اطلاعات تخصصی

معایب و ویژگی سنگ حاجی آباد چیست؟

معایب و ویژگی های سنگ حاجی آباد

سنگ حاجی آباد یکی از معروف ترین و قدیمی ترین سنگ های معادن کشور به شمار می رود که از دیرباز در صنعت ساختمان سازی استفاده شده است. سنگ تراورتن حاجی آباد دارای زمینه رنگی کرم، کرم روشن و سفید بوده و می تواند یکی از بهترین سنگ ها برای نمارومی، کلاسیک، نیمه رومی یا حتی ساده تلقی شود. از مهم ترین ویژگی و خصوصیت این سنگ معروف می توانیم به جنس فوق العاده عالی و مقاوم آن اشاره کنیم؛ سنگ نما حاجی آباد می تواند در نمای ساختمان تمامی شهر های کشور بدون هیچ عیب و ایرادی اجرا شود. این سنگ مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی داشته و از همین رو به عنوان بهترین سنگ نمای کرم و کرم روشن معرفی می شود. ما در ایران سنگ در تلاشیم تا سورت های متفاوت این سنگ را معرفی کرده و به فروش رسانیم اما از آن جایی که این سنگ نیز همانند تمامی سنگ ها دارای معایبی می باشد بر آنیم تا عیب ها و نکات منفی آن را نیز بیان کرده تا خریدار با علم کافی و کامل به خرید روی آورد. یکی از مهم ترین معایت سنگ حاجی آباد استفاده از اسم آن به جای سنگ دیگر است و این موضوع از آن جایی شروع می شود که رنگ سنگ حاجی اباد با بسیاری از سنگ های دیگر مشابه است. در ادامه متن به بررسی دقیق تر ویژگی های این سنگ می پردازیم.

 

ویژگی های سنگ حاجی آباد چیست؟

 

– جنس عالی و تضمین شده
سنگ تراورتن حاجی آباد یکی از بهترین سنگ های خانواده تراورتن ها محسوب می شود که می تواند در انواع نماها به اجرا درآید. ویژگی هایی همچون تراکم استاندارد در این سنگ موجب شده تا جذب آب پایین و مقاومت در برابر سرما و گرما را در آن داشته باشیم. بنابراین این سنگ یکی از محکم ترین و ماندگار ترین تراورتن های ایران نامیده می شود.
– تراکم استاندارد، جذب آب استاندارد، مقاومت بالا در برابر باران اسیدی و تابش نور خورشید
– ساب پذیری بالا
– ثبات رنگ
– سنگ قابلیت انواع مختلف برشکاری و ابزار زنی را دارد
– وجود سورت های متفاوت در هر زمینه رنگی کرم، کرم روشن و سفید
– ماندگاری فوق العاده بالا در نما

 

در بالا چند نمونه از ویژگی های مثبت و حائز اهمیت حاجی اباد گفته شد؛ حال تصمیم داریم ویژگی های منفی و نقاط ضعف این سنگ را نیز بیان کنیم. از مهم ترین عیب های سنگ حاجی آباد می توان به کمیاب بودن در بازار و استفاده از نام سنگ برای فروش دیگر سنگ ها اشاره داشت. بررسی دقیق تر در ادامه متن انجام خواهیم داد.

 

ویژگی های سنگ حاجی آباد

 

– کمیاب بودن سنگ حاجی آباد

معدن حاجی آباد در چند سال گذشته سنگ خوب و با کیفیت خروجی نداشته و بنابراین کمتر کارخانه سنگبری زیر برش و فرآوری این سنگ می رود. از طرفی قیمت خام بالای این سنگ موجب می شود که سنگ بر به سراغ دیگر سنگ های قیمت پایین تر برود. بنابراین در حال حاضر می توان گفت شاید از هر 100 کارخانه سنگبری، 1 کارخانه سنگ حاجی آباد را برش می دهد.

– استفاده از اسم حاجی آباد برای فروش دیگر سنگ ها
یکی از عیب هایی که این سنگ دارد شباهت بسیار بالا به دیگر معادن سنگ کشور است و زمانی که این سنگ قیمت بالایی پیدا می کند می توانند به اسم آن سنگ های ارزان قیمت را دو برابر قیمت اصلی به فروش برسانند. البته این موضوع همیشگی نیست و مسلما در سراسر کشور همکاران سنگ فروش درست کاری هم هستند اما همیشه خلاف آن هم ثابت شده و در موارد بسیار زیادی سنگ های دیگر به اسم حاجی آباد معرفی شده و حتی به فروش می رسد.

– قیمت بالا
قیمت سنگ حاجی آباد بالاست. بیان ساده تر این که سنگ حاجی آباد یکی از گران ترین سنگ های کشور محسوب می شود. این موضوع می تواند به عنوان ویژگی منفی برای این سنگ تلقی شود.

– عدم وجود سورت سوپر یا ممتاز در متراژ های بالا
همان طور که در بالا گفتیم معدن سنگ در دو سه سال گذشته سورت خوب و سوپر را کم خروجی دارد؛ بنابراین سورت های سوپر و دپوهایی که از این سنگ در گذشته می دیدیم دیگر وجود ندارد و معمولا کمتر سنگبری نیز این سنگ معروف را برش می دهد.

 

جمع بندی

ایران سنگ همواره تصمیم دارد که تنوع سنگ ساختمانی را نشان دهد. در کشور بیش از ده ها معدن تراورتن کرم و کرم روشن داریم که هر یک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد؛ در این بین سنگ نمای حاجی آباد یکی از معروف ترین و بهترین ها بوده و مسلما ایران سنگ به معرفی آن می پردازد. اگر بخواهیم به طور کلی در مورد ویژگی های خوب و بد این سنگ صحبت کنیم به طور قطع به این نتیجه می رسیم که این سنگ فوق العاده مقاوم و ماندگار بوده و تنها قیمت بالای آن است که محدودیت در خرید را ایجاد می کند. بنابراین اگر تصمیم بر اجرای بهترین سنگ کرم برای نما دارید و می توانید از پس هزینه های آن برآید حاجی آباد بهترین گزینه معرفی می شود. اما اگر سنگ گران است و نمی توانیم خرید کنیم بهترین کار این است که به سراغ معادن نزدیک به آن برویم که از نظر رنگ و کیفیت تقریبا با حاجی آباد برابری می کنند اما از طرفی نصف قیمت آن را خواهند داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =