راهنمای خرید

نمای ساختمان ساده و شیک

نمای ساختمان ساده و شیک

نمای ساختمان شیک و ساده

نمای ساختمان ساده و شیک در توضیحات اولیه این وبلاگ باید بنویسیم که نمای ساختمان می تواند به چندین سبک مختلف اجرا شود. ایرانیان باستان از سنگ طبیعی برای ساخت و ساز استفاده می کرده اند و امروزه به آن سبک ساختنمان سبک کاخ نشینی یا سلطنتی گفته می شود. بعد از حجوم و ورود اعراب به ایران سبک معماری و ساختمان سازی به کاشی کاری و آجر نزدیک تر شد و بنابراین نام سبک ایرانی اسلامی به خود گرفت. با گذشت زمان نیز انواع دیگر سبک های نما مانند مینیمال، مدرن، کلاسیک و رومی وارد کشور شد که هر شخص بسته به سلیقه و توان مالی که داشت یکی را انتخاب می کرد. البته لازم به ذکر است که نمای ساختمان باید با بافت شهری همخوانی داشته باشد و به عقیده نویسنده این وبلاگ نیز این امر بسیار درست و صحیح است. به بیان دیگر در شهرهایی همچون یزد یا اصفهان نمی توانیم از آجر در نما استفاده نکنیم. در واقع هدف از این محدودیت این است که بافت شهری سنتی از بین نرود و یادگاری برای آیندگان باقی بماند. در این وبلاگ اما به بررسی دقیق تر یکی از سبک های معماری یعنی نمای ساده می پردازیم و آن را جزئی تر خواهیم شناخت.

 

نمای ساختمان شیک و ساده

 

ویژگی های نمای ساده

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که نمای ساده با خود دارد این است که از یک متریال در نما استفاده می شود. در واقع اگر سنگ تراورتن را در هر رنگی انتخاب کنیم، رنگ دومی نخواهیم داشت و با همان رنگ اصلی کل نما را اجرا خواهیم کرد. بنابراین تک رنگ بودن یکی از نشانه های اصلی نمای ساده ساختمان به شمار می آید. ویژگی دوم این سبک معماری و طراحی نما این است که از مجسمه های سنگی، اکسسوری ها، انواع ابزار و طرح های نمارومی، قاب های مختلف دور درب و پنجره و … در نما استفاده نمی شود. یعنی اگر هر کدام از موارد نام برده شده را در نما کار کنیم دیگر سبک ساده را نخواهیم داشت و به سمت کلاسیک یا نیمه رومی روی آورده ایم. بنابراین عقیده طرفداران این طرح نما این است که نما هرچقدر ساده تر و یکدست تر، زیباتر؛ در نتیجه امروزه در بسیاری از موارد شاهد اجرای دوباره این سبک نما هستیم.

 

حقیقت امر این است که در چند سال گذشته بسیاری از خانه ها را با سبک کلاسیک و نیمه روی ساخته اند و این موضوع در نظر بسیاری جلب توجه کرده است، اما مسلما نقطه مقابل این سلیقه نیز وجود دارد و هنوز هستند بسیار کسانی که شیک بودن نما را در سادگی آن می بینند. از طرفی در چند سال گذشته شاهد افزایش ناگهانی قیمت سنگ تراورتن بوده ایم و به مراتب اکسسوری های سنگی نیز گران تر می شوند. بنابراین گاها شاهد هستیم که حتی اگر سلیقه شخص بر روی نمای کلاسیک باشد، اما توان خرید ابزارهای رومی و اکسسوری ها را نداشته و در نهایت به اجرای نمای ساده بسنده می کند. بنابراین اجرای این سبک نما مانند دیگر طرح ها کاملا سلیقه ای بوده و باید ویژگی های خوب و بد آن را بشناسیم و سپس مقایسه اصلی را انجام دهیم. در ادامه این متن به ویژگی های خوب و بد این نما اشاره می کنیم.

 

نمای ساختمان ساده شیک

 

ویژگی های خوب نمای ساده

 

– ارزان ترین نوع نما به شمار می آید. چون در نمای ساده ساختمان از هیچ گونه ابزار نما رومی مانند ستون، سرستون، پایه ستون، براکت های ابزاری، گل سی ان سی، صراحی و انواع اکسسوری های سنگی استفاده نمی شود، بنابراین نمای ساختمان در ارزان ترین حالت ممکن اجرا می شود. برای اجرای نمای ساختمان ساده تنها لازم است هزینه سنگ تراورتن و دست مزد نما کار را پرداخت کنیم و هیچ هزینه جانبی نخواهیم داشت.

– بسیاری از افراد زیبایی و شیک بودن را در سادگی می بینند؛ این موضوع کاملا سلیقه ای و شخصی بوده و کسی نمی تواند باید و نبایدی برای آن مشخص کند. برخی افراد طرح نما، دکوراسیون داخلی یا هر چیز مرتبط با ساختمان را شلوغ می پسندند و برخی دیگر بسیار ساده؛ بنابراین اگر جز دسته دوم هستید باید از نمای ساده و شیک برای ساختمانتان استفاده کنید.

– نمای ساده همیشه مد است؛ شاید بتوان گفت که هر سبک نمایی می تواند چند سال مد باشد و در اوج بماند، اما نکته حائز اهمیت و انکار نشدنی این است که سادگی هیچ گاه از مد نمی افتد و همیشه زیبا و چشمگیر است.

– انتخاب راحت تر سنگ تراورتن؛ می دانیم که برای اجرای نمای کلاسیک یا نیمه رومی نمی توانیم از هر مدل سنگی استفاده کنیم. چرا که باید مجسمه ها و ستون ها و … نیز از همان رنگ و همان معدن باشند که نما زیباتر بنظر برسد. پس نمی توانیم هر سنگ تراورتنی را انتخاب کنیم. اما برای اجرای نمای ساختمان به سبک ساده و معمولی می توانیم از هر رنگ و مدل تراورتن اسفاده کنیم؛ چرا که تنها همان سنگ است که در نما اجرا می شود و هیچ متریال مکمل و دومی وجود ندارد که انتخاب اولی را محدود سازد.

 

نما ساختمان ساده شیک

ویژگی های بد نمای ساده

 

– تنها نکته منفی که می توانیم برای نمای ساختمان ساده بیان کنیم این است که شاید مورد پسند برخی سلیقه ها قرار نگیرد و بسیاری افراد نمای ساختمان را بصورت کلاسیک یا رومی انتخاب می کنند.

 

جمع بندی

نکته اول این است که ما برای انتخاب طرح نمای خانه دستمان کاملا باز است. اما موضوع بسیار مهم این است که باید در قدم اول بودجه ای که برای نما در نظر گرفته ایم را بررسی کنیم. مشاوران ایران سنگ همیشه می گویند که در بسیاری از موارد مشتریان عکس طرح نما را می فرستند در صورتی که نمی توانند از هزینه خرید سنگ طراحی شده برآیند چه برسد به هزینه های جانبی و اجرا؛ مسلما در قدم اول باید هزینه ای که برای خرید یک متر مربع سنگ در نظر دارید را مشخص کنید، سپس به طراح بگویید که با کدام سنگ یا با کدام رنگ برای شما طرح بزند. قدم دوم انتخاب سبک نماست. نمای مدرن، نمای ساده، نمای کلاسیک، نمای رومی، نمای مینیمال و … از انواع طرح های نما به شمار می آیند که هر یک ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. بنابراین با توجه به توان مالی و سلیقه ای که دارید یکی از طرح های فوق را انتخاب می کنید.
در نهایت اگر انتخاب شما نمای ساده و شیک ساختمان است من به شما تبریک می گویم. شما سلیقه ای مشابه با نویسنده این متن دارید و ما معتقدیم که نمای ساده، در عین سادگی و خلوت بودن همیشه زیبا و جذاب است و با اکسسوری های سنگی زیاد موافق نیستیم. نمای ساده را می توانیم با هر سه رنگ تراورتن یعنی سفید، کرم و شکلاتی اجرا کنیم. بنابراین دستمان برای انتخاب سنگ کاملا باز است و به همین دلیل است که می توانیم با هر بودجه و توان مالی نمای ساختمان را سنگ کنیم. در ایران سنگ انواع بسیار متنوعی از تراورتن ها موجود است که می توانید پس از مشورت تا مشاوران با تجربه ما، انتخابی درست و اصولی را تجربه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهارده =