راهنمای خرید

گران ترین سنگ های تراورتن در ایران

گران ترین سنگ های تراورتن در ایران

گران ترین سنگ های تراورتن در ایران

 

می دانیم که کشور ایران دارای بیش از صد معدن سنگ تراورتن بوده و از نظر تنوع و رنگ بندی رتبه ی اول جهانی را در دست دارد. بنابراین تنوع و تفاوت بین معادن تراورتن بسیار زیاد است و معمولا نام کمتر از 50 معدن را همیشه خواهیم شنید. حال در این میان تصمیم داریم گران ترین سنگ های تراورتن ایران را معرفی و بررسی کنیم. از آن جایی که سنگ تراورتن هر چقدر روشن تر و سفید تر باشد، گران تر است بنابراین هر پنج معدنی که معرفی می شود دارای سنگ سفید و روشن خواهند بود؛ اگر غیر از این بود می توانستیم معادن دیگری را نیز به ترتیب قیمتی نام ببریم اما در این وبلاگ به معرفی همین پنج معدن معروف و گران بسنده می کنیم. در ایران سنگ ده ها معدن تراورتن معرفی شده است که در این متن می توانیم به بررسی پنج معدن بپردازیم. سنگ معادن آتشکوه، عباس آباد، دره بخاری، ابیانه و حاجی آباد جز سفید ترین و گران ترین سنگ های ایران محسوب می شوند که می توانند در سورت های یکسان قیمت های متفاوتی با یکدیگر داشته باشند. اولویت معرفی معادن بر اساس قیمت بیشتر به کمتر خواهد بود.

 

سنگ معدن آتشکوه

معدن این سنگ در بخش نیم ور محلات واقع شده و به عنوان سفید ترین و گران ترین سنگ ایران شناخته می شود. سنگ تراورتن آتشکوه زمینه رنگی سفید و روشن داشته و دارای جنس فوق العاده محکم و عالی برای اجرا در نما می باشد. این سنگ به صورت موج دار و بی موج برش داده می شود و معمولا در انواع نماهای رومی، کلاسیک و مدرن می توانیم از آن بهره مند شویم. البته نکته حائز اهمیت این است که در زمان نوشته شدن این وبلاگ سنگ آتشکوه زمینه رنگی کرم پیدا کرده است و سورت های سوپر ممتاز و سفید آن بسیار کم تولید و فرآوری می شود. به بیان دیگر در این زمان حتی نمی توان دپو های جزئی سفید سوپر این سنگ را پیدا کرد اما از آن جایی که تا همین چند سال پیش به عنوان گران ترین سنگ تراورتن سفید ایران شناخته می شد، در این وبلاگ آن را معرفی کرده ایم. البته بیان کنیم که احتمال هر چیزی در معادن سنگ وجود داشته و شاید در سالیان آینده سنگ آتشکوه به همان زمینه سفید و شگفت انگیزی که داشت، برگردد.

 

سنگ معدن عباس آباد

معدن این سنگ در حومه روستای باقرآباد محلات واقع شده است و دارای سینه کار های استخراجی متعددی می باشد. سنگ عباس آباد در حال حاضر سفید ترین، گران ترین و البته سنگ نمای ساختمان ایران است که می تواند در هر شرایط آب و هوایی اجرا شود. سنگ تراورتن عباس آباد دارای زمینه رنگی سفید، کرم، سفید هاله دار و کرم هاله دار بوده و تقریبا می توان گفت در بیش از 25 سورت متفاوت می تواند دسته بندی شود. این سنگ معروف ترین سنگ تراورتن سفید ایران به شمار می آید و پس از ضعیف شدن سنگ آتشکوه در بازار جایگاه فوق العاده ویژه ای را از آن خود کرده است. این سنگ معمولا در تمام سنگبری های ایران خصوصا استان اصفهان برش داده می شود و در انواع سورت ها دیده می شود. از انواع مدل های سنگ عباس آباد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

عباس آباد موج کبریتی
عباس آباد صدفی
عباس آباد دنده گاوی
عباس آباد ابر و بادی
عباس آباد سوزنی
عباس آباد بی موج
عباس آباد موج دار

نکته ای که می توانیم برای سنگ نمای عباس اباد بگوییم این است که جدای از قیمت بالایی که دارد سنگی محسوب می شود که بیشترین بازه قیمتی را داراست. یعنی در ضعیف ترین تا قوی ترین سورت آن بیش از 2 میلیون تومان اختلاف قیمت به چشم می خورد. قیمت سنگ عباس آباد به این دلیل زیاد است که دارای رنگ سفید و منحصر بفرد بوده و همچنین جنس و کیفیت فوق العاده استخوانی و مستحکم را در آن شاهد هستیم.

 

گرون ترین سنگ های تراورتن

 

سنگ معدن دره بخاری

معدن سنگ تراورتن دره بخاری در نزدیکی معدن حاجی آباد در محلات استان مرکزی می باشد. این سنگ از نظر قیمتی نسبت به عباس آباد ارزان تر بوده و می توان گفت قیمت مناسب تری در دنیای سنگ های سفید دارد. سنگ دره بخاری از نظر جنس و کیفیت تضمین شده است و می تواند در هر نمایی با هر شرایط آب و هوایی اجرا شود. رنگ سفید، جنس متراکم، ساب پذیری بالا و درصد آهک پایین از مهم ترین ویژگی های مثبت این سنگ به شمار می آیند. سنگ نما دره بخاری در انواع مدل های زیر موجود بوده و فرآوری می شود.

دره بخاری بی موج
دره بخاری آذرنوش
دره بخاری موج دار
دره بخاری موج پیچ
در این بین می توان گفت تراورتن دره بخاری آذرنوش گران ترین و سفید ترین سنگ این معدن معروف محسوب می شود.

 

سنگ معدن ابیانه

سنگ ابیانه نیز یکی از سفید ترین و البته گران ترین سنگ های تراورتن ایران محسوب می شود که می توانیم سورت های سفید، کرم و سفید صورتی آن را در سنگبری ها ببینیم. معدن سنگ ابیانه در استان اصفهان و در نزدیکی نطنز و روستای ابیانه واقع شده است و دلیل نام گذاری نیز بر همین اساس بوده است. سنگ تراورتن ابیانه از لحاظ قیمت نسبت به تمامی سنگ های سفید ارزان تر بوده و از نظر جنس و کیفیت نیز دست کمی از آن ها ندارد. به بیان دیگر ابیانه سوپر نصف قیمت عباس آباد سوپر قیمت دارد. نمی توان گفت ابیانه دقیقا جنس و ماهیت سنگ دره بخاری یا عباس آباد را دارد اما از این نظر که سنگ فوق العاده عالی و تضمین شده ایست تردید نداریم. بنابراین سنگ سفید ابیانه می تواند بهترین و مقرون به صرفه ترین سنگ ساختمانی معرفی شود.

 

سنگ معدن حاجی آباد

معدن سنگ حاجی آباد در نزدیکی دره بخاری بوده و در جنوب شرقی محلات واقع شده است. این سنگ تراورتن معروف در زمینه های رنگی سفید، کرم و بژ و شکلاتی موجود بوده و سورت های سفید آن به عنوان گران قیمت ترین سنگ های ایران شناخته می شود. نکته ی مهم و قابل بیان این که سنگ تراورتن حاجی آباد همانند آتشکوه بوده و در چند سال گذشته سنگ خوب و سوپر ممتاز از معدن آن استخراج نشده است. بنابراین در بین سنگبری ها و در بازار ایران کمیاب بوده و سنگ سفید آن به ندرت پیدا می شود؛ اما اگر سنگ حاجی آباد سفید سوپر پیدا کنیم مسلما قیمتی برابر با دره بخاری و ابیانه خواهد داشت. درست است که در حال حاضر سنگ سفید این معدن کم استخراج می شود اما از آن جایی که زمانی جز معروف ترین و بهترین تراورتن های ایران بوده است در ایران سنگ شناخته شده بوده و در این وبلاگ نیز معرفی می شود. امید است که در سالیان پیش رو معدن به خوبی پیش رفته و دوباره شاهد سنگ زیبای حاجی آباد سوپر سفید باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 10 =