اطلاعات تخصصی

چگونه از سنگ آنتیک محافظت کنم؟

چگونه از سنگ آنتیک محافظت کن؟

محافظت از سنگ آنتیک چگونه است؟

این سوالی است که برای همه ما در صورت اجرای سنگ آنتیک پیش می آید و تلاش داریم از نظر ظاهری و فیزیکی از سنگمان محافظت کنیم. راه های متنوعی برای حفاظت از سنگ آنتیک وجود دارد که پیشگیری و حالت محافظ دارد. در این وبلاگ قصد داریم برخی از آن ها را بیان کرده تا بتوانیم کیفیت سنگمان را ماندگار کنیم.

 

1- عدم استفاده از چسب 123 برای سنگ های آنتیک سفید

چسب های 123 یا هر مدل چسب دیگری که می تواند موجب زرد شدن سنگ بشود را کنار بگذاریم. از دیگر چسب ها استفاده کنیم یا حداقل این مدل چسب های چند جزئی را روی سطح سنگ نزنیم چرا که موجب زرد شدن و زشت شدن سنگ می شود و این موضوع در سنگ های سفید بسیار عیان است. بهترین روش اجرا نیز استفاده از چسب های خمیری بوده که هیچ مشکلی برای ظاهر سنگ آنتیک ایجاد نمی کند.

 

2- عدم استفاده از شوینده های قوی و اسیدی

سنگ متریال طبیعی بوده و بنابراین هیچ گونه فرآیند شیمیایی یا مقاوم سازی روی آن انجام نمی شود. از همین رو استفاده از مواد شوینده اسیدی می تواند به راحتی سنگ را اذیت کرده و سطح آن را از بین ببرد. سنگ آنتیک اگر صیقلی باشد ساب آن از بین خواهد رفت و سنگ مات می شود و اگر سنگ آنتیک معمولی مانند گیوتین ها باشد به مرور زمان دچار فرسایش و خردنگی شده و از بین خواهد رفت. موضوع دیگر اینکه شوینده های اسیدی به مرور زمان سنگ را از بین می برند و علاوه بر بد شدن ظاهر سنگ، ماندگاری را نیز زیر سوال می برند. بنابراین بهترین کار برای شست و شوی سنگ آنتیک استفاده از شوینده های مخصوص یا فشار آب خواهد بود.

 

محافظت از سنگ آنتیک چگونه است؟

 

3- انتخاب درست و اصولی سنگ آنتیک برای نمای بیرون

اگر برای نمای بیرون سنگ آنتیک کار می کنیم، باید در انتخاب سنگ دقت بیشتری داشته باشیم. سنگ های همچون گیوتین های قیچی، آنتیک های روی تور و بادبر ها می توانند در دسته آنتیک هایی قرار گیرند که در نمای بیرونی اجرا می شوند. این دقت در انتخاب سنگ باید در زمینه جنس سنگ و معدن آن باشد؛ چرا که سنگ در نمای بیرونی کار شده و در معرض تابش نور خورشید، باد و باران قرار دارد. بنابراین بهترین راه حفاظت از سنگ آنتیک در نمای بیرون، انتخاب و خرید اصولی و درست سنگ خواهد بود. در ایران سنگ انواع متنوعی از سنگ های آنتیک نما وجود دارد که به صورت جداگانه از نظر جنس و رنگ می توانید آن ها را با دیگری مقایسه کنید. سنگ های گیوتین قیچی و بعد از آن سنگ های بادبر معمولا در نمای بیرونی استفاده می شوند و بهترین آن ها تراورتن ها، مرمریت ها و کریستال و چینی خواهد بود.

 

4- استفاده از محلول رزین و نانو برای محافظت و ضدآب کردن

بهتر است سنگ آنتیک رزین شود. این موضوعی است که برای تمام مدل های این سنگ صدق می کند و دلیل آن هم این است که رزین سنگ را در برابر رطوبت و بارندگی و آلودگی هوا محافظت می کند. رزین سنگ می تواند حالت همیشه خیسی به سنگ بدهد و سنگ را جلا بخشد در صورتی که نانو هیچ تغییر رنگی ایجاد نمی کند و صرفا آب گریز کننده کامل سنگ می باشد. بنابراین اجرای نانو یا رزین بر روی سنگ آنتیک همیشه مثبت به نظر می رسد.

 

جمع بندی

در دنیای امروز سنگ انتیک جز جدا ناپذیری از صنعت ساختمان سازی به شمار می رود و حضور انواع مختلف آن در ساختمان ها همیشگی شده است. بنابراین می توان گفت در هر ساختمان سازی می توانیم شاهد اجرای انواع سنگ آنتیک مانند گیوتین قیچی، انتیک روتوری، بادبر و … باشیم. پس باید به دنبال راهکار هایی باشیم که از سنگ محافظت کرده و علاوه بر حفظ زیبایی سنگ به حفظ کیفیت و ماندگاری آن نیز توجه داشته باشیم. در ایران سنگ راهکار های خوب و منطقی برای حفاظت از سنگ آنتیک معرفی شده است که می توانیم بسته به شرایط منحصر به فردی که داریم یک یا چند مورد از آن ها را در نظر داشته و اجرایی کنیم. در نظر ما انتخاب اصول و درست نوع سنگ، جنس سنگ و رنگ آن می تواند به تنهایی بیش از هشتاد درصد موفقیت را به پیش ببرد. بنابراین بهترین و منطقی ترین راه ممکن این است که سنگ انتیک را بر اساس محل اجرا و نوع کاربری انتخاب کنیم تا به مرور زمان دچار ایراد و مشکل نشویم. از طرفی بهترین کار ممکن این است که از هر نمونه سنگ بهترین و با کیفیت ترین را انتخاب کنیم تا ماندگاری بالایی را از سنگ انتظار داشته باشیم. علاوه بر این می توانیم پس از انتخاب درست سنگ از نظر نوع فرآوری آنتیک و جنس، از رزین ها و نانو های ضد اب استفاده کنیم که طول عمر بیشتری را برای سنگ خود خلق کنیم. ما در ایران سنگ همواره در کنار شما هستیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 3 =