راهنمای خرید

چگونه سنگ ساختمانی نما انتخاب کنیم؟

چگونه سنگ ساختمانی مناسب نما انتخاب کنیم؟

چگونه سنگ ساختمانی نما انتخاب کنیم؟

 

این سوال یکی از مهم ترین و پر تکرار ترین سوال هایی است که ما در زمینه کارشناسی و مشاوره فروش با آن مواجه هستیم. این موضوع کاملا منطقی به نظر می رسد که ما هر چقدر بخواهیم برای خرید سنگ هزینه کنیم، توقع داریم که سنگ خوب تهیه کنیم و از نظر جنس و کیفیت آسوده خاطر باشیم. بنابراین سوالی که برای همه پیش می آید این است که سنگ خوب و ارزان را چگونه خریداری کنیم؟ در این وبلاگ از سایت مرجع ایران سنگ قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و شما عزیزان را با مراحل شناخت و انتخاب سنگ آشنا کنیم. پس در ادامه این متن به بیان مواردی می پردازیم که می توانیم با تکیه بر آن ها انتخابی درست و اصولی را در پیش بگیریم.

 

– توان خرید

اولین و مهم ترین موضوع برای انتخاب و خرید سنگ نمای خانه، مشخص کردن رنج قیمت سنگ و توان خرید می باشد. در کشور ما با توجه به وجود معادن سنگ بسیار زیاد، شاهد تنوع بالایی در سنگ ها هستیم که هر یک بر اساس دلایلی که در ادامه خواهیم گفت دارای قیمت های متفاوتی با دیگری هستند. بنابراین اولین قدم برای انتخاب سنگ مناسب، مشخص شدن قیمت مد نظر و توانایی خرید خواهد بود. پس از مشخص شدن رنج قیمت مد نظر می توانیم بر حسب سلیقه چندین نمونه سنگ را بررسی کنیم.

به عنوان مثال می خواهیم برای خرید ماشین اقدام کنیم. در مرحله اول نباید به سراغ مدل ها و شرکت های متفاوت برویم چرا که اصلا امکان پذیر نیست؛ پس در اولین قدم رنج قیمت خرید خود را مشخص کرده و سپس در آن بازه قیمتی به دنبال اتومبیل مناسب می گردیم.

بر میگردیم به موضوع اصلی؛ قیمت سنگ تراورتن نما بر اساس رنگ سنگ و همچنین معدن آن مشخص می شود. در واقع اگر توان خرید سنگ های گران قیمت را داریم می توانیم در طیف های رنگی سفید و معادن معتبر به دنبال سنگ خوب و مناسب بگردیم اما اگر قصد خرید سنگ های قیمت متوسط و ارزان را داریم باید به سراغ سنگ های کرم و شکلاتی برویم. در غیر این صورت مجبوریم سنگ سفید بی کیفیت بخریم که منطقی به نطر نخواهد رسید.

 

چگونه سنگ ساختمانی خوب را انتخاب کنیم؟

 

– معدن سنگ

هر معدن سنگ در کشور جنس، مقاومت، کیفیت، تخلخل و ماندگاری متفاوتی با دیگری داشته و هر یک از این موارد می تواند بسته به آب و هوای شهر حائز اهمیت باشد. در حال حاضر معادن سنگ تراورتن بسیاری داریم که می توانیم در مورد سنگ هر یک وبلاگ جداگانه ای بنویسیم و در جای خود به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت؛ اما در این جا تصمیم داریم که شناخت کلی را نسبت به معادن سنگ داشته باشیم. درکشور ما معادن سنگ عباس آباد، دره بخاری، طرق، حاجی آباد، تکاب، کاشان، کمشچه، آتشکوه، ورتون وپ… به عنوان بهترین و مطمئن ترین سنگ ها شناخته شده اند. البته موضوع مهم این که هر یک از این معادن سنگ دارای سینه کار های خروجی و کیفیت های متفاوتی هستند که در جای خود به آن اشاره خواهیم داشت. بنابراین قدم دوم در انتخاب سنگ مناسب و درست پس از تعیین حدود قیمت، انتخاب معدن سنگ مناسب خواهد بود.

 

چگونه سنگ خوب برای نما انتخاب کنیم؟

 

– رنگ سنگ

انتخاب رنگ سنگ درواقع همان انتخاب معدن تلقی می شود. به عنوان مثال سنگ های دره بخاری و عباس آباد، سفید و سنگ های طرق، حاجی آباد، ورتون، تکاب و… کرم رنگ هستند. بنابراین رنگ سنگ نما بسته به میزان هزینه، سلیقه و طرح نمای طراحی شده انتخاب خواهد شد. معمولا طرح نما پس از انتخاب سلیقه ای مشتری طراحی می شود و می توانیم از رنگ بندی های شکلاتی، سفید یا کرم در آن بهره گیریم. به بیان ساده تر باید نوع و سبک نما و طیف رنگی سنگ مشخص شده و پس از آن بهتر می توانیم به دنبال معدن مناسب و با کیفیت برویم.

پس قدم سوم در خرید سنگ نما خوب انتخاب درست رنگ می باشد.

 

– دوام و کیفیت

یکی از مهم ترین مواردی که در انتخاب سنگ باید به آن توجه کنیم، ماندگاری و دوام سنگ خواهد بود. باید قبول کرد که تمامی سنگ های طبیعی خوب و بد داشته و در مواردی شاهد هستیم که یک سنگ خوب و تضمین شده دچار ایراد شده و بر خلاف آن نیز یک سنگ ضعیف دچار عیب و ایراد نشود. بنابراین توجه به دوام سنگ که ماندگاری آن را روی نما نشان می دهد یکی دیگر از مواردیست که باید قبل از انتخاب نهایی بررسی شود. نکته قابل ذکر این که دوام سنگ را چه چیزی مشخص می کند؟ اول معدن سنگ و دوم کیفیت رزین و فرآوری آن است که می توانیم با اعتماد به فروشنده آن را متوجه شویم.

 

سنگ ساختمانی نما را چگونه انتخاب کنیم؟

 

– آب و هوای شهر محل پروژه

در کشور چهار فصل عزیزمان تقریبا تمامی شرایط آب و هوایی را خواهیم داشت. سنگ خوب باید با توجه به آب و هوای منطقه مشخص شود. برخی از شهر های کشور آب و هوای سردسیر دارند. برخی دیگر شرجی بسیار و برخی دیگر بارندگی های بسیار زیاد؛ بنابراین انتخاب سنگ متناسب با هر نوع آب و هوا می تواند در ماندگاری سنگ روی نما تاثیر به سزایی داشته باشد. در این بین سنگ معادنی که در بالا گفته شد تقریبا برای هر نوع آب و هوا و میزان سرما و بارندگی مناسب است اما پیشنهاد می کنیم قبل از نهایی شدن انتخاب، با تیم مشاوره ایران سنگ مشورت کنید.

بنابراین پنچمین قدم در انتخاب سنگ مناسب نما توجه به آب و هوای شهر و میزان رطوبت و بارندگی خواهد بود.

 

– توجه به کیفیت برش، ساب و رزین استفاده شده در فرآوری

هر کارخانه سنگبری در کشور با توجه به دستگاه ها و کیفیت خط تولیدی که دارد، سنگ متفاوتی با دیگری را تولید و فرآوری می کند. بنابراین توجه به کیفیت برش سنگ می تواند هزینه های اجرا و بند کشی را به مراتب پایین بیاورد. همچنین سنگ تراورتن پر از خلل و فرج بوده و در کارخانه ها این حفره ها توسط رزین پر می شوند. کیفیت و مرغوبیت رزین رابطه مستقیم با دوام و ماندگاری آن در نما داشته و بنابراین پیشنهاد می کنیم از فروشندگان معتبر نسبت به خرید سنگ اقدام کنید. کسانی که سابقه کاری و کارنامه درخشانی دارند و می دانیم که از رزین مرغوب برای فرآوری تراورتن استفاده می کنند.

چگونه سنگ ساختمانی مناسب برای نمای بیرونی خانه خود انتخاب کنیم؟

با خواندن این مقاله شما می توانید مثل یک متخصص برای خرید سنگ نمای ساختمان خود اقدام کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 1 =