اطلاعات تخصصی

ویژگی و معایب سنگ نجف آباد

ویژگی ها و معایب سنگ مشکی نجف آباد

ویژگی و معایب سنگ نجف آباد

سنگ مرمریت مشکی نجف آباد یکی از معروف ترین و زیباترین سنگ های مشکی ایران محسوب می شود که می تواند در هر فضایی جذابیت دو چندانی را حاکم سازد. ما سنگ نجف آباد را مشکی ترین سنگ مرمریت می دانیم و در بین دیگر مرمریت ها از زمینه سیاه تر و یکدست تری برخوردار است. رگه های سفید و نامنظم در این سنگ جذابیت و منحصر به فرد بودن آن را بیشتر کرده است و یکی از مشخصه های اصلی این سنگ، همین خط و خطوط سفید به شمار می رود. ما در ایران سنگ، مرمریت مشکی معدن نجف آباد را به صورت انحصاری فرآوری می کنیم اما هر آن چیزی که در مورد این سنگ در این وبلاگ می خوانید بی طرف نوشته شده و ویژگی های خوب و بد این سنگ به صورت کامل و حقیقی در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. امید است بتوانیم با بیان نکات مثبت و منفی این سنگ شما را برای انتخابی درست و اصولی راهنمایی کنیم.

 

ویژگی های سنگ نجف آباد

معدن این سنگ در شهر نجف اباد استان اصفهان قرار دارد و به صورت انبوه در کارخانه های سنگبری این استان برش خورده و فرآوری می شود. سنگ نجف اباد تقریبا در تمامی ابعاد تولیدی نرم بازار، قابلیت برش و فرآوری داشته و از همین رو انواع سنگ های پله، پلاک، اسلب، گیوتین، بادبر، کوبیک و کف فرش آن را در بازار سنگ به مراتب خواهیم دید. جنس این سنگ مرمریت است. بنابراین هیچ تخلخلی نداشته و به همین دلیل برای نمای بیرونی مناسب اجرا نمی باشد. از طرفی این سنگ بسیار ترد و شکننده بوده و معمولا فرآوری صیقلی روی آن جوابگو خواهد بود. سنگ نجف اباد در مقایسه با دیگر مرمریت های مشکی زمینه سیاه رنگ تری داشته و به همین دلیل است که آن را برای طراحی های مشکی مناسب ترین و البته زیباترین سنگ می دانیم.

 

معایب و ویژگی های سنگ نجف آباد

 

ویژگی های مثبت سنگ نجف آباد

 

– ساب پذیری فوق العاده بالا
سنگ مشکی نجف اباد در دسته سنگ های ساختمانی با ساب پذیری بالا قرار می گیرد که این ویژگی می تواند سطح آینه ای شکل و براق سنگ را به دنبال داشته باشد. سنگ نجف اباد به گونه ایست که می توانیم ساب کیفیت یو وی را نیز روی آن اعمال کرده و در این هنگام سنگ پولیش خورده بسیار براق و صیقلی را خواهیم داشت. سنگ مشکی صیقلی همراه با رگه های سفید می تواند به عنوان زیباترین سنگ مشکی تلقی شود.

 

– زیبایی منحصر به فرد
هیچ سنگی مشابه سنگ مشکی نجف آباد نیست. دیگر سنگ های مرمریت سیاه رنگ، رگه های رنگی یا سفید کمتر و بیشتری دارند اما هیچ سنگی نمی تواند جایگزین مشکی نجف آباد شود. این سنگ جذابیت و زیبایی مخصوص به خود را داشته و از همین رو در بین انواع مرمریت های مشکی یکی از پرطرفدارترین ها به شمار می آید.

 

– قابلیت تولید سنگ در هر نوع فرآوری
ما می توانیم سنگ مشکی را در انواع کاربری ها به اجرا در آوریم. به عنوان مثال در صورتی که سنگ پله، زیر پله، بغل پله پاگرد ها را از این مدل سنگ کار کنیم در واقع همه ضخامت ها و ابعاد این سنگ را به کار گرفته ایم تا راه پله ای تماما مشکی و جذاب را خلق نماییم. سنگ های گیوتین شده و بادبر شده مشکی نجف آباد نیز یکی از پرطرفدار ترین نوع سنگ ها به حساب می آیند.

 

– قیمت مناسب نسبت به دیگر مرمریت های مشکی
این سنگ به دلیل تولید انبوه در اصفهان و خصوصا کارخانه های سنگبری نجف آباد، از قیمت بسیار پایین تری نسبت به دیگر سنگ ها برخوردار بوده و از همین رو می توانیم این سنگ را یکی از قیمت مناسب ترین سنگ های مشکی به حساب آورد. سنگ نجف اباد بریده شده در شهر نجف اباد ارزان قیمت ترین سنگ مشکی تلقی خواهد شد.

 

– رنگ ثابت و حفظ ظاهر
ما در ایران سنگ، سنگ های مرمریت را سنگ های همیشه زنده می نامیم. چرا که این سنگ ها بر خلاف تراورتن ها رزین نشده و تنها ساب و صیقل خورده اند. به بیان دیگر مرمریت ها یکی از واقعی ترین نوع سنگ به شمار می روند که می توانند جلوه ای حقیقی از دل طبیعت را برای ما به ارمغان آورند. این زیبایی منحصر به فرد سنگ مشکی نجف اباد در صورتی که در نمای داخلی اجرا شود همیشگی بوده و بنابراین می توانیم ویژگی مهم ثبات رنگ را برای آن در نظر بگیریم.

ویژگی ها و معایب سنگ نحف آباد

ویژگی های منفی سنگ نجف آباد

 

– عدم اجرا در نمای بیرونی
جنس سنگ نجف اباد مرمریت است و می دانیم که هیچ مدل مرمریتی برای نمای بیرونی مناسب اجرا نیست. سنگ مرمریت تخلخل نداشته و نمی تواند جذب سیمان خوبی داشته باشد. از طرفی چون خلل و فرج نداشته نمی تواند در برابر اختلافات دمایی شب و روز دوام و ماندگاری بالایی از خود نشان دهد. بنابراین ما اجرای سنگ مرمریت از جمله مشکی نجف آباد را برای نمای خارجی ساختمان مناسب نمی دانیم. مگر اینکه بعد اجرا رزین و ضد آب شود.

 

– ترد و شکننده بودن
این سنگ با وجود تراکم بالا و جنس محکمی که دارد، بسیار ترد و شکننده است و در صورتی وارد شدن فشار یا صربه ناگهانی بدون شک خرد می شود. یکی از دلایل عدم اجرای سنگ مشکی نجف آباد در کاربری های کف همین موضوع شکننده بودن سنگ تلقی می شود.

 

– مقاومت پایین در برابر فشار و صربه
این مورد نیز می تواند در ادامه مورد قبل نوشته شود. سنگ مشکی مرمریت نجف اباد در برابر فشار و ضربه و حتی ابزار زنی مقاومت چندان زیادی نداشته و به همین دلیل سنگ ترد و شکننده نامیده می شود.

 

– عدم اجرا در کاربری های کف محوطه های بیرون
هیچ سنگی به جر گرانیت و کریستال برای کف مناسب نیست. اما اگر تصمیم داریم سنگ مشکی رنگ را در کف ساختمان خود اجرا کنیم، ما مشکی نجف آباد را برای حیاط و پارکینگ های روباز مناسب نمی دانیم؛ چرا که علاوه بر بارش برف و باران سنگ با تردد نیز مواجه است که این امر می تواند در طولانی مدت موجب از بین رفتن و ترک برداشتن سنگ شود.

جمع بندی

سنگ مشکی نجف آباد به عنوان زیباترین و مشکی ترین سنگ مرمریت شناخته می شود. ما این سنگ را یکی از جذاب ترین سنگ های مشکی رنگ در کشور می دانیم که می توانیم در انواع کاربری های کف، پله و بدنه از آن استفاده کنیم. تنها شرط موجود برای این سنگ عدم اجرای آن در فضای بیرونی و محطه های باز است. به بیان ساده تر حتی المقدور این سنگ نباید در محوطه های بیرونی اجرا شود مگر به شرط رزین شدن پس از اجرا.
مورد دیگر اینکه ما می توانیم سنگ نجف آباد را در انواع فرآوری های صیقلی از جمله پلاک، پله، اسلب و کف فرش داشته باشیم. از طرفی نوع گیوتین، بادبر، اسکراچ و حتی کات بروکن این سنگ نیز موجود بوده و تقریبا در تمامی فرآوری های سنگ طبیعی می توانیم نام مشکی نجف آباد را بشنویم. این موضوع به عنوان یک ویژگی خوب برای طراحان و مجریان کار محسوب می شود و آن ها می توانند به راحتی جدای از نوع فرآوری سنگ، مشکی نجف آباد را در ده مدل فرآوری اجرا نمایند. این مرمریت مشکی دارای زمینه کاملاً سیاه بوده و خطوط سفید و غیرمنظم در آن خود نمایی می کنند. در واقع تراکم متفاوت همین خطوط مشکی در سنگ است که جذابیت و طبیعی بودن آن را به رخ همگان می کشاند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یک =