اطلاعات تخصصی

معایب سنگ مرمریت آباده چیست؟

معایب سنگ آباده

عیب های سنگ مرمریت آباده چیست؟

اگر بخواهیم معایب سنگ آباده را بیان کنیم باید ابتدا به تعریف این سنگ بپردازیم. در این وبلاگ سعی داریم بر اساس پرسش و پاسخ به تعریف جامعی از این سنگ معروف برسیم و در نهایت نیز عیب هایی که دارد را نام ببریم. در حالت کلی سنگ آباده در دسته بندی سنگ های ساختمانی از جنس مرمریت قرار دارد که از معادن سنگ استان فارس استخراج می شود. سنگ مرمریت آباده در بین تمامی سنگ های مرمریت جایگاه ویژه ای داشته و می توان گفت یکی از معروف ترین و پرطرفدار ترین آن ها به شمار می آید. ما در ایران سنگ انواع بسیار متنوعی از این سنگ مرمریت را معرفی کرده ایم و سعی بر آن داریم تا تنوع بالای معادن سنگ آباده را بشناسیم. با ما همراه باشیم.

سنگ آباده در مبحث زمین شناسی و سنگ شناسی جز دسته سنگ های مرمریت قرار دارد. این سنگ هیچ گونه تخلخلی نداشته و جذب آب پایینی دارد. بافت متراکم و یکنواخت این سنگ موجب شده است تا بتوانیم در کاربری های متفاوتی از آن استفاده کنیم و در نهایت در انواع فرآوری های گوناگون هم آن را ببینیم. معدن سنگ آباده در استان فارس قرار دارد. معادن اصلی این سنگ در اطراف شهر اباده قرار دارند و معادن بسیار زیاد دیگری نیز در اطراف آن وجود دارند. در واقع مرمریت آباده بیش از ده ها معدن متفاوت است که هر کدام سینه کار های استخراجی مربوط به خود را نیز دارند. بنابراین سنگ آباده را می توانیم به نام های آباده دون برنجی، آباده مینیاتور، آباده سبز، آباده مواج، اباده دیپلمات و … بشناسیم. هر یک از سنگ های بالا ویژگی های ظاهری و فیزیکی منحصر به فرد خود را دارند که در بخش های تخصصی تر سایت ایران سنگ به آن اشاره خواهیم داشت.

 

عیب های سنگ آباده

 

معایب سنگ آباده چیست؟

سنگ مرمریت کرم آباده نیز همانند تمامی سنگ های ساختمانی دارای ویژگی های خوب و بدی است که باید با آن ها آشنا بود. ما سعی داریم نکات قوت و نکات ضعف سنگ را به شما عزیزان منتقل کرده تا با اطلاعات کامل قدم برای انتخاب سنگ خود بردارید. در بخش دیگری از سایت ویژگی های خوب و مثبت این سنگ بیان شده است اما در این وبلاگ تمرکزمان بر روی عیب ها و ویژگی های این سنگ خواهد بود.

– جنس مرمریت
وقتی صحبت از جنس مرمریت به میان می آید به صورت خودکار محدودیت را به دنبال خواهد داشت. هیچ سنگ مرمریتی به عنوان سنگ نما نمی تواند در ساختمان استفاده شود و از آن جایی که سنگ اباده هم یک نوع مرمریت است پس از این بابت دارای محدودیت خواهد بود. به بیان دیگر ما نباید سنگ مرمریت اباده را در نمای بیرونی ساختمان به عنوان سنگ نما استفاده کنیم. این سنگ باید در کاربری های داخلی مانند دیوار های راه پله، پارکینگ، جان پناه پشت بام و انواع کاربری های کف و پله مورد استفاده و اجرا قرار گیرد.

– ماندگاری، ومقاومت و دوام سنگ
سنگ اباده در بین دیگر سنگ های مرمریت از ماندگاری و جنس متوسطی برخوردار است. یعنی نه می توانیم آن را فوق العاده ترین سنگ بدانیم و نه ضعیف ترین. بنابراین اولین پرسشی که برای اجرای این سنگ پیش می آید، محل اجرای آن و از همه مهمتر آب و هوای شهر محل پروژه خواهد بود. به بیان ساده تر سنگ آباده برای کاربری کف حیاط شهر های فوق سردسیر مناسب نیست مگر اینکه ضخامت بالایی داشته باشد. در واقع ما می توانیم سنگ آباده را به صورت سنگ پله و سنگ های فرشی ببینیم. در محیط بیرون حتی می توانیم اجرا شده این سنگ را شاهد باشیم اما مطمئنا برای شهر هایی که آب و هوای نسبتا معتدلی دارند این اتفاق رخ داده است و در شهر های پرباران آباده کف فرش را نخواهیم داشت.

– سورت بندی سنگ مرمریت محدود است
به غیر از معادن متفاوت آباده که در بالا از آن نام بردیم، سنگ مرمریت سورت بندی دقیقی نخواهد داشت. در واقع سنگ اباده همچون دیگر مرمریت ها از تنوع رنگی پایینی برخوردار است و به همین دلیل انتخاب بین سورت های متفاوت آن تقریبا غیر ممکن خواهد بود. به بیان دیگر اگر بخواهیم سنگ آباده دانه برنجی بخریم باید نهایتا بین دو تا سه سورت متفاوت سنگ خود را انتخاب کنیم و مانند سنگ تراورتن نباید انتظار ده ها سورت متفاوت را از سنگ مرمریت داشته باشیم. این موضوع می تواند به عنوان محدودیت انتخاب درجه سنگ و زمینه رنگی آن نامیده شود.

 

معایب سنگ آباده

– محدودیت اجرا
همان گونه که در بالا گفته شد سنگ مرمریت اباده نمی تواند به عنوان سنگ نما در بیرون ساختمان استفاده شود. همچنین این سنگ نمی تواند به عنوان سنگ راه پله یا سنگ کف در محیط بیرون خانه خصوصا در شهر های پرباران و فوق سردسیر استفاده شود. ما به این موضوع محدودیت در اجرا خواهیم گفت.

– زیاد بودن معادن استخراجی
در بالا بیان داشتیم که سنگ های مرمریت نهایتا به 2 تا 4 سورت متفاوت دسته بندی می شوند؛ اما سنگ آباده با توجه به معادن بسیار زیادی که دارد می تواند برای انتخاب ما را دچار مشکل سازد. معادن متفاوت آباده همچون کرم بی موج، دون برنجی، سبز، دیپلمات، مینیاتور، مواج و … هر یک دارای ویژگی های مربوط به خود هستند که از نظر فیزیکی و شکل ظاهری با دیگری متفاوت اند. هر کارخانه سنگبری هم یکی از این سنگ ها را تولید و فرآوری می کند و بنابراین انتخاب بین شکل و ماندگاری آن ها می تواند ما را در تصمیم گیری دچار اشکال سازد. ما در ایران سنگ معتقدیم که هر یک از معادن سنگ آباده برای کاربری خاص و طرح خاصی مناسب اجراست و نمی توانیم یکی از آن ها را جایگزین دیگری کنیم.

 

جمع بندی

در نهایت می توان گفت اگر سلیقه شما سنگ کرم رنگ است و می خواهید راه پله یا کف فرش حیاط یا پارکینگ فضاباز خود را سنگ مرمریت اباده کار کنید، صاحب اختیار هستید؛ اما ما در ایران سنگ خود را موظف می دانیم مواردی که ممکن است برای سنگ در طولانی مدت ایراد و مشکل به وجود آورد را بیان کنیم. در واقع می خواهیم خرید و انتخاب شما با علم کافی نسبت به متریال مد نظر همراه باشد. بدون شک سنگ مرمریت اباده می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای موارد اجرایی در داخل ساختمان به شمار آید اما به هنگامی که صحبت از اجرای سنگ در بیرون ساختمان می شود نکاتی مانند آب و هوا، میزان رطوبت، میزان بارش، برف و یخبندان و … حائز اهمیت می شوند و اجرای مرمریت به صورت خودکار دارای محدودیت و پرسش خواهد شد.
نکته دیگر این که سنگ اباده در بین دیگر سنگ های مرمریت کرم رنگ در دسته متوسط قرار دارد. از نظر استحکام، مقاومت سایشی، مقاومت فشاری، ماندگاری و قیمت می توانیم آباده را یکی از معمولی ترین سنگ ها بنامیم. در واقع سنگ های مرمریت کرم رنگ بهتر و مسلما گران تر و همچنین سنگ های کرم رنگ ضعیف تر و ارزان تر از آباده وجود دارند؛ نهایت امر انتخاب شما بر اساس بودجه و محل کاربری سنگ مشخص خواهد شد.

معایب سنگ آباده چیست؟

معایب سنگ آباده را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

- نمیتوان در نمای بیرونی از آن استفاده کرد
- در مقابل ضربه و فشار مقاوم نیست
- مواد شوینده آن را خراب می کند

در این مطلب موارد بیشتری را در مورد معایب سنگ آباده در ایران سنگ بخوانید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =