اطلاعات تخصصی

محبوب ترین سنگ های ساختمانی کدام اند؟

محبوب ترین سنگ های ساختمانی کدام اند؟

محبوب ترین سنگ های ساختمانی کدام اند؟

 

معادن بسیار متنوع سنگ که در کشور وجود دارد، نعمت الهی است که در برخی موارد انتخاب را برایمان سخت می کند! انواع بسیار متنوع سنگ های ساختمانی که در کشورمان وجود دارد هر یک برای کاربری خاصی مناسب هستند و بنابراین خوب یا بد بودن هر یک بر اساس دسته بندی و نوع کاربری آن ها مشخص می شود. حال که هدف اصلی ایران سنگ، یعنی معرفی سنگ های مختلف را می دانیم بر آنیم تا در این وبلاگ به معرفی انواع متفاوتی از سنگ ها بپردازیم و معروف ترین آن ها را معرفی کنیم. نکته قابل عرض این که نویسنده این وبلاگ تنها بر اساس آمار و ارقام که مبنی بر عرضه و تقاضا بوده این مطالب را گرد آورده است و سعی بر آن داشته تا به درستی حق مطلب را ادا کند. در ادامه مطلب بر اساس جنس سنگ ها، معروف ترین و محبوب ترین ها را معرفی خواهیم کرد.

 

سنگ تراورتن

محبوب ترین سنگ های تراورتن در کشور محدود به چند معدن نمی شود و بر اساس رنگبندی هریک می توانیم به معرفی آن ها بپردازیم. نکته دیگر این که سعی داریم اولویت نام بری را بر اساس میزان معروف بودن و محبوبیت بیان کنیم.
– سنگ تراورتن سفید: معادن عباس آباد، دره بخاری، ابیانه، آتشکوه، طبس و …
– سنگ تراورتن کرم و کرم روشن: معادن حاجی آباد، طرق، تکاب، کمشچه، ورتون، کاشان و …
– سنگ تراورتن شکلاتی: معادن کاشان، طرق، دهشیر، ورتون و …
در بین تمامی معادن نام برده شده در بالا، سنگ های خوب و بد وجود دارند و توضیحی که داده می شود تنها به عنوان استناد کلی می تواند حائز اهمیت باشد. سنگ های عباس آباد و دره بخاری همیشه یکی از بهترین و محبوب ترین سنگ های سفید رنگ بوده اند که برای تمامی شرایط آب و هوایی مناسب اجرا هستند. سنگ هایی مانند حاجی آباد، طرق و ورتون که با نام سنگ اصفهان نیز شناخته می شود، می تواند در کنار سنگ تکاب به عنوان بهترین و مطمئن ترین سنگ های کرم و کرم روشن معرفی شوند. سنگ این معادن از نظر جنس و کیفیت تضمین شده اند و می توانیم از آن ها در تمامی شهر های کشور استفاده ببریم.

 

محبوب ترین سنگ های ساختمانی کدام اند

سنگ مرمریت

محبوب ترین سنگ مرمریت در کشور بر اساس رنگ آن دسته بندی می شود. ما نیز در این متن تصمیم داریم مرمریت های سنگ کرم، سفید و مشکی را به صورت جداگانه به شما عزیزان معرفی کنیم.
– مرمریت سفید: معادن هرسین، دهبید، صلصالی و …
– مرمریت کرم: معادن دهبید، آباده، پرطاووسی، صلصالی، خوی، فراز و …
– مرمریت سیاه: معادن لاشتر، مشکی نجف آباد، دهبید مشکی(اسپایدر)، گلدن بلک، تریدی بلک، بلک رز و …
در بین نمونه سنگ ها و معادن نام برده شده اگر توجه کنید نام برخی از معادن برای چند بار تکرار شده است. دلیل موضوع این است که این معدن می تواند سینه کار های متفاوتی داشته و از همین رو رنگ های سنگ فرآوری شده متفاوتی نیز داشته باشید. به عنوان مثال سنگ دهبید تمامی رنگ های سفید، مشکی و کرم را شامل می شود و از همین رو در تمامی دسته بندی های رنگی از آن نام برده شده است. از معروف ترین مرمریت های کرم می توانیم به مرمریت دهبید، آباده و پرطاووسی اشاره کنیم. در بین مشکی ها نیز مرمریت لاشتر و مشکی نجف آباد رتبه های اول را داشته و مرمریت هایی همچون پرشین سیلک نیز به عنوان مرمریت های خاکستری و طوسی به صورت جداگانه معرفی خواهند شد.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت در کشور ما محدود به چند معدن خاص شده و بنابراین باز هم می توانیم بر اساس رنگبندی های مهم آن ها را معرفی کنیم. معروف ترین گرانیت های حال حاضر سفید و مشکی هستند که هر یک بر اساس معدن و طرحی که دارند، دارای جایگاه خاصی هستند. در ادامه به معرفی معروف ترین آن ها می پردازیم.
– گرانیت سفید: معادن نهبندان، نطنز، مروارید مشهد، تکاب، خرمدره، زاهدان، بروجرد و …
– گرانیت مشکی: معادن تویسرکان و نطنز
سنگ گرانیت به عنوان یکی از محکم ترین و ماندگار ترین سنگ ها شناخته می شود که می تواند در تمامی کاربری ها از آن استفاده مکنیم. در این بین معادن گرانیت مشکی و سفید نطنز و همچنین سنگ گل پنبه ای نهبندان به عنوان بهترین و معروف ترین معرفی خواهند شد. سورت بندی بین گرانیت ها معمولا به غده های مشکی درون سنگ وابسته است و برای قیمت گذاری نیز معدن سنگ و ضخامت برش تعیین کننده نهایی خواهد بود. بنابراین ما در ایران سنگ، گرانیت ها را دارای تنوع کمی می دانیم؛ اما کاربری آن ها بر خلاف تعداد معادنشان محدود نبوده و در تمامی شهرهای کشور می توانیم گرانیت های اجرا شده قدیمی را ببینیم که این موضوع ماندگاری بالا حفظ کیفیت همیشگی آن ها را نشان می دهد.

سنگ مرمر

بدون شک سنگ مرمر زیباترین، خاص ترین، لاکچری ترین و محبوب ترین سنگ ساختمانی به شمار می رود؛ اما از آن جایی که این سنگ قیمت بالایی دارد در بازار توسط مشتریان بسیار خاص خریداری شده و بنابراین عامه مردم توان خرید این سنگ را نخواهند داشت. پس ما می توانیم در وبلاگ خود مرمر های سبز، سفید و زرد نباتی ایران را به عنوان بهترین و زیباترین سنگ حال حاضر معرفی کنیم اما بر اساس تقاضا جایگاه مناسبی نزد مصرف کننده ندارد. به عنوان مثال سنگ های مرمر که به بیشتر به صورت اسلب و سنگ های کف فرش تولید و فرآوری می شوند نسبت به سنگ های دیگر فروش یک دهمی داشته اما در همان متراژ های کم می تواند جایگاه خود در بین سنگ های کشور را حفظ کند.

 

محبوب ترین سنگ های ساختمانی کدام اند

سنگ لایم استون

سنگ های ترامیت نیز به عنوان آخرین سنگ معرفی می شوند. این مدل سنگ های آهکی با توجه به رنگ بسیار سفید و روشن و قیمت بسیار مناسبی که دارند در چند سال گذشته توانسته اند مشتریان بسیاری را به سمت خود جذب کنند. سنگ های لایم استون یا همان ترامیت ها در کشورمان در کارخانجات سنگبری متعددی فرآوری می شود و به قیمت های بسیار پایین تر از تراورتن ها به فروش می رسد و همین ویژگی آن هاست که موجب فروش بالا و محبوبیت آن ها شده است. البته مشاوران ما در ایران سنگ همواره بر این موضوع تاکید داشته اند که لایم استون سنگ مناسب و ماندگاری نبوده و شرط لازم برای اجرای آن ها نانو شدن پس از نصب می باشد. از معروف ترین معادن سنگ لایم استون کشور می توان به موارد زیر اشاره داشت:
معادن مرودشت، میاندوآب، اسلام آباد،بوکان، سمیرم و…

جمع بندی

ما در این وبلاگ سعی بر آن داشتیم تا معادن معروف و محبوب کشور را به شما عزیزان معرفی کنیم. طبیعیست که محبوبیت یک سنگ نشان از کارنامه درخشان آن و ماندگاری سنگ در مدت زمان های مشخص دارد که تفاوت های اساسی سنگ های خوب و بد در همین نام ها مشخص خواهد شد؛ اما مسلم است که بهترین معادن نیز سورت های بی کیفیت و بدی را دارند که در هنگام انتخاب نهایی باید حتما به آن توجه شود. نکته دیگر این که هر سنگ برای مکان و کاربری خاصی مناسب است. به عنوان مثال بهترین سنگ گرانیت در نما ماندگاری نداشته و بهترین سنگ تراورتن در کف حیاط دوام نخواهد آورد. پس تقاضا داریم پس از شناخت جامع سنگ ها و معادن آن ها به نوع کاربری و محل مصرفی سنگ توجه ویژه ای داشته باشید تا با قرار دادن این دو پارامتر مهم بهترین انتخاب صورت پذیرد.
بهترین سنگ برای بهترین کاربری می تواند یکبار هزینه کردن را به دنبال داشته باشد و تمام تلاش تیم قدرتمند و با تجربه ایران سنگ نیز بر همین اساس خواهد بود. معرفی سنگ خوب و با کیفیت مطمئن برای کاربری مخصوص به خود از سمت تیم ایران سنگ، می تواند هدیه ای از استان اصفهان برای هموطنان عزیز تلقی شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پنج =