اطلاعات تخصصی

نمای ساختمان کلاسیک

نمای ساختمان کلاسیک

مدل های ساختمان با نمای کلاسیک

 

نمای کلاسیک امروزه با نمای رومی اشتباه گرفته می شود. مهمترین تفاوت بین نمای رومی با نمای کلاسیک در سبک اجرایی آن هاست. در نمارومی شاهد اجرای انواع مجسمه ها و سقف های گنبدی شکل هستیم و می توان گفت در ایران تنها چند هزار ساختمان بر اساس این طرح ساخته شده است؛ اما نمای کلاسیک که از دیرباز و عصر قبل تر از میلاد مسیح در دنیا و ایران مرسوم بوده است شامل انواع تقارن های ابزاری، سرستون، ستون و انواع سنگ های حاشیه ها و قاب می باشد. این نمونه نما در کشور بیشترین طرفدار را داشته و بر همین اساس امروزه در بازار به این سبک نمای نیمه رومی نیز گفته می شود؛ چرا که بیشتر مردم به نام نمارومی عادت کرده اند و به همین دلیل نما نیمه رومی شناخته شده تر محسوب می شود. بنابراین نمای ساختمان کلاسیک در ایران شناخته شده ترین و زیباترین نوع نما محسوب می شود که با انواع سنگ های تراورتن می توانیم آن را به اجرا درآوریم. در ادامه این متن به بررسی دقیق تر نمای کلاسیک ساختمان خواهیم پرداخت.

 

نمای کلاسیک در ساختمان

 

نمای ساختمان کلاسیک ایرانی

می دانیم اجرای سنگ در ساختمان به نیاکان ما و قدمتی بیش از 2500 سال قبل برمیگردد. اما با تصرف ایران توسط اعراب شاهد ورود آجر به صنعت ساختمان هستیم و معماری ایرانی اسلامی آغاز شد. در هر صورت امروزه می توان گفت که نمای ساختمان کلاسیک به عنوان یکی از زیباترین و خاص ترین انواع نما در کشور محسوب می شود. در این مدل نما شاهد اجرای انواع ستون، قاب های دور درب و پنجره، قطعه سنگ های متقارن و انواع سردر ها و سرستون ها هستیم. نرده و صراحی جز جدایی ناپذیر نما کلاسیک هستند و در تمامی آن ها به چشم می خورند. این مدل نما بیشتر به عنوان سبک شاهنشاهی شناخته می شود و در انواع کشور های اروپایی و خاورمیانه به صورت فراوان به چشم می آید.

 

نمای ساختمان طرح کلاسیک

 

نمای ساختمان کلاسیک با سنگ

یکی از اصلی ترین متریال های نمای کلاسیک سنگ است؛ سنگ تراورتن نما یکی از بهترین سنگ ها برای نمای سبک کلاسیک به شمار می رود که در رنگ های سفید، کرم، کرم بژ، عسلی و شکلاتی دیده می شود. موضوع مهم این است که معمولا از هر رنگی می توانیم نمای کلاسیک را اجرا کنیم اما در زمان نوشته شدن این وبلاگ بیشتر سلیقه ها سمت سنگ رنگ سفید می باشد. به بیان دیگر با تمامی سنگ های تراورتن می توانیم نمای کلاسیک خود را داشته باشیم. سنگ هایی که از معادن مختلف استخراج می شوند و می توانند در نما به خوبی به اجرا درآیند. سنگ شکلاتی و عسلی یکی از جذاب ترین سنگ ها برای نمای کلاسیک محسوب می شود که دارای قیمت مناسبی می باشد. از آن جایی که سنگ تراورتن نما هرچقدر روشن تر شود، زیباتر و گران تر می شود به همین دلیل نمای اجرا شده با سنگ کرم روشن یا سفید نسبت به سنگ شکلاتی گران تر تمام می شود. پس به صورت کلی می توانیم بگوییم که با هر رنگ سنگی می توانیم نمای کلاسیک را داشته باشیم اما هر چقدر نما روشن تر شود، نمای ساختمان به مراتب هزینه بر تر و گران تر خواهد شد.

 

ساختمان نما کلاسیک

 

بهترین سنگ برای نمای کلاسیک

بهترین سنگ برای نمای کلاسیک ساختمان، سنگ تراورتن است؛ حال در بین انواع معادن سنگ تراورتن می توانیم بر اساس رنگ، معدن آن را نیز معرفی کنیم. تراورتن ها هر کدام با توجه به زمینه رنگی و جنس و ماهیتی که دارند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که هر یک دارای قیمت منحصر بفرد خود نیز خواهند بود. شما می توانید بهترین سنگ های نما را از وبلاگ های دیگر ایران سنگ مطالعه نمایید و سعی بر آن است که هر سنگ تراورتن با توجه به زمینه رنگی در دسته بندی های مختلف جای داشته باشد. از نظر سلیقه مشتریان و نویسنده وبلاگ می توانیم سنگ تراورتن کرم را بهترین سنگ برای نمای ساختمان کلاسیک در نظر بگیریم. چرا که سنگ رنگ نسبتا روشن و باز دارد و از طرفی قیمت آن نیز متوسط و معقول به نظر می آید. قیمت سنگ نما کلاسیک شکلاتی نیز نسبت به سنگ کرم ارزان تر است و از طرفی نمای اجرا شده قهوه ای تر و تیره تر به نظر می رسد. برای سنگ سفید هم برعکس این موضوع صدق می کند و نمای کلاسیک با سنگ سفید از همه زیباتر، چشمگیر تر و البته گران تر خواهد بود. بنابراین قیمت سنگ برای نمای کلاسیک تماما به رنگ آن و سپس معدن و سورت سنگ بستگی دارد و همین موضوع موجب آن می شود که از ضعیف ترین تا قوی ترین سنگ تراورتن را بتوانیم در نمای نیمه رومی کلاسیک به اجرا درآوریم.

 

ساختمان با نمای کلاسیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =