرم و شکلاتی مورد پسند و درخواست تاجران عمانی می باشد. از معروف ترین سنگ های تراورتن صادراتی به عمان می توانیم به عباس آباد، دره بخاری، ابیانه، آبگرم، کاشان، دهشیر، طرق و تکاب اشاره کنیم.

 

صادرات سنگ به کشور عمان

 

صادرات سنگ مرمریت به عمان

سنگ مرمریت در بیشتر موارد به صورت اسلب و سپس به صورت ابعاد حکمی برای عمان ارسال می شود. مرمریت های مشکی، سفید و کرم به ترتیب خواهان بیشتری دارند و سنگ اسلب آن ها بیشترین درخواست را داراست. اسلب مرمریت در ابعاد بزرگتر از 1 متر تولید و فرآوری می شود و به عمان ارسال می شود. بعد اسلب ها می توانیم پلاک های سنگ نمره شده را اولویت صادرات بعدی معرفی کنیم. ابعاد 60*60، 30*60 و ابعاد 40*80، 40*100 و 40*120 از بیشترین سفارشات موجود در بازار تلقی می شوند. البته لازم به ذکر است که سنگ مرمریت پله نیز در بارهای صادراتی به کشور عمان دیده می شود و در این چنین بار ها سنگک پله با ضخامت 3 سانتی متر و زیر پله با ضخامت 2 سانتی متر پالت گیری و ارسال می شود. از معروف ترین سنگ های مرمریت صادراتی به عمان می توانیم به لاشتر، مشکی نجف آباد، آباده، صلصالی، هرسین، جوشقان، گلدن بلک، مهکام و پرطاووسی اشاره کنیم.

 

صادرات سنگ لایمستون به عمان

صادرات سنگ ترامیت بیشتر به صورت پلاک حکمی و پلاک طول آزاد می باشد. اندازه های نام برده شده در بالا همگی در ترامیت ها صدق می کند و این جنس سنگ معمولا در همین ابعاد صادر می شود. سنگ ترامیت می تواند با ضخامت های 2 و 3 سانتی متر برای عمان برش خورده و صادر شود. از معروف ترین سنگ های ترامیت صادراتی به عمان می توانیم به مرودشت، اسلام آباد، بوکان، میاندوآب و کردستان اشاره کنیم.

 

حمل و نقل سنگ صادراتی به عمان چگونه است؟

حمل و نقل دریایی تنها راه ارسال است؛ سنگ ساختمانی در پالت های آهنی یا چوبی قرار گرفته، بار تریلی یا کانتینر می شود و به بنادر جنوبی کشور ارسال می شود. در بعضی موارد کانتینر در استان اصفهان بارگیری و پلمپ می شود و در برخی موارد بار روی تریلی به بندر ارسال شده و سپس آن جا داخل کانتینر قرار می گیرد. متراژ بار سنگ داخل کانتینر به جنس سنگ و ضخامت برش آن بستگی دارد. معمولا سنگ تراورتن دو سانتی در کانتینر با متراژ 480 متر مربع و سنگ مرمریت دو سانتی با متراژ 400 متر مربع بارگیری می شود. حمل و نقل دریایی یکی از بهترین، مطمئن ترین و با صرفه ترین نوع صادرات سنگ است و اگر کشور عمان مقصد باشد تنها راه ارسال خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =