اطلاعات تخصصی

مزایا و معایب سنگ مرمر (اُنیکس)

مزایا و معایب سنگ مرمر انکیس

مزایا و معایب سنگ مرمر (اُنیکس)

ما در ایران سنگ از بین تمامی نمونه سنگ های ساختمانی، سنگ مرمر را به عنوان خاص ترین و لاکچری ترین سنگ موجود می دانیم. سنگ مرمر از دیرباز به عنوان معروف ترین و جذاب ترین سنگ طبیعی شناخته شده که در انواع کاربری های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته است. ما نیز قصد داریم همانند گذشتگان خود ارزش و اهمیت این سنگ فوق العاده را درک کرده و در همین راستا به معرفی و آشنایی هر چه بیشتر با آن بپردازیم. در کشورمان ایران معادن متعدد اما کوچکی از سنگ مرمر وجود دارد که بیشترین مقدار فرآوری شده در کشور از همین معادن داخلی تامین می شود. در برخی موارد نیز سنگ های مرمر وارداتی همچون مرمر سفید یا مرمر آبی در کارخانه سنگبری برش داده شده و فرآوری می شود. اما در اینجا موضوع وبلاگ صرفا برای یک نوع انیکس نبوده و می خواهیم این سنگ شگفت انگیز را به صورت بسیار کلی تر مورد بررسی قرار دهیم. تحلیل حقیقی یک سنگ بر اساس نکات مثبت یا منفی آن تلقی می شود و از همین رو ما مطالب خود را بر همین اساس طبقه بندی می کنیم. ویژگی های خوب و بد یک سنگ را نام برده و بررسی کرده در پایان نیز در تلاشیم تا جمع بندی جامع و حقیقی را از متن داشته باشیم.

سنگ مرمر از نظر ماهیت آهکی است؛ اگر بخواهیم بیان بسیار ساده ای از آن داشته باشیم می توانیم این گونه بیان کنیم که مرمر نیز همانند تراورتن ها در اطراف چشمه های آب گرم تشکیل می شود. به همین دلیل است که گاها در این دو جنس سنگ نمونه ها و بخش هایی از دیگری را نیز شاهد هستیم. سنگ آهکی اگر بسیار سریع خنک شود و به لایه های بالایی زمین برسد به تراورتن تبدیل می شود و اگر مدت زمان زیادی را تحت فشار و دمای بالایی سپری کند به سنگ مرمر تبدیل خواهد شد. همین امر تراکم فوق العاده بالا را در مرمر ها موجب می شود.

 

مزایای سنگ انیکس
– سنگ مرمر یا همان سنگ انیکس تنها سنگ طبیعی به شمار می رود که قابلیت عبور نور دارد. یعنی ما می توانیم در پشت سنگ اجرا شده نورپردازی کرده و در نتیجه سنگ کار شده جذاب تری را خواهیم داشت.

 

– ساب پذیری بسیار بالا
سنگ مرمر در دسته سنگ هایی قرار دارد که ساب پذیری فوق العاده بالایی دارد. در واقع هر چقدر این سنگ را سابیده و پولیش بزنیم سطح روی آن براق تر و آینه ای تر می شود. پولیش براق در سنگ ساختمانی یک ویژگی عالی به شمار می رود.

 

معایب سنگ انیکس مرمر

 

– زیبایی منحصر به فرد
حقیقتا می توانیم در بین تمامی سنگ های ساختمانی، سنگ مرمر را زیباترین و خاص ترین سنگ بدانیم. این سنگ به دلیل سطح فوق العاده براق و قابلیت عبور نوری که دارد در دسته زیباترین سنگ ها قرار می گیرد و معمولا تمامی سورت های آن از زیبایی منحصر به فردی برخوردار هستند.

 

– شستشو بسیار آسان
سنگ مرمر به دلیل صیقلی بودن سطح، بسیار راحت تمیز می شود. به همین دلیل است که آن را انرژی بخش و ضد آلرژی می نامند. این سنگ معمولا در کف فرش محوطه های تاریخی و مذهبی کاربرد فراوانی داشته و دلیل اصلی استفاده از آن نیز همین مورد تلقی می شود.

 

– خنک بودن همیشگی سنگ
سنگ مرمر به دلیل جنس و ماهیتی که دارد دافع گرما محسوب می شود. به همین دلیل است که معمولا در طراحی مکان هایی که نیاز به کف ها و بدنه های خنک است از این سنگ استفاده می شود.

 

– مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و اختلافت دمایی
سنگ مرمر به دلیل تراکم فوق العاده بالایی که دارد می تواند در برابر فشار و سرما و گرما مقاوم باشد. به بیان ساده تر مرمر می تواند در محوطه های بیرونی اجرا شود و اختلاف دمای شب و روز مشکلی برای آن به وجود نخواهد آورد.

مزایا و معایب سنگ مرمر

معایب سنگ انیکس(مرمر)

– سنگ مرمر از قیمت بالایی برخوردار است؛ یعنی قشر معمولی جامعه نمی توانند از آن بهره مند شوند. مرمر در بین سنگ های ساختمانی به عنوان گران ترین سنگ شناخته می شود.

– کم بودن سنگ های تولیدی و محدود بودن تولید کننده
در کشورمان کارخانه های سنگبری بسیار کمی وجود دارد که سنگ مرمر را تولید و فرآوری می کنند. به همین دلیل تنوع و سورت بندی در مرمر بسیار کم بوده و معمولا قیمت گذاری در این سنگ انحصاری صورت خواهد گرفت. به بیان دیگر به دلیل کم بودن تولید کننده مرمر در کشور، عرضه کمتر از تقاضا بوده و بنابراین قیمت گذاری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

– کوچک بودن کوپ های مرمر و محدودیت در ابعاد و سورت بندی
سنگ مرمر ذاتاً سنگ ترد و شکننده ایست و خام این سنگ نیز از این قانون مستثنا نیست. یعنی کوپ های سنگی مرمر نسبت به دیگر سنگ ها کوچک تر و سبک تر بوده و در نتیجه سنگ های بریده شده از آن ها معمولا اندازه های خاصی را خواهند داشت. به بیان ساده تر در سنگ مرمر با محدودیت ابعاد، ضخامت و خصوصا متراژ مواجه هستیم.

 

جمع بندی

در مطلب بالا سعی بر آن داشتیم تا مزایای سنگ مرمر و همچنین معایب آن را به صورت بسیار مختصر بیان کنیم. این سنگ می تواند در نمای بیرونی و داخلی ساختمان اجرا شود و بهترین عملکرد را نیز داشته باشد اما به دلیل قیمت بالایی که دارد خرید و فروش آن انحصاری محسوب می شود. از دیگر مواردی که در بالا به آن اشاره داشتیم این بود که سنگ مرمر در متراژ و ابعاد دارای محدودیت است. دلیل اصلی این موضوع این است که این سنگ بیشتر در سفارش های صادراتی بریده می شود و به همین دلیل موارد نرم داخلی مانند پلاک های عرض 40 یا سنگ های پله در آن کمیاب می باشد. اما اگر بخواهیم از دید مثبت به آن نگاهی داشته باشیم باید بگوییم که زیباتر و خاص تر از سنگ مرمر نمی توانیم معرفی کنیم. یعنی اگر برای نمای بیرونی خانه یا حتی دکوراسیون داخلی خود به دنبال سنگ خاص و لاکچری هستید، هیچ سنگی مثل مرمر نمی تواند چشم هر بیننده ای را به سمت خود جلب کند. مرمر قابلیت عبور نور داشته و از همین رو می توانیم فرآوری های اسلب آن را همراه با رقص های نور اجرا کنیم که در نتیجه لاکچری ترین فضا را به ما هدیه خواهد داد.
از طرفی سنگ مرمر در برابر سرما و گرما مقاوم است. پس اگر می توانیم از پس هزینه های آن برآییم می توانیم مرمر را یکی از بهترین سنگ های ممکن برای کاربری های کف معرفی کنیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =