دسته‌بندی نشده

معادن مهم سنگ تراورتن در ایران

معادن مهم سنگ تراورتن در ایران

مهم ترین معادن سنگ تراورتن

 

در کشورمان ایران بیش از صد معدن سنگ تراورتن وجود دارد که هر یک ویژگی، قیمت، رنگ و ماهیت مخصوص به خود را داراست. ما در ایران سنگ در تلاشیم تا انواع متنوعی از آن ها را عرضه نماییم که بتوانیم در صنعت سنگ کشور نقش پر رنگی داشته باشیم. در این وبلاگ سعی داریم که معادن مهم تراورتن را معرفی کرده و به صورت بسیار مختصر در مورد رنگ و قیمت هر نوع سنگ توضیحی ارائه دهیم. توضیح مفصل تر و جامع تر برای هر سنگ را می توانید در وبلاگ های مربوط به همان معدن مطالعه نمایید اما در این متن بیشتر قصد این است که انواع بسیاری از سنگ ها را معرف باشیم. سنگ های تراوتن دارای زمینه های رنگی متفاوتی هستند. سفید، کرم، شکلاتی، بژ، عسلی، سیلور، قرمز، زرد، نسکافه ای و … از مهم ترین آن ها به شمار می روند و می توانیم دسته بندی معرفی را بر اساس آن ها داشته باشیم. اما ترجیح دادیم که بر اساس اسم معدن که تقریبا از معروف ترین آن ها شروع می کنیم به بیان ویژگی های هر یک به صورت مختصر اکتفا کرده تا وبلاگ کامل و جامعی از هر سنگی را داشته باشیم. توضیح دیگر این که تمامی سنگ های نام برده شده در این متن از جنس تراورتن بوده و آهکی و رسوبی هستند؛ اما از نظر کیفیت، مقاومت، تراکم، جنس، رنگ و قیمت با یکدیگر تفاوت عیانی دارند.

 

سنگ عباس آباد
سنگ تراورتن عباس آباد یکی از معروف ترین و محبوب ترین سنگ های ایران به شمار می رود که دارای رنگ سفید و کرم می باشد. سفید عباس آباد دارای رگه ها و هاله های رنگی بوده و در سورت های بسیار متفاوت در بازار عرضه می شود. معدن این سنگ در بخش محلات می باشد. قیمت سنگ عباس آباد نسبت به دیگر تراورتن های سفید بالاست.

 

سنگ دره بخاری
سنگ دره بخاری نیز یکی از شناخته شده ترین سنگ های ایران محسوب می شود که دارای رنگ کرم، کرم روشن و سفید می باشد. معدن این سنگ در بخش محلات بوده و معمولا به صورت موجدار و بدون موج برش داده می شود. قیمت سنگ دره بخاری نسبت به عباس آباد کمتر است اما نسبت به دیگر سنگ های تراورتن قیمت بالاتری دارد.

 

سنگ طرق
سنگ تراورتن طرق اصفهان یکی از بهترین معادن سنگ اصفهان به شمار می رود. رنگ این سنگ کرم، کرم عسلی، کرم روشن و کرم بژ بوده و از نظر جنس و کیفیت سنگی مطمئن و ماندگار معرفی می شود. معدن سگ طرق در استان اصفهان بوده و به همین دلیل معمولا در سنگبری های اصفهان برش داده می شود. سنگ نما طرق یکی از قیمت مناسب ترین سنگ ها در بین دیگر برند ها شناخته می شود.

 

سنگ ابیانه
سنگ تراورتن ابیانه نیز یکی از معروف ترین و سفید ترین سنگ های معادن اصفهان شناخته می شود. این معدن دارای سه سینه کار استخراجی بوده و در رنگ های کرم، کرم هاله دار، سفید هاله دار و سفید فرآوری می شود. قیمت سنگ نمای ابیانه نسبت به دیگر سنگ های سفید بسیار پایین تر بوده و برای متراژ های بالا و پایین مقرون به صرفه تلقی می شود. به بیان دیگر سنگ سفید ابیانه ارزان قیمت ترین و بهترین تراورتن سفید محسوب می شود.

 

سنگ آبگرم
سنگ تراورتن آبگرم نیز یکی از معروف ترین معادن سنگ کرم محلات معرفی می شود. این سنگ دارای ناخالصی کمی بوده و سینه کار های استخراجی متنوع نیز دارد. رنگ سنگ آبگرم می تواند شکلاتی، کرم و کرم روشن باشد و از نظر قیمت می توانیم آن را ارزان تر از دره بخاری و گران تر از طرق معرفی کنیم. سنگ آب گرم می تواند در انواع شرایط آب و هوایی به صورت رومی و نیمه رومی اجرا شود.

 

سنگ آذرشهر
سنگ تراورتن آذرشهر یکی از معروف ترین سنگ های تراورتن رنگی محسوب می شود که می توانیم رنگ های زرد، قرمز و سیلور آن را زیباترین سنگ های ایران بدانیم. معدن سنگ آذرشهر در استان آذربایجان شرقی بوده و دارای بیش از 50 معدن است. تراورتن های قرمز، زرد و سیلور تکاب در ایران منحصر بفرد هستند و زیباترین سنگ های رنگی به شمار می آیند. قیمت سنگ آذرشهر را باید تنها با نمونه های مشابه مقایسه کرد چون رنگ خاصی دارند. به عنوان مثال سیلور آذرشهر از سیلور کاشان و قرمز آذرشهر از قرمز اصفهان گران تر است.

 

سنگ کاشان
سنگ تراورتن کاشان یکی از قدیمی ترین و مشهور ترین سنگ های ایران به حساب می آید که می توانیم در آن رنگ های شکلاتی، بز، عسلی و کرم را شاهد باشیم. قیمت سنگ کاشان معمولا نسبت به دیگر تراورتن ها مناسب تر است و برای همین آن را سنگ نمای مقرون به صرفه می دانیم. سنگ کاشان دارای تراکم بالایی بوده و به همین دلیل معمولا قد و پای دسته های سنگ بلند است.

 

سنگ دهشیر
سنگ تراورتن دهشیر از معروف ترین و بهترین سنگ های معادن توابع یزد نامیده می شود. این سنگ معمولا رنگ شکلاتی داشته و به صورت موج دار و بی موج برش داده می شود. سنگ دهشیر از معادن یزد استخراج می شود و به عنوان بهترین معدن این استان شناخته می شود. قیمت سنگ دهشیر نسبت به دیگر سنگ ها تقریبا پایین تر است.

 

سنگ طبس
سنگ تراورتن طبس از معادن استان خراسان جنوبی استخراج می شود و مانند سنگ ابیانه زمینه رنگی سفید هاله دار داشته و از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه تلقی می شود. سنگ نمای طبس به عباس آباد و ابیانه شبیه است با این تفاوت که قیمت بسیار پایین تری دارد. رنگ این سنگ تراورتن کرم و سفید است و در سورت های سفید آن رگه های و هاله های مشکی، صورتی و قهوه ای را شاهد هستیم.

 

معادن مهم سنگ تراورتن

 

سنگ تکاب
سنگ تراورتن تکاب یکی از معروف ترین سنگ های نما به شمار می رود که از استان آذربایجان شرقی استخراج می شود. سنگ سیلور تکاب و سنگ کرم تکاب از معروف ترین تراورتن های ایران به شمار می روند. قیمت سنگ کرم تکاب در قیاس با دیگر کرم ها مثل ورتون و طرق و آبگرم تقریبا برابر است.

 

سنگ کمشچه
سنگ تراورتن کمشچه یکی از سنگ های استخراجی استان اصفهان می باشد که در حومه دولت آباد واقع شده است. این سنگ دارای تم رنگی کرم و کرم روشن است و از نظر جنس و کیفیت می تواند قابل قبول و عالی معرفی شود. قیمت سنگ کمشچه کرم روشن در مقایسه با دره بخاری پایین تر و در مقایسه با طرق و ورتون گران تر خواهد بود.

 

سنگ یزد
سنگ تراورتن یزد یکی از ارزان قیمت ترین و مقرون به صرفه ترین سنگ های حال حاضر معرفی می شود. این سنگ معمولا در رنگ های کرم، عسلی، شکلاتی و گاها کرم روشن دیده می شود و از نظر قیمتی در مقایسه با هر تراورتن دیگری در همان تناژ رنگی مناسب تر خواهد بود. خرید سنگ یزد می تواند برای انبوه سازها و کسانی که متراژ های بالا دارند منطقی به نطر برسد.

 

سنگ ترشاب
سنگ تراورتن ترشاب از معادن حومه شهر دلیجان استخراج می شود و رنگ شکلاتی و کرم را داراست. قیمت سنگ ترشاب نسبت به دیگر تراورتن های مشابه تقریبا یکسان است و به همین دلیل معمولا فرآوری چرمی روی آن انجام می شود.

 

سنگ لوشان
سنگ تراورتن لوشان از استان گیلان و شهر رشت لوشان اسخراج می شود و دارای زمینه رنگی کرم و کرم هاله دار می باشد. این سنگ نما می تواند برای شهر های مختلفی مناسب اجرا باشد و از نظر قیمت نیز نسبت به سنگ هایی همچون طرق، دره بخاری و تکاب ارزان قیمت تر است.

 

سنگ ابرکوه
سنگ تراورتن ابرکوه از معادن توابع یزد استخراج می شود. این سنگ دارای جنس و کیفیت خوبی بوده و رنگ های نسکافه ای، کرم و کرم روشن در آن دیده می شود. قیمت سنگ ابرکوه نسبت به دیگر سنگ های کرم پایین تر است.

 

سنگ همدان
سنگ تراورتن همدان نیز یکی دیگر از سنگ های حال حاضر بازار است که در رنگ کرم و شکلاتی استخراج می شود. این سنگ از نظر جنس و کیفیت خوب بوده و قیمت آن نسبت به دیگر سنگ های کرم تقریبا مناسب تر است.

 

سنگ رامشه
سنگ تراورتن رامشه از معادن اصفهان استخراج می شود. این سنگ دارای رنگ های کرم و کرم روشن بوده و می تواند در نمای ساختمان شهر های معتدل مناسب اجرا باشد. سنگ رامشه نسبت به دیگر سنگ های کرم روشن ارزان تر بوده و دلیل آن نیز تراکم نسبتا پایین و خلل و فرج موجود در سنگ می باشد.

 

معادنی که معروف و عالی هستند و امروزه کمتر در بازار دیده می شوند:

سنگ آتنشکوه، حاجی آباد و ورتون

این سه سنگ تراورتن معروف دارای جنس فوق العاده خوبی بوده که می توانند در هر نمایی ماندگار باشند. سنگ آتشکوه در دسته سنگ های تراورتن سفید قرار دارد که جنس فوق العاده عالی داشته و قیمت آن نیز بالاست. سنگ حاجی آباد جز دسته سنگ های کرم و کرم روشن قرار دارد که می تواند در هر شرایط آب و هوایی اجرا شود و از نظر جنس و تراکم فوق العاده به نظر می رسد. قیمت سنگ حاجی آباد اصل با دره بخاری برابری می کند. سنگ ورتون نیز یکی از بهترین سنگ های معادن اصفهان بوده که در رنگ های شکلاتی، کرم و کرم روشن وجود دارد. قیمت سنگ ورتون بسیار مناسب بوده و دلیل نیز برند نبودن آن می باشد. به بیان دیگر سوپر ورتون نسبت به سوپر حاجی آباد نصف قیمت می باشد. اما این معادن در چند سال گذشته در کارخانه های سنگبری کمیاب شده اند. استخراج بسیار کم از معدن و ضعیف شدن سنگ معدن موجب آن شده است که در بازار کمتر دیده شوند؛ اما اگر در سنگبری یا انبار سنگی هر کدام از این سه نمونه سنگ را مشاهده کردید می توانید با خیال راحت و اطمینان خاطر نسبت به انتخاب و خرید آن ها اقدام کنید. تنها نکته ای که باقی می ماند اصل بودن سنگ معرفی شده به مشتری خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =