راهنمای خرید

ویژگی و معایب سنگ میاندوآب

ویژگی و معایب سنگ میاندوآب

معایب و ویژگی سنگ میاندوآب

سنگ میاندوآب که یکی از معروف ترین سنگ های ایران و جهان شناخته می شود، یکی از محبوب ترین سنگ ها در خانواده ترامیت ها به شمار می رود که یا زمینه رنگی یکدست و روشنی که دارد می تواند برای هر ساختمانی جذاب به نظر برسد. می دانیم که نام ترامیت در واقع تلفیقی از تراورتن و مرمریت است اما در سطح جهانی این جنس سنگ را معمولا با نام لایمستون میشناسند. در هر صورت سنگ میاندوآب یکی از معروف ترین سنگ های ترامیت ایران است که به صورت انبوده در کارخانه های سنگبری کشور تولید و فرآوری می شود. همچنین صادرات کوپ میاندوآب را هم بسیار دیده ایم و برخی کشور های همسایه علاوه بر خرید سنگ برش خورده، به خرید خود کوپ از معدن روی آورده اند.
جنس سنگ میاندوآب همانند دیگر لایمستون ها آهکی رسوبی بوده از نظر شکل ظاهری و خواص فیزکی متریالی مابین تراورتن و مرمریت به شمار می رود. یعنی نسبت به سنگ تراورتن خلل و فرج بسیار ناچیزی داشته اما جذب آب آن ها از مرمریت ها بالاتر است. در واقع این سنگ ها نه مرمریت هستند و نه تراورتن به همین دلیل است که زمینه رنگی کاملا یکدست و بدون بازی رنگ در آن ها را شاهد هستیم. سنگ ترامیت میاندواب از معدنی در همین شهر که در استان آذربایجان غربی قرار دارد استخراج می شود. زمینه رنگی سنگ را جدای از هر سورت و درجه ای که دارد کاملا یکدست می دانیم و کمترین بازی رنگ ممکن در سنگ طبیعی را می توانیم در میاندواب شاهد باشیم. از همین رو این سنگ در کشور ما یکی از محبوب ترین ترامیت ها به شمار می رود و می توانیم اجرای آن را در بیشتر خانه های نوساز ببینم. در ادامه این متن می خواهیم مزایا و معایب این سنگ مشهور را بیان کرده تا در نهایت به جمع بندی درست و اصولی در مورد انتخاب یا عدم انتخاب این سنگ دست یابیم.

 

ویژگی های مثبت سنگ میاندوآب

– قیمت بسیار مناسب
می دانیم که سنگ تراورتن هر چقدر سفید تر باشد، از قیمت بالاتری برخودار است. سنگ سوپر ممتاز میاندواب که گران ترین سنگ این معدن محسوب می شود در مقایسه با تراورتن همان رنگ تقریبا یک سوم قیمت را خواهد داشت. به عنوان مثال اگر ترامیت میاندواب را با تراورتن های عباس اباد، آتشکوه و ابیانه مقایسه کنیم، خواهیم دید که قیمت میاندواب تقریبا کمتر از یک سوم آن ها حساب می شود. دلیل نیز واضح است؛ جنس سنگ

– رنگ سفید
در کشور ما و شاید بتوان گفت در جهان، سنگ سفید رنگ همیشه یکی از پرطرفدار ترین سنگ ها بوده است. بنابراین لایمستون میاندواب با رنگ سفیدی که دارد می تواند در این دسته بندی قرار یرد.

– بازی رنگ بسیار ناچیز
سنگ میاندوآب به گونه ایست که می توانیم سورت های متفاوتی از آن را داشته باشیم. بنابراین اگر از چندین هزار متر این سنگ نزدیک به پنج سورت متفاوت داشته باشیم، هر سورت با کمترین بازی  تنوع رنگ همراه هستند. چرا که می توانیم به صورت بسیار دقیق و جزئی نسبت به سورتینگ این سنگ بپردازیم.

– ساب پذیری فوق العاده بالا
سنگ میاندوآب نسبت به دیگر ترامیت ها از ساب پذیری بسیار خوبی برخوردار است. به این شکل که این سنگ می تواند در مقایسه با دیگر ترامیت ها یا لایمستون ها سطحی تماما صیقلی و آینه ای شکل را از آن خود سازد.

– وزن کمتر نسبت به مرمریت ها
سنگ ترامیت با توجه به ماهیتی که دارد از مرمریت ها کمی سبک وزن تر است.

– قابلیت انواع مختلفی از ابزار زنی و برشکاری را داراست
سنگ میاندواب به سنگ خوش تراش و ابزار خور معروف است. بنابراین می توانیم این سنگ را با توجه به طرح و سلیقه ای که داریم ابزار زده و در نما اجرا کنیم.

 

 

ویژگی های منفی سنگ میاندواب

– آهک بالا، در نتیجه جذب آب بالا
کسی نمی تواند منکر این موضوع شود که سنگ ترامیت جذب آب دارد. اگر این چنین بود یک سوم تراورتن قیمت گذاری نمی شد. پس قیمت بسیار بسیار پایین این سنگ به همین علت وجود آهک بالا و جذب آب بالا در سنگ خواهد بود.

– محدودیت اجرا در نمای بیرونی ساختمان خصوصا در شهر های سردسیر و پر باران
سنگ ترامیت میاندواب با توجه به جذب آبی که دارد نباید در شهر های شمالی کشور اجرا شود. هر چقدر هم که سنگ ضد آب شود باز ممکن است در رطوبت هوا و بارندگی شهر های شمالی دوام نیاورد و به مرور زمان ضعیف تر شود. معمولا زیبایی سنگ های ترامیت در نما کمتر از ده سال می باشد. پس این یک محدودیت بسیار بزرگ به شمار می آید.

 

جمع بندی

سنگ میاندواب یکی از معروف ترین سنگ های لایمستون در ایران است که با توجه به رنگ سفید و قیمت پایینی که دارد در دایره توجهات بسیاری از افراد سازنده قرار گرفته است. از آن جایی که ما ایران سنگ را مرجع جامع و حقیقی سنگ های ساختمانی می دانیم، بنابراین سعی بر این است که در هر وبلاگ موارد و ویژگی های واقعی و خوب و بد یک سنگ تماما در کنار یکدیگر بیان شود تا مشتری و فرد مصرف کننده با علم کافی نسبت به سنگی که در انتظار خریدش است اقدام کند. به این معنا که ما خوب و بد یک سنگ را به شما معرفی می کنیم تا با مقایسه آن ها در نزد خود بهترین انتخاب را داشته باشید. چرا که هیچ سنگی تماما خوب و بدون ایراد نیست و هر سنگ بد هم نکات مثبتی دارد که بیان آن ها خالی از لطف نبوده است.
بنابراین ما در تلاشیم تا صادقانه ویژگی های مثبت و منفی سنگ ها را بیان کنیم. در بالا چندین ویژگی خوب و بد از سنگ سفید ارزان میاندواب را بیان کردیم. حال باید بگوییم که برای کدام کاربری ها مناسب اجراست؛ ما می توانیم این سنگ را در تمامی نماهای داخلی اجرا کنیم. به هیچ عنوان در کف استفاده نشود و در صورتی که می خواهیم به عنوان سنگ نمای بیرونی از آن بهره مند شویم باید حتما پس از اجرا نانو و ضد آب شود. این موضوع برای تمامی ترامیت ها صدق کرده و ضد اب کردن سنگ پس از نصب روی نما موضوعی حیاتی و مهم به شمار می رود. بنابراین اگر به دنبال سنگ سفید و ارزان هستید، با توجه به تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره داشتیم، می توانید از سنگ میاندوآب سفید استفاده نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =