اطلاعات تخصصی

چطور سنگ عباس آباد را بشناسیم؟

چطور سنگ عباس آباد را بشناسیم

چطور سنگ عباس آباد را بشناسیم؟

این سوالیست که تقریبا هر روزه از مشاوران ایران سنگ پرسیده می شود و دلیل این امر نیز وجود افراد نالایق و ناشایسته در بازار سنگ است که سنگ های دیگر معادن را به خاطر سود بیشتر به جای معدن دیگری معرفی می کنند. به بیان دیگر مشتری در تماس تلفنی اذعان می دارد که ده مدل سنگ عباس آباد به او معرفی شده است و قیمت های آن ها با یکدیگر بسیار متفاوت است؛ حال سنگ اصلی از تقلبی را چطور تشخیص دهیم.
این سوالیست که می تواند برای هر نوع سنگ ساختمانی رخ دهد. یعنی هر کسی می تواند هر سنگی را جدای از جنس و معدنی که دارد به جای سنگ دیگری جایزنی کند اما چون سنگ معدن عباس اباد معروفیت چشمگیر و البته قیمت بالایی دارد، متاسفانه در این سنگ موارد بیشتری از این مدل رفتار های غیر حرفه ای را شاهد هستیم. حال ما در ایران سنگ و در این وبلاگ در تلاشیم تا در حد توان و امکان شما عزیزان را با سنگ عباس آباد آشنا کرده و سعی بر آن داریم که در نهایت سنگ هر معدن سنگ را به درستی به مشتری عزیز معرفی نماییم.

 

1- جنس سنگ عباس آباد تراورتن است

سنگ عباس آباد در زمینه سنگ های آهکی رسوبی قرار دارد که بر همین اساس در دسته بندی سنگ های تراورتن قرار خواهد گرفت. می دانیم که عیان ترین مشخصه یک سنگ تراورتن، وجود خلل و فرج در دل سنگ و همچنین وجود رزین یا همان ماستیک بر روی سنگ خواهد بود. به بیان دیگر سنگ تراورتن تخلخل دارد. پس سنگ عباس آباد نیز از این قانون مستثنا نبوده و به هنگامی که به پشت سنگ نگاه می کنیم، آن را پر از حفره و سوراخ می بینیم. از طرفی می دانیم که کارخانه های سنگبری، سنگ تراورتن را رزین می کنند. این رزین در خلل و فرج روی سنگ قرار گرفته و مانع از نفوذ آب به دل سنگ می کند. بنابراین اولین و ساده ترین قدم برای تشخیص سنگ عباس اباد شناخت جنس سنگ تراورتن آن از روی ظاهر سنگ خواهد بود.

 

سنگ عباس آباد را بشناسیم

 

2- ظاهر و رنگ سنگ عباس آباد

سنگ معدن عباس اباد در چند مدل موج دار، بی موج، موج کبریتی و موج پیچ بریده و فرآوری می شود. اما جدای از نوع برش سنگ، عباس اباد زمینه رنگی کرم یا سفید دارد. به بیان دیگر تشخیص این سنگ از روی ظاهر بسیار آسان بوده و در اولین مرحله باید رنگ زمینه سنگ را با دقت نگاه کنیم. عباس اباد کرم می تواند زمینه و تم رنگی کرم همراه با هاله های رنگی داشته باشد و حتی رنگ کرم آن هم رو به سفیدی و استخوانی مایل است. در سورت های سفید رنگ این سنگ نیز باید به زمینه رنگی سفید آن نگاه کنیم. ضعیف ترین تا بهترین درجه بندی عباس اباد سفید، رنگ سفید را در دل خود داشته و میزان رگه های رنگی و هاله ها در دل سنگ متغیر خواهد بود. بنابراین عباس اباد سفید ارزان قیمت یا ضعیف هم در دل خود رنگ سفیدی را داشته که با رگه ها و هاله های رنگی احاطه شده است.

 

3 – قیمت سنگ عباس آباد بالاست

سنگ تراورتن معدن عباس آباد در بین معادن معروف سنگ سفید کشور قرار دارد. می دانیم که سنگ های تراورتن هر چقدر روشن تر شوند، به تبع آن قیمت بالاتری هم خواهند داشت. حال اگر بخواهیم سنگ های سفید را بررسی کنیم مسلما باید به سراغ سنگ های گران قیمت و خاص بگردیم. متاسفانه به دلیل وجود تورم و عدم ثبات اقتصادی در کشور، نمی توان به هنگام نوشتن این وبلاگ، رنج قیمت این سنگ را مشخص کرد اما به بیان بسیار ساده می گوییم که سنگ عباس آباد گران ترین سنگ تراورتن محسوب می شود. این موضوع هیچ استثنایی ندارد. به عنوان مثال سنگ کرم عباس آباد نسبت به سنگ های کرم دیگر معادن قیمت بالاتری دارد و این امریست کاملا طبیعی. خصوصا در رنگ سفید این سنگ چون تعداد معادن کمی در کشور هستند که سنگ سفید از آن ها استخراج می شود، در بین سه الی چهار معدن سنگ سفید، عباس اباد گران ترین و البته بهترین سنگ محسوب می شود.
پس ما در ایران سنگ معتقدیم که قیمت مشخص شده این سنگ در سایت ها و فروشگاه های معتبر می تواند اصل بودن سنگ را مشخص سازد. در برخی موارد می بینیم که یک سنگ سفید را با نصف قیمت عباس اباد به مشتری معرفی می کنند که این موضوع می تواند با یک حساب کتاب بسیار ساده مشخص شود و در نهایت بدانیم که آن سنگ تقلبی بوده و مربوط به معدن سنگ دیگریست. در مواردی شاهد آن هستیم که اختلاف های قیمتی نیم میلیون تومانی برای سنگ عباس آباد وجود دارد که این موضوع نیز می تواند مبنی بر تقلبی بودن سنگ ارزان قیمت باشد.
به بیان ساده تر اگر اختلاف قیمت بین دو سنگ مشابه عباس اباد در حد 100 تا 200 هزار تومان باشد، نشان دهنده تولید کننده و واسطه است؛ اما اگر این اختلاف قیمت بسیار فاحش و عجیب باشد، دیگر این معنا را نداشته و سنگ تقلبی خواهد بود.

 

شناخت سنگ عباس آباد

 

4- جنس و تراکم سنگ عباس آباد

ما سنگ معدن عباس اباد را قرص و محکم می دانیم. تخلخل استاندارد و قد و پای نه چندان شمش این سنگ می تواند دلیلی دیگر بر اصل بودن آن تلقی شود. اگر به پشت سنگ عباس اباد نگاه کنیم، حفره های طبیعی سنگ را خواهیم دید که سنگ را پوک نکرده اما می تواند به راحتی با ملات سیمان چسبندگی ایجاد کند. در واقع می گوییم که جنس سنگ عباس اباد استخوانی و تو پر است و تخلخل آن هم استاندارد است. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت می شود قد و پای سنگ عباس اباد است؛ این سنگ به دلیل جنس و ماهیتی که دارد گاها مانند دیگر معادن تراورتن نبوده و سنگ های شمش در آن کمتر دیده می شود.

5- مورد آخر که ما همیشه به آن تاکید بسیار داریم، اعتماد به فروشنده یا تولید کننده معتبر است. اگر ما قصد خرید سنگ عباس اباد را داشته باشیم و مدت طولانی را در اینترنت به دنبال این سنگ و اطلاعاتی درباره آن باشیم، باز هم نمی توانیم به صورت قطعی و به اندازه کسی که در بازار سنگ مشغول به فعالیت است تصمیم گیری مطمئنی داشته باشیم. به بیان ساده تر ما برای خرید سنگ هر چقدر هم که مطلب بخوانیم و مشورت کنیم باز هم نمی توانیم با کسی که در بازار سنگ اصفهان 10 سال سابقه کار دارد از نظر سنگ شناسی رقابت کنیم. ما می گوییم خرید با علم بهترین نوع خرید است اما همیشه بر این اصول پایبند بوده ایم که نهایت امر خرید باید از فرد فروشنده معتبر انجام گیرد.
ما در ایران سنگ برآنیم تا با جلب اعتماد و ارائه اطلاعات دقیق و اصولی به شما هم وطنان عزیز، خریدی مطمئن و آسوده را برای شما به ارمغان آوریم؛ پس انتظار می رود پس از پرس و جوی فراوان در رابطه با خرید سنگ خصوصا سنگ عباس اباد با مشاوران ما نیز صحبت داشته و از تجربه و علم آن ها استفاده نمایید. امید است که بتوانیم در تمامی مراحل انتخاب و خرید سنگ در کنارتان باشیم.

چطور سنگ عباس آباد را بشناسیم؟

در این مقاله کاملا در مرود اینکه چطور سنگ عبا سآباد را بشناسیم صحبت کرده ایم. بعد از خواندن آن میتوانید به راحتی سنگ را بشناسید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =